Zavřít reklamu

Vaše zařízení může mít brilantní displej, extrémní výkon, může pořizovat dokonale ostré fotografie a bleskově surfovat na internetu. Všechno to je k ničemu, pokud mu prostě a jednoduše dojde šťáva. Telefon iPhone se neočekávaně vypne v souvislosti s mírou nabití baterie a jejím stářím. Samozřejmě to řeší výměna baterie, ale také funkce Kondice baterie. 

Když je tedy baterie skoro vybitá, je chemicky starší a nachází se v chladnějším prostředí, dojde k vypnutí, aniž by spadla kapacita baterie na 1 %. V extrémních případech může k vypnutím docházet častěji, a to natolik, že zařízení začne být nespolehlivé nebo dokonce nepoužitelné. Pro Apple to byla poměrně velká kauza, protože aby prodloužil délku nabití svých iPhonů, krátil je na výkonu. Uživateli to ale neřekl a jemu se jevilo zařízení jako pomalejší, a proto také dříve přešel na novější model. Společnost za to pak platila mnohasetmilionové pokuty po celém světě.

Ne u všech iPhonů jejich kondici najdete 

Její odpovědí však byla funkce Kondice baterie, která nechává na uživateli, zda bude preferovat nižší výkon ale delší výdrž, nebo stále aktuální výkon svého iPhonu či iPadu na úkor samotné výdrže. Funkce je dostupná pro iPhone 6 a novější telefony s iOS 11.3 a novějším. Najdete ji v Nastavení -> Baterie -> Kondice baterie.

Můžete se zde i podívat, jestli už máte zapnuté dynamické řízení výkonu, které předchází nečekanému vypnutí, a případně ho vypnout. Tato funkce se aktivuje až po prvním nečekaném vypnutí zařízení s baterií, která má sníženou schopnost dodávat maximální okamžitou energii. Tato funkce se týká iPhonu 6, iPhonu 6 Plus, iPhonu 6s, iPhonu 6s Plus, iPhonu SE (1. generace), iPhonu 7 a iPhonu 7 Plus. Od verze iOS 12.1 má tuto funkci i iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X. Od verze iOS 13.1 je dostupná taky na iPhonu XS, iPhonu XS Max a iPhonu XR. Na těchto novějších modelech nemusí být efekt řízení výkonu tak výrazný, protože používají vyspělejší hardwarové i softwarové řešení. Proto také není Kondice baterie dostupná na novějších modelech (i když s postupem času může být). 

Všechny modely iPhonu mají základní funkce řízení výkonu, které zajišťují ochranu interních součástek a správné fungování baterie a celého systému podle technického návrhu. Sem patří i chování při vysokých a nízkých teplotách a interní řízení napětí. Tento typ řízení výkonu je nutný z bezpečnostních důvodů a je očekávanou funkcí, proto se nedá vypnout.

Nabídky Kondice baterie 

Obrazovka Kondice baterie obsahuje informace o maximální kapacitě baterie a o její schopnosti dodávat špičkový výkon. Maximální kapacita baterie tak udává kapacitu baterie ve srovnání s kapacitou nové baterie. S pokračujícím chemickým stárnutím se kapacita baterie snižuje, takže baterie vydrží na jedno nabití méně hodin používání. V závislosti na tom, kolik času uplynulo od výroby iPhonu a jeho aktivace, může kapacita baterie ukazovat i o něco nižší hodnotu než 100 %.

Jak aplikace a funkce využívají baterii zařízení

Normální baterie je konstruovaná tak, aby si po 500 úplných cyklech nabití při používání za normálních podmínek uchovala až 80 % své původní kapacity. Ale např. můj iPhone XS Max, který byl zakoupen v září roku 2018, tedy téměř před třemi lety, je maximální kapacita pořád na 90 %. Se zhoršováním kondice baterie klesá i její schopnost podávat špičkový výkon. Obrazovka Kondice baterie proto také obsahuje část Maximální výkon zařízení, kde se můžou zobrazovat následující zprávy.

Výkon je normální 

Když kondice baterie zvládá normální výkon ve špičkách bez zapnutých funkcí řízení výkonu, uvidíte zprávu: Baterie momentálně podporuje maximální možný výkon zařízení.

ios13-iphone7-settings-battery-health-normal-peak-performance

Používá se řízení výkonu 

Když jsou aktivní funkce řízení výkonu, uvidíte zprávu: iPhone se neočekávaně vypnul, protože baterie nedokázala dodat dostatečně vysoký okamžitý výkon. Bylo zapnuto řízení výkonu zařízení, aby se tato situace neopakovala. Když řízení výkonu vypnete, už ho nebudete moct znova zapnout. Znova se automaticky aktivuje, pokud dojde k nečekanému vypnutí. Pak ho budete moct zase vypnout.

ios13-iphone7-settings-battery-health-performance-management-applied

Řízení výkonu je vypnuté 

Pokud funkci řízení výkonu vypnete, uvidíte tuto zprávu: iPhone se neočekávaně vypnul, protože baterie nedokázala dodat dostatečně vysoký okamžitý výkon. Bezpečnostní řízení výkonu zařízení bylo ručně vypnuto. Pokud dojde k dalšímu nečekanému vypnutí zařízení, řízení výkonu se znova zapne. Pak ho budete moct zase vypnout.

ios13-iphone7-settings-battery-health-performance-management-disabled

Neznámá kondice baterie 

Pokud iOS nedokáže určit kondici baterie, uvidíte zprávu: iPhone nedokáže určit kondici baterie. Autorizovaný poskytovatel servisu Apple může baterii zkontrolovat a případně vyměnit. Může to být způsobeno nesprávnou instalací baterie nebo neznámou baterií. Toto samozřejmě můžete vidět po neodborném zásahu do telefonu.

ios13-iphone7-settings-battery-health-undetermined

Stejně tak se může zobrazit: Nelze ověřit, jestli tento iPhone používá originální baterii Apple. Informace o stavu baterie nejsou k dispozici, a to konkrétně na modelech iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR a novějšímu. Pokud se vám tato zpráva zobrazí, znamená to, že baterie vašeho iPhonu se jednoduše nedá ověřit.

ios13-iphone-xs-battery-unknown-health

Zhoršená kondice baterie 

Pokud se podstatně zhoršila kondice baterie, zobrazí se zpráva: Kondice baterie je značně zhoršená. Autorizovaný poskytovatel servisu Apple může baterii vyměnit a obnovit tak plný výkon a kapacitu. Ta neznamená bezpečnostní problém, protože baterie se dá nadále používat. Můžete ale zaznamenat výraznější problémy s baterií a výkonem. Chování zařízení zlepší vyměněná nová baterie.

ios13-iphone7-battery-health-crop
.