Zavřít reklamu

Aktuální špičkou, kterou Apple používá ve svých iPhonech, je čip A16 Bionic. Ten je navíc přítomný jen v iPhonech 14 Pro, protože základní řada se musí spokojit s loňským A15 Bionic. Ve světě Androidu se ale chystá hned dvojice velkých odhalení. Čekáme na Snapdragon 8 Gen 2 a Dimensity 9200. 

První řečený pochází ze stáje Qualcommu, druhý je pak od MediaTeku. První patří mezi lídra trhu, druhý jej spíše dohání. A pak je zde ještě Samsung, u něho je ale situace značně divoká, navíc novinku v podobě Exynosu 2300 můžeme čekat až se začátkem roku, jestli vůbec, protože se čile spekuluje, že ji společnost přeskočí a bude se soustředit na lepší odladění svých čipů svým telefonům, v čemž má značné rezervy.

Nicméně i sám Samsung používá ve svých vlajkových modelech čipy Qualdommu. Mimo evropský trh je má řada Galaxy S22, Snapdragon 8 Gen 1 je pak přítomen i ve skládačkách Galaxy Z Flip4 a Z Fold4. Už 8. listopadu by však měl MediaTek představit svůj Dimensity 9200, který je přítomný již v benchmarku AnTuTu, ve kterém ukazuje skóre na 1,26 milionů bodů, což je oproti jednomu milionu předchozí verze pěkný nárůst.

Jiné světy 

Protože je doprovozen grafickým čipem ARM Immortalis-G715 MC11 s nativní podporou ray tracingu, tak v benchmarku GFXBench poráží nejen Snapdragon 8 Gen 1, ale také A16 Bionic. Jenže i Exynos 2200 se chlubil grafikou ARMu, také s ray tracingem, a dopadl tragicky. Předně je tedy třeba říci, že hodně záleží, jak dokážou daný čip implementovat jednotliví výrobci. Poté není vhodné srovnávat jablka s hruškami.

Jednoduše jde totiž říci, že čipy Applu jsou svým vlastním světem, čipy ostatních výrobců pak tím druhým. Apple nehledí napravo ani nalevo a jede si tu svou, protože si všechno šije sám na míru svým produktům, proto je jeho chod odladěnější, plynulejší a méně náročný. Proto také nemusí mít iPhony tolik paměti RAM, jako jejich Android konkurence. Že je to správný směr ukazuje i Google s jeho Tensory, který také chce mít all-in-one řešení od jednoho výrobce podobné stylu Applu, tedy smartphone, čip i systém. Nikdo jiný nic podobného udělat úplně nemůže.

Podle dostupných zvěstí se o to však snaží právě i Samsung, který by měl nabídnout řadu Galaxy S24/S25 s už snad dokonale odladěným čipem Exynos a patřičnou nadstavbou Androidu. Pokud tedy má Dimensity 9200 s někým soupeřit a s někým se optimálně srovnávat, bude to Snapdragon (v budoucnu i Exynos). Obě společnosti (ale i Samsung) stojí právě na vývoji čipů a jejich prodejích výrobcům telefonů, kteří je poté použijí ve svém řešení. A tohle Apple rozhodně trápit nemusí, protože ten jednoduše nikomu svou řadu A ani M nedá. 

.