Zavřít reklamu

Když Apple při příležitosti vývojářské konference WWDC 21 představil operační systém macOS 12 Monterey, prakticky okamžitě si tak na sebe upoutal nemalou pozornost díky zajímavým novinkám. Lidé začali hojně debatovat nad změnami ve FaceTime, příchodem portrétního režimu, lepšími Zprávami, režimy soustředění a podobně. Světla reflektorů padla i na funkci s názvem Universal Control, která má teoreticky bourat zažité postupy při ovládání Maců a iPadů. Bohužel její příchod doprovází řada problémů.

K čemu Universal Control slouží

Ačkoliv v říjnu téhož roku byl systém macOS 12 Monterey vydán pro veřejnost, pověstná funkce Universal Control v něm chyběla. A bohužel chybí dodnes. Co ale Universal Control vlastně je a k čemu slouží? Jedná se o zajímavý nástroj na systémové úrovni, který jablíčkářům umožňuje propojit Mac a Mac, Mac a iPad nebo iPad a iPad, přičemž tato zařízení tak lze ovládat jediným produktem. V praxi to může vypadat následovně. Představte si, že pracujete na Macu a po jeho boku máte připojený iPad Pro jakožto externí displej. Aniž byste museli cokoliv řešit, můžete z Macu pomocí trackpadu přesunout kurzor do iPadu, stejně jako kdybyste přejeli z jedné obrazovky do druhé a díky kurzoru tak vzápětí ovládat tablet. Jedná se o parádní možnost, a proto není divu, že na ni jablíčkáři tak netrpělivě čekají. Zároveň funkce neslouží jen pro ovládání trackpadu/myši, ale lze využít také klávesnici. Když si to přeneseme na náš modelový příklad, tak by na Macu šlo psát text, který se ve skutečnosti zapisuje na iPadu.

Samozřejmě to má i nějaké podmínky, kvůli kterým nebude Universal Control k dispozici na každém zařízení. Naprostým základem je jablečný počítač Mac s operačním systémem macOS 12 Monterey či novější. Konkrétní verzi prozatím nikdo nedokáže upřesnit, jelikož prozatím funkce není k dispozici. Z hlediska kompatibilních zařízení už ale naštěstí máme jasno. V tomto směru bude potřeba MacBook Air 2018 a novější, MacBook Pro 2016 a novější, MacBook 2016 a novější, iMac 2017 a novější, iMac Pro, iMac 5K (2015), Mac mini 2018 a novější nebo Mac Pro (2019). Co se pak týče jablečný tabletů, s Universal Control si poradí iPad Pro, iPad Air 3. generace a novější, iPad 6. generace a novější nebo iPad mini 5. generace a novější.

mpv-shot0795

Kdy funkce dorazí pro veřejnost?

Jak už jsme zmínili výše, ačkoliv byla funkce Universal Control představena jakožto součást operačního systému macOS 12 Monterey, až doposud stále není jeho součástí. Apple v minulosti dokonce zmiňoval, že dorazí do konce roku 2021, což se ale ve finále nestalo. Až doposud tedy bylo nejasné, jak se situace bude vyvíjet nadále. Nyní však přišel záblesk naděje. V současné verzi iPadOS 15.4 Beta 1 se totiž objevila podpora pro Universal Control a někteří jablíčkáři si ji tak stihli již otestovat. A podle jejich slov funguje skvěle!

Samozřejmě je nutné vzít v potaz, že je funkce prozatím k dispozici v rámci první bety, a proto je nutné v některých případech lehce přimhouřit oči a akceptovat některé nedostatky. Universal Control totiž nefunguje úplně podle představ, tedy alespoň prozatím. Někdy se může stát, že se objeví problém při připojování iPadu k Macu a podobně. To lze dle slov testerů ve většině případů vyřešit restartováním obou zařízení.

Ačkoliv stále není jasné, kdy bude Universal Control k dispozici i v rámci takzvaných ostrých verzí, tak jedno je jisté. Dlouho už bychom rozhodně čekat neměli. Funkce si nyní pravděpodobně projde několika beta verzemi a rozsáhlejším testováním, kdy se vychytají poslední chyby. Aktuálně tedy můžeme jen a pouze doufat, že příchod do ostré verze bude hladký, bezproblémový a především rychlý.

.