Zavřít reklamu

Naprostý prodejní nezdar iPhonů 14 Plus je zřejmě pro nejednoho jablíčkáře velký šok. Vždyť loni touto dobou a i v měsících pozdějších jsme od předních analytiků neustále četli, jak se z většího základního iPhonu stane obrovský hit, který má dokonce potenciál zaujmout více než řada Pro. Jen pár týdnů po spuštění prodejů se však ukázalo, že je pravdou naprostý opak a že iPhone 14 Plus jde ve stejných šlépějích jako řada mini v předešlých dvou letech. Nechme teď stranou, že tomu tak je z velké části kvůli jeho vysoké ceně či minimu inovací. Mnohem zajímavější je totiž spíš to, že letos Apple i navzdory loňskému neúspěchu se základním iPhonem ve verzi Plus opět přijde, což mnozí jablíčkáři soudě dle nejrůznějších diskuzních fór absolutně nechápou. Pohled Applu je však přesto s přihlédnutím k jeho minulosti vcelku pochopitelný. 

Odmysleme si teď fakt, že se s iPhonem 16 Plus počítalo už před loňským vydáním iPhonu 15 Plus a je tedy velmi obtížné, ne-li ekonomicky nemožné nyní toto dlouho plánované rozhodnutí změnit, jelikož tomu tak může být, ale i nemusí. Když se však podíváme na práci Applu s portfoliem, lze si v něm všimnout nejrůznějších opakování podobných situací, které jej pravděpodobně vedou právě k tomu, aby po prvotním neúspěchu nelámal nad daným produktem hůl. Ano, malý zájem o iPhony řady mini v předešlých letech je neoddiskutovatelný a této modelové řadě srazil vaz, ale pokud se rozhodneme jít více do minulosti, narazíme na příklad, kdy se Applu vyčkat dokonale vyplatilo. Na mysli máme konkrétně iPhony XR, které se představily v roce 2018 po boku iPhonů XS a XS Max.

I řadě XR byla tehdy prorokována zářivá budoucnost, jelikož po nich měli jablíčkáři ve velkém sahat kvůli jejich designu, ceně a minimu okleštění. Realita však byla taková, že XR tehdy v prvních měsících absolutně nezaujal a jen stěží se prokousával na výsluní. Později se mu sice prodejně dařit začalo, nicméně oproti prémiovým modelům paběrkoval. Nicméně, rok se tehdy s rokem sešel, Apple představil iPhone 11 coby nástupce iPhonu XR a svět tím doslova nadchnul. Proč? Protože se do značné míry poučil z chyb iPhonu XR a podařil se mu díky tomu najít lepší balanc mezi řadou Pro a základním modelem jak z hlediska ceny, tak i technických specifikací. A právě zde může být pro Apple klíč k úspěchu s iPhonem 16 Plus a zároveň věc, kvůli které nechce Pluskový model jen tak zabít. 

Dá se říci, že to byl právě iPhone 11, který do jisté míry odstartoval mezi jablíčkáři velký zájem o základní iPhone. Ten se sice stále se zájmem o řadu Pro nedá srovnat, nicméně rozhodně není zanedbatelný. Je proto naprosto jasné, by rád kalifornský gigant nastavil své portfolio tak, aby dávalo prodejně smysl všemi nabízenými modely, což se mu může určitou optimalizací iPhonu 16 Plus klidně podařit. Nebude to však jen o technických specifikacích. Model 15 Plus totiž pošlapala jeho cena a pro Apple tudíž bude klíčové, aby pro úspěch řady 16 Plus možná i částečně obětoval svou marži. Jedině tak se mu totiž může paradoxně do budoucna mnohonásobně vrátit. Zda se tak stane či nikoliv sice ukáže až letošní září, nicméně historie ukazuje, že recept na úspěch Apple má, zná a umí ho použít. 

.