Zavřít reklamu

Obrazovky chytrých telefonů se za posledních 10 let prakticky neustále zvětšovaly, dokud tedy nedošlo do pomyslného ideálního bodu. V případě iPhonů se jako nejlepší velikost pro základní model jevila úhlopříčka 5,8″. Toho se alespoň držel iPhone X, iPhone XS a iPhone 11 Pro. S příchodem generace iPhone 12 však přišla změna – základní model, stejně tak i verze Pro, se dočkaly 6,1″ displeje. Tato úhlopříčka byla předtím použita pouze v levnějších telefonech jako iPhone XR/11.

Ve stejném nastavení Apple pokračoval i nadále. Loňská řada iPhone 13 je totiž k dostání v úplně stejném těle a se stejnými displeji. Nyní tak máme konkrétně na výběr z 5,4″ mini, 6,1″ základního modelu a verze Pro a 6,7″ Pro Max. Za nový standard lze proto považovat displej s úhlopříčkou 6,1″. Mezi jablíčkáři se proto začala řešit poměrně zajímavá otázka. Dočkáme se ještě někdy 5,8″ iPhonu, nebo se Apple bude naopak držet nedávno nastavených „pravidel“, a se změnami bychom proto spíše počítat neměli? Pojďme si na to společně posvítit.

6,1″ displej jako nejlepší varianta

Jak už jsme zmínili výše, s displeji o úhlopříčce 6,1″ jsme se v případě jablečných telefonů mohli setkat ještě před příchodem iPhonu 12. Stejnou velikost totiž nabízely iPhony 11 a iPhony XR. Tehdy ještě byly k dostání „lepší“ verze s 5,8″ obrazovkou. Navzdory tomu se ale právě 6,1″ telefony řadily mezi ty nejprodávanější – iPhone XR byl nejprodávanějším telefonem za rok 2019 a iPhone 11 za rok 2020. Když pak přišel iPhone 12, prakticky okamžitě na sebe upoutal nemalou pozornost a setkal se s pomalu až nečekaným úspěchem. Když pomineme, že byl iPhone 12 nejprodávanějším telefonem za rok 2021, tak také musíme zmínit, že se za prvních 7 měsíců od představení prodalo přes 100 milionu kusů. Na druhou stranu do této statistiky sice započítávají i modely mini, Pro a Pro Max.

Již podle samotných čísel je patrné, že iPhony s 6,1″ obrazovkou jsou jednoduše oblíbenější a daleko lépe se prodávají. To se ostatně potvrdilo i v případě iPhonů 13, které se stejně tak setkaly s parádním úspěchem. Svým způsobem oblíbenost úhlopříčky 6,1″ potvrzují i samotní jablíčkáři. Ti na diskuzních fórech potvrzují, že se jedná o takzvanou ideální velikost, která v rukou sedí víceméně nejlépe. Právě na základě těchto teorií bychom s příchodem 5,8″ iPhonu spíše počítat neměli. To také potvrzují i spekulace týkající se očekávané řady iPhone 14. Ta by stejně tak měla přijít ve verzi s 6,1″ obrazovkou (iPhone 14 a iPhone 14 Pro), která ještě bude doplněna větší variantou s 6,7″ displejem (iPhone 14 Max a iPhone 14 Pro Max).

iPhone XR jako první přišel s 6,1" displejem Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Potřebujeme menší iPhone?

V takovém případě ale máme na výběr jen z iPhonů, jejíchž úhlopříčka displeje přesahuje hranici 6″. Nabízí se proto další otázka. Jak tomu bude s menšími telefony, případně dočkáme se jich ještě někdy? Bohužel o menší telefony není globálně tak velký zájem, kvůli čemuž má Apple údajně v plánu kompletně zrušit řadu mini. Jako jediný zástupce menších jablečných telefonů tedy zůstane model SE. U toho je však otázkou, jakým směrem se vydá příště. Souhlasíte s tím, že jsou 6,1″ lepší ve srovnání s 5,8″ modely?

Diskuze k článku

    Jestli jsou 6,1″ lepší ve srovnání s 5,8″ modely? Já nevím, mě to přijde prašť jak uhoď… Měl jsem iPhone X (5,8″) a teď mám iPhone 13Pro (6,1″) a nepřijde mi to zásadní rozdíl. Spíš mě neuvěřitelně vytáčí to, jak jsou nové iPhony hranaté, blbě se mi drží. Že se nepatrně zvětšil displej bych si ani nevšiml, kdybych nekoukl na parametry.

celý text

Čtěte více