Zavřít reklamu

Bylo to 25. března roku 2019, kdy Apple ukázal světu, respektive spíše jen Američanům, Apple Card. Spekulovalo se o ní skutečně dlouho, ostatně už Steve Jobs o ní v jistém slova smyslu uvažoval. Nicméně od té doby to jsou již tři roky a Apple Card v České republice pořád není. Buďte však klidní, ještě dlouho nebude, jestli vůbec někdy. 

Apple svou službu Apple Card charakterizuje jako kreditní kartu, která vám zjednoduší život po finanční stránce. V aplikaci Peněženka na iPhonu si můžete Apple Card zřídit během několika minut a hned s ní prostřednictvím Apple Pay začít platit v obchodech po celém světě, v aplikacích i na internetu. Apple Card vám přímo ve Wallet také poskytuje v reálném čase přehledné souhrny posledních transakcí a informaci o zůstatku.

Výhody… 

Její výhodou tedy je, že s ní máte přehled o svých financích díky grafům ale také jasnému přehledu transakcí, kde je na první dobrou vidět, kdy, komu a kolik peněz od vás odešlo. K tomu byl při představením služby přítomný 2% cashback při jejím aktivním využívání, u produktů Applu jste dostali hned 3 %. Takto získané finance se navíc vracejí denně. V případě použití fyzické karty je však cashback jen 1 %.

… a omezení 

Vše zaštiťuje MasterCard ve spolupráci s Goldman Sachs. A už tohle znamená omezení služby pouze na americký trh. Těmi dalšími omezeními je, že abyste si o kartu zažádali a byla vám schválena, musíte mít své Social Security Number a dostatečně dlouhou finanční historii. K tomu tedy ještě poštovní adresu na území USA a maličkost v podobě amerického Apple ID (s expanzí mimo USA bude toto samozřejmě poplatné i pro podporované trhy). Jak je vidět, služba se tedy zatím orientuje jen na zámořský trh a nikam dál neexpanduje.

Může za to především ono SSN a s ním spojené skóre při žádostech o půjčky. Pokud jste si nikdy na nic nepůjčili a nikdy nic nespláceli, rovnou se s nějakou Apple Card rozlučte, i kdyby se k nám někdy dostala. Apple chce znát naší finanční historii, a bez ní nám svou kreditku nedá. A pak jsou zde samozřejmě ty bankovní regulace, povinnosti a omezení, které expandování karty Applu mimo jeho domovskou zemi brání. Vadí to ale českému uživateli? Osobně využívám jen debetní kartu, na kterou mám samozřejmě navázáno Apple Pay, takže ani po třech letech Apple Card s žádnou nedočkavostí nevyhlížím. Český trh navíc není takový, jako ten americký. Zde nemají kreditní karty takovou historii, takže rozhodně nejsme v tomto ohledu pro Apple žádnou prioritou (stejně jako se Siri, Homepody atd.). 

.