Zavřít reklamu

Jablečné počítače poháněné čipem M1 se prakticky od svého uvedení prodávají jako na běžícím pásem. Ačkoliv se na první pohled zdá, že tyto stroje nečekají žádné komplikace, tak opak je bohužel pravdou. Svět totiž již delší dobu sužuje globální nedostatek čipů, což se pravděpodobně brzy projeví i na produktech jablečné společnosti. O tom ostatně nyní potvrdil i jeden z nejuznávanějších analytiků Ming-Chi Kuo, podle kterého na očekávaném propadu bude mít podíl i řada dalších faktorů.

Nedostatek komponentů

Prodeje MacBooků, které se spoléhají na čipy z dílny Apple Silicon, se v první polovině příštího roku propadnou o 15 %. Jak již bylo naznačeno výše, na vině přitom bude globální nedostatek potřebných komponentů, přičemž svou roli v tomto směru odehraje i návrat z home officu do kanceláří a představení přepracovaného MacBooku Air, který by dle Kua měl být odhalen v třetím kvartálu roku 2022. Zároveň se očekává změna poptávky v návaznosti na případný konec pandemie, a také kvůli očekávaným MacBookům s větším výkonem díky použití nové generaci čipů Apple Silicon.

Očekávaný MacBook Pro 16″ dle renderu:

Z hlediska komponentů pak největší problém představuje integrovaný obvod zajišťující správu spotřeby, jehož dodací lhůta se již nyní prodloužila na 52 týdnů, tedy prakticky celý rok. Právě tento globální nedostatek se dotkne i ostatních výrobců počítačů a laptopů. Svou roli v tomto sehraje i firma Unimicron, která je jedním z největších dodavatelů integrovaných obvodů na Taiwanu. Zároveň se totiž jedná o jediného dodavatele takzvané ABF substrátu pro čipy Apple Silicon. Jedná se o tenkou vrstvu spojující jednotlivé komponenty na čipu. Jelikož je však takovýchto součástek nedostatek, tak se očekává, že Unimicron bude chtít zásobovat co nejvíce výrobců zároveň, aby si zajistil co možná největší zisk. Kvůli tomu se však Apple může setkat s dalšími problémy.

Příchod nových Maců

Zároveň se na mírném poklesu mohou podepsat i očekávané Macy. Aktuálně se nejčastěji hovoří o příchodu přepracovaného 14″ a 16″ MacBooku Pro, který mimo nového designu nabídne i návrat portů (HDMI, čtečka SD karet a MagSafe), podstatně výkonnější čip, kvalitnější displej s větším rozlišením a lepší webkameru. Představení této novinky by navíc mělo být již za dveřmi a dočkat bychom se tak měli ještě letos. Samozřejmě se nezapomíná ani na levnější MacBook Air. Ten by podle informací od Kua měl přijít ve druhé polovině roku 2022 a po vzoru „Pročka“ se taktéž dočká nového designu a výkonnějšího čipu.

.