Zavřít reklamu

Nové iPhony se zpravidla vždy představují s novými výkonnějšími čipy z řady A-Series. Momentálně dostupná řada iPhone 13 (Pro) se například spoléhá na Apple A15 Bionic, zatímco od očekávaných iPhonů 14 Pro se očekává příchod novější verze Apple A16 Bionic. Známou spekulaci o tom, zda základní modely iPhone 14 obdrží loňský čip, nyní nechme stranou a pojďme se zaměřit na jednu zajímavost.

Apple dlouhou dobu své čipy označoval pouze kódovým označením AX, a to konkrétně až po generaci Apple A9 z iPhonu 6S. Rok poté ale přišla zajímavá změna – světu se představil iPhone 7 s čipem Apple A10 Fusion. Jenže u tohoto označení gigant dlouho nevydržel. Hned rok poté totiž přišel s čipem Apple A11 Bionic. Právě klíčového označení Bionic se drží až doteď. Pojďme si proto společně posvítit na to, proč tomu tak vlastně je.

Fusion vs. Bionic

Jak už jsme zmínili výše, označení Fusion Apple používal pouze jednou, konkrétně u čipsetu Apple A10 Fusion, potažmo také u Apple A10X Fusion. Až poté se začal spoléhat na Bionic. V první řadě je nutné zmínit jednu poměrně důležitou věc. Tato heslovitá označení slouží jen pro lepší orientaci a prakticky tak dotvářejí marketing konkrétní řady. Když cupertinský gigant v roce 2016 představil zmiňovaný iPhone 7 s čipem A10 Fusion, přišel s poměrně zásadní vychytávkou, která do té doby nebyla běžnou praxí (v případě jablečných telefonů). Nový čipset totiž kombinoval takzvaná výkonná a úsporná jádra, čímž dokázal dosáhnout lepší a energeticky úspornějších výsledků. Právě z toho plyne i samotné označení. Do češtiny bychom jej mohli přeložit jako fúzi poukazující na splynutí/sloučení dvou typů jader.

Přestože se jablečné čipy od té doby spoléhají na stejnou souhru výkonných a úsporných jader, označení Fusion bychom u nich už nenašli. Apple namísto toho vsadil na Bionic, což lze přeložit jakožto bionický. Slovník cizích slov definuje výraz bionika jakožto obor využívající znalost stavby a funkce živých organizmů k řešení technických problémů. A právě to je něco, co přišlo s čipem Apple A11 Bionic. Celkový čip je od té doby utvářet nejen procesorem (CPU) a grafickým procesorem (GPU), ale také takzvaným Neural Enginem, který se stará o práci se strojovým učením, potažmo obecně o rychlejší práci s umělou inteligencí obecně. Možnosti tohoto koprocesoru jsou poměrně rozsáhlé a dokonce vylepšují i možnost fotoaparátu a řady dalších funkcí.

Apple A13 Bionic

Na jménu nezáleží

V závěru je ale patrné, že na jméno ve skutečnosti ani tolik nezáleží, jako na samotných funkcích a možnostech. Označení čipů v iPhonech má pouze za cíl je od sebe lépe odlišit a případně napovědět, v čem tkví jejich primární síla. To se Applu v tomto případě podařilo na výbornou. Pomocí jediného výrazu dokázal jasně ukázat, z čeho konkrétní čip těží nejvíce. Zajímavou otázkou k zamyšlení také je, kdy se dočkáme nástupce současné řady A-Series Bionic. Jaký výraz použije Apple příště a proč ale prozatím pochopitelně nikdo netuší.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.