Zavřít reklamu

Přechod na Apple Silicon byl pro cupertinskou společnost poměrně zásadním krokem, která formuje podobu dnešních jablečných počítačů a výrazně je posouvá vpřed. Apple totiž po letech používaní procesorů od Intelu od nich konečně upouští a přechází na své vlastní řešení v podobě čipů postavených na architektuře ARM. Od těch slibuje lepší výkon i nižší energetickou náročnost, což zase vyústí v lepší výdrž baterie u laptopů. A přesně jak slíbil, tak také doručil.

Celý přechod na Apple Silicon odstartoval koncem roku 2020 představení MacBooku Air, 13″ MacBooku Pro a Macu mini. Jako první desktop se pak o slovo přihlásil přepracovaný 24″ iMac (2021), který s sebou zároveň přinesl ještě jednu zajímavost, po níž řada jablíčkářů léta volala. Řeč je samozřejmě o bezdrátové klávesnici Magic Keyboard, avšak tentokrát i s podporou Touch ID. Jedná se o poměrně parádní příslušenství, jež je k dostání v černém a bílém provedení. V barvách je klávesnice k dostání (prozatím) jen při koupi zmiňovaného iMacu. V takovém případě se barevně sladí jak iMac, tak i klávesnice a TrackPad/Magic Mouse.

Magic Keyboard s Touch ID v kombinaci s Intel Macem

Ačkoliv klávesnice sama o sobě funguje skvěle, stejně tak i samotná čtečka prstů Touch ID, tak i přesto zde najdeme jeden háček, který může být pro některé jablíčkáře zcela zásadní. Magic Keyboard v praxi funguje jako každá druhá bezdrátová Bluetooth klávesnice. Lze ji tedy připojit k jakémukoliv zařízení s Bluetooth, nehledě na to, zdali jde o Mac či PC (Windows). Problém ale nastává v případě samotného Touch ID, jelikož tato technologie je funkční pouze s Macy s čipem Apple Silicon. To je jedinou podmínkou pro správnou funkčnost čtečky otisků prstů. Jenže proč jablíčkáři nemohou tuto skvělou vlastnost využít i se svými Intel Macy? Má rozdělení své opodstatnění, nebo tím jen Apple jablíčkáře lehce motivuje k nákupu novějšího jablečného počítače nové generace?

Pro správnou funkčnost Touch ID je totiž zapotřebí čip s názvem Secure Enclave a právě ten je součástí čipů Apple Silicon. U procesorů Intel je bohužel nenajdeme. Právě to je zásadním rozdílem, kvůli němuž není možné, pravděpodobně z bezpečnostních důvodů, rozjet bezdrátovou čtečku otisků prstů v kombinaci se staršími Macy. Samozřejmě někoho může napadnout jedna věc. Proč je to v případě bezdrátové klávesnice překážkou, když Intel MacBooky již léta disponují vlastním tlačítkem pro Touch ID a normálně fungují bez ohledu na svou architekturu. V tomto případě je totiž zodpovědný komponent ukrytý a moc se o něm již nemluví. A právě v tom tkví hlavní záhada.

magic keyboard unsplash

Apple T2 u starších Maců

Aby mohly zmiňované Intel Macy vůbec disponovat čtečkou otisků prstů, tak stejně tak musí disponovat Secure Enclave. Jenže jak je to možné, když ten není součástí procesorů od Intelu? Apple svá zařízení obohacoval o dodatečný bezpečnostní čip Apple T2, který je taktéž postavený na architektuře ARM a nabízí vlastní Secure Enclave pro zlepšení celkového zabezpečení počítače. Jediným rozdílem je, že zatímco Apple Silicon čipy již samy o sobě obsahují potřebný komponent, u starších modelů s Intelem je potřebný dodatečně. Podle toho se tak může zdát, že Secure Enclave pravděpodobně nebude hlavním důvodem pro absenci podpory.

Obecně lze ale říct, že novější čipy Apple Silicon dokážou spolehlivě a bezpečně komunikovat s Touch ID v klávesnici, přičemž takovou míru zabezpečení starší Macy zkrátka nedokážou nabídnout. To je určitě škoda hlavně u iMaců nebo Maců mini a Pro, které samy o sobě vlastní klávesnici nemají a s oblíbenou čtečkou otisků prstů se tak mohou rovnou rozloučit. Dle všeho se totiž podpory nikdy nedočkají.

.