Zavřít reklamu

Pokud nebydlíte na horách, tak letošní zimní sezóna sice již vystrkuje růžky, razantních mínusových teplot jsme se ale ještě nedočkali. A pro váš iPhone to je určitě dobře, obzvláště pokud vlastníte ten, který má již nějaký ten rok odslouženo. Zejména starší iPhony totiž trpí na mrazy tak, že se jednoduše vypnou. Proč tomu tak ale je? 

Telefony iPhone používají lithium-iontové baterie, jejichž výhoda je především v rychlejším nabíjení, ale také delší výdrži a vyšší energetické hustotě. V praxi to neznamená nic jiného než delší výdrž v lehčím balení. Ptáte-li se, jestli je přítomna i nějaká nevýhoda, tak samozřejmě je. A jak asi tušíte, týká se to teplot. Na jejich rozsah je totiž baterie poměrně náchylná.

Provozní teplota iPhonu je od 0 do 35 stupňů Celsia. Pro zimní období je nicméně plusem to, že nízké teploty baterii nepoškodí trvale, kdežto ty teplé ano. Každopádně mráz má na iPhone takový důsledek, že v něm začne vznikat vnitřní odpor, kvůli kterému se začne zmenšovat kapacita baterie. Svůj podíl na tom má ale i její měřič, který začne vykazovat odchylky v přesnosti. Jednoduše to znamená, že i když je váš iPhone nabit klidně i na 30 %, vypne se.

Koukněte na kondici baterie 

Jsou zde tedy hned dva problematické faktory. Jedním je tedy zmenšování kapacity baterie působením mrazu, a to přímou úměrou s časem, po které je mu vystavena, druhým pak nepřesné měření jejího nabití. Výše uvedená hodnota 30 % pak není náhodná. Právě až takovou odchylku od skutečnosti může měřič v extrémních teplotách vykazovat. S novými iPhony a jejich baterií, která má ještě kondici kolem 90 %, se toto však děje zřídka. Největší problémy mají starší zařízení, jejichž baterie už není úplně výkonná. Pokud je navíc na 80 %, měli byste uvažovat o její výměně. Zjistíte to, když půjdete do Nastavení -> Baterie -> Kondice baterie.

Jednoduchá náprava 

I když se vám iPhone vypne, stačí se jej pokusit zahřát a opětovně jej zapnout. Neměli byste tak ale dělat horkým vzduchem, postačí klidně tělesné teplo. Tím totiž měřič přimějete k rozumu a ten poté bude znát reálnou kapacitu bez přítomné odchylky. Každopádně platí, že i když se vám to nebude líbit, měli byste svá elektronická zařízení obecně používat v mrazech jen v tom případě, kdy je to opravdu nutné. Projíždět Facebook při čekání na MHD v minus 10 stupních tak rozhodně není nijak ideální.

Diskuze k článku

celý text





Čtěte více