Zavřít reklamu

Apple u nové řady iPhone 14 přišel s poměrně zvláštní změnou, kdy totiž novým čipem Apple A16 Bionic osadil pouze modely Pro. Základní iPhone 14 se musí spokojit s loňskou verzí A15. Pokud tedy máte zájem o ten nejvýkonnější iPhone, pak musíte sáhnout po Pročku, případně počítat s tímto kompromisem. Apple při prezentaci také vyzdvihl, že jeho nový čipset A16 Bionic je postaven na 4nm výrobním procesu. Tato informace pochopitelně řadu lidí příjemně překvapila. Snižování výrobního procesu je prakticky prioritou, která s sebou přináší vyšší výkon a lepší efektivitu z hlediska spotřeby energie.

Poslední jablečné čipy A15 Bionic a A14 Bionic stavěly na 5nm výrobním procesu. Už delší dobu se však mezi jablíčkáři mluví o tom, že bychom se relativně brzy mohli dočkat parádního vylepšení. Respektované zdroje nejčastěji mluví o možném příchodu čipů s 3nm výrobním procesem, což by mohlo přinést další zajímavý výkonnostní skok vpřed. Celá tato situace ale také vzbuzuje mnoho otázek. Proč například nové čipy M2 z řady Apple Silicon se stále spoléhají na 5nm výrobní proces, zatímco u A16 Apple slibuje dokonce 4nm?

Jsou čipy pro iPhone napřed?

Logicky se proto nabízí jedno vysvětlení – vývoj čipů pro iPhony je jednoduše napřed, díky čemuž nyní přišel zmiňovaný čip A16 Bionic s 4nm výrobním procesem. Ve skutečnosti je však pravda úplně jiná. Apple si totiž dle všeho trošku „přikrášlil“ čísla, aby mohl prezentovat větší rozdíl mezi základními iPhony a modely Pro. Přestože přímo zmínil využití 4nm výrobního procesu, pravdou je, že ve skutečnosti se stále jedná o 5nm výrobní proces. O produkci čipů pro Apple se stará taiwanský gigant TSMC, u nějž hraje klíčovou roli označení N4. Jedná se však pouze o „kódové“ označení firmy TSMC, které slouží pro značení vylepšené dřívější technologie N5. Apple si tuto informaci pouze přikrášlil.

To ostatně potvrzují i nejrůznější testy nových iPhonů, z nichž jasně vyplývá, že čipset Apple A16 Bionic je jen lehce vylepšenou verzí rok starého A15 Bionic. Skvěle to lze vidět na nejrůznějších datech. Například počet tranzistorů se tentokrát zvýšil „pouze“ o miliardu, zatímco přechod z Apple A14 Bionic (11,8 miliard tranzistorů) na Apple A15 Bionic (15 miliard tranzistorů) přinesl zvýšení o 3,2 miliardy tranzistorů. Jasným ukazatelem jsou také benchmarkové testy. Například při testování v rámci Geekbench 5 si iPhone 14 polepšil v testu na jedno jádro o zhruba 8-10 %, v testu na více jader dokonce ještě o něco více.

Čip Apple A11 Apple A12 Apple A13 Apple A14 Apple A15 Apple A16
Jádra 6 (4 úsporná, 2 výkonná)
Tranzistory (v miliardách) 4,3 6,9 8,5 11,8 15 16
Výrobní proces 10 nm 7 nm 7 nm 5 nm 5 nm „4 nm“ (5nm reálně)

Ve finále to lze tedy shrnout jednoduše. Čipy pro iPhony na tom lépe než procesory Apple Silicon nejsou. Jak už jsme totiž zmínili výše, Apple si tento údaj přikrášlil, aby jej mohl prezentovat jako poměrně důležitý posun vpřed. Například konkurenční čipset Snapdragon 8 Gen 1, který najdeme ve vlajkových lodích konkurenčních telefonů s operačním systémem Andorid, doopravdy staví na 4nm výrobním procesu a teoreticky je v tomto ohledu napřed.

apple-a16-2

Vylepšení výrobního procesu

I přesto však s příchodem vylepšení můžeme víceméně počítat. Mezi jablíčkáři se již delší dobu hovoří o brzkém přechodu na 3nm výrobní proces z dílny TSMC, který by pro jablečné čipsety mohl přijít již v příštím roce. Podle toho se stejně tak očekává, že tyto nové procesory přinesou poměrně zásadní vylepšení. V tomto ohledu se nejčastěji hovoří o čipech Apple Silicon. Ty by totiž z přechodu na lepší výrobní proces mohly poměrně zásadně benefitovat a celkový výkon jablečných počítačů opět posunout o několik úrovní vpřed.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.