Zavřít reklamu

Apple každoročně pořádá několik svých událostí, ze kterých ale WWDC jasně vybočuje. I když se jednalo o tu událost, během které společnost jeden čas představovala i nové iPhony, od roku 2017 je bez hardwarových oznámeních. To ale neznamená, že byste ji neměli věnovat svou pozornost. 

Je zde nějaká naděje na hardware? Samozřejmě ano, protože naděje umírá poslední. Ať už letos přijde MacBook Air, nový HomePod, oznámení produktu ke konzumaci VR či AR, nebo ne, pořád se jedná o tu nejdůležitější událost Applu z celého roku. Předně proto, že nejde o jednorázovou akci, a proto, že zde společnost poodkryje to, co si pro nás ve zbytku roku chystá.

WWDC je vývojářská konference. Už podle svého názvu tedy jasně říká, komu je především určena – vývojářům. Celá akce také nezačíná a nekončí keynote, ale pokračuje po celý týden. My to tedy vidět nemusíme, protože veřejnost se víceméně zajímá jen o úvodní slovo, ale ostatní program je neméně důležitý. Právě vývojáři dělají z našich iPhonů, iPadů, Macu a Apple Watch to, co z nich je.

Novinky pro všechny 

Nejsledovanější událostí roku je jistě ta zářijová, na které Apple představí nové iPhony. A je to trošku paradox, protože ty zajímají i ty, které si je nekoupí. Kdežto WWDC ukáže nové operační systémy pro zařízení Applu, které všichni používáme, a které nám poskytnou novou jejich funkcionalitu. Nemusíme si tedy hned kupovat nové iPhony a počítače Mac a přitom dostaneme určitou porci novinek i pro naše stará železa, které je dokážou jistým způsobem i oživit.

Na WWDC se tedy, ať už fyzicky nebo virtuálně, setkávají vývojáři, řeší problémy a dostávají podklady k tomu, kam jejich aplikace a hry v následujících měsících směřovat. Profitujeme z toho ale my, uživatelé, protože novinkové funkce nepřinese jen systém jako takový, ale i řešení třetích stran, které novinky implementuje do svého řešení. Ve finále je to tak win win pro všechny zúčastněné.

Je toho hodně 

Keynote WWDC bývají poměrně dlouhé, kdy se jejich stopáž přehupuje i přes dvě hodiny. Je toho totiž obvykle hodně, co chce Apple ukázat – ať už jde o nové funkce v operačních systémech, nebo novinky v rámci různých vývojářských nástrojích. Jistě tedy i letos uslyšíme o Swiftu (ostatně k němu přímo odkazuje i pozvánka), Metalu, pravděpodobně i ARKitu, Schoolworku a dalších. Pro někoho to může být trošku nuda, jenže tyto nástroje jsou právě to, co dělá zařízení Applu taková, jaká jsou a proto mají při prezentaci své místo.

Kdyby nic, alespoň uvidíme, kam Apple své platformy zase směřuje, jestli je více sjednocuje nebo oddaluje, jestli přichází nové a staré zanikají, jestli se slučují do jedné atd. WWDC je tedy důležitější než jen představení nových generací zařízení, určuje totiž směr, kterým se ty budou následující rok ubírat, a proto se této konferenci skutečně vyplatí věnovat svou pozornost. WWDC22 začíná už v pondělí 6. června v 19. hodin našeho času.

.