Zavřít reklamu

Aktuální špičkou, kterou Apple používá ve svých iPhonech, je čip A16 Bionic. Ten je navíc přítomný jen v iPhonech 14 Pro, protože základní řada se musí spokojit s loňským A15 Bionic. Ve světě Androidu se ale chystá hned dvojice velkých odhalení. Čekáme na Snapdragon 8 Gen 2 a Dimensity 9200. 

První řečený pochází ze stáje Qualcommu, druhý je pak od MediaTeku. První patří mezi lídra trhu, druhý jej spíše dohání. A pak je zde ještě Samsung, u něho je ale situace značně divoká, navíc novinku v podobě Exynosu 2300 můžeme čekat až se začátkem roku, jestli vůbec, protože se čile spekuluje, že ji společnost přeskočí a bude se soustředit na lepší odladění svých čipů svým telefonům, v čemž má značné rezervy.

Nicméně i sám Samsung používá ve svých vlajkových modelech čipy Qualdommu. Mimo evropský trh je má řada Galaxy S22, Snapdragon 8 Gen 1 je pak přítomen i ve skládačkách Galaxy Z Flip4 a Z Fold4. Už 8. listopadu by však měl MediaTek představit svůj Dimensity 9200, který je přítomný již v benchmarku AnTuTu, ve kterém ukazuje skóre na 1,26 milionů bodů, což je oproti jednomu milionu předchozí verze pěkný nárůst.

Jiné světy 

Protože je doprovozen grafickým čipem ARM Immortalis-G715 MC11 s nativní podporou ray tracingu, tak v benchmarku GFXBench poráží nejen Snapdragon 8 Gen 1, ale také A16 Bionic. Jenže i Exynos 2200 se chlubil grafikou ARMu, také s ray tracingem, a dopadl tragicky. Předně je tedy třeba říci, že hodně záleží, jak dokážou daný čip implementovat jednotliví výrobci. Poté není vhodné srovnávat jablka s hruškami.

Jednoduše jde totiž říci, že čipy Applu jsou svým vlastním světem, čipy ostatních výrobců pak tím druhým. Apple nehledí napravo ani nalevo a jede si tu svou, protože si všechno šije sám na míru svým produktům, proto je jeho chod odladěnější, plynulejší a méně náročný. Proto také nemusí mít iPhony tolik paměti RAM, jako jejich Android konkurence. Že je to správný směr ukazuje i Google s jeho Tensory, který také chce mít all-in-one řešení od jednoho výrobce podobné stylu Applu, tedy smartphone, čip i systém. Nikdo jiný nic podobného udělat úplně nemůže.

Podle dostupných zvěstí se o to však snaží právě i Samsung, který by měl nabídnout řadu Galaxy S24/S25 s už snad dokonale odladěným čipem Exynos a patřičnou nadstavbou Androidu. Pokud tedy má Dimensity 9200 s někým soupeřit a s někým se optimálně srovnávat, bude to Snapdragon (v budoucnu i Exynos). Obě společnosti (ale i Samsung) stojí právě na vývoji čipů a jejich prodejích výrobcům telefonů, kteří je poté použijí ve svém řešení. A tohle Apple rozhodně trápit nemusí, protože ten jednoduše nikomu svou řadu A ani M nedá. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Mě vždycky pobaví, jak si jabličkáři umí obhájit to, že nikdy na Apple není nic špatně… Má žena si teď koupila 14pro, zaplatila nějakých 33tis za telefon který umí absolutně všechno, jen když volá, tak dotyčného neslyší. Dá mikrofon hlasitěji, stejně ho neslyší a při dalším telefonu je hlasitost opět na málo… Kdyz byla reklamovat, tak ze aktualizace tuto „vlastnost“ vyřeší… Nevyřešila.
    Ale hlavně že má super grafiku, že je problém s telefonem telefonovat není podstatné… Já mám Samsung A51 za 5tis a slyším všechny… a když mi spadne na zem, tak se neděsím, že bych ho rozbil nebo odřel. Telefon co umí dokonce i telefonovat. …

    Pokud spatne slysi volajiciho a proto se snazi nastavit hlasitost mikrofonu, tak chapu, ze to nefunguje. Jestli je tak technicky zdatna jako vy, tak bych to tipoval na to, ze si uchem zakryje ten otvor pro sluchatko a tim ho ucpe a pak nic neslysi. Je totiz naprostej nesmysl, ze by Apple prodaval telefon, kteremu nefunguje tak zakladni vec. Proc vubec lidi jako vy maji potrebu se vyjadrovat?

celý text

Čtěte více.