Zavřít reklamu

Notebooky Mac s procesorem Intel používají správu kondice baterie, podobně jako iPhony. Cílem této funkce je samozřejmě prodloužit životnost baterie přenosného počítače. Správa kondice baterie v MacBooku s macOS 10.15.5 a novějším zlepšuje životnost baterie tím, že zpomaluje tempo jejího chemického stárnutí. Jedná se však o poměrně chytrou funkci, protože ta sleduje historii provozní teploty a vaše zvyklosti nabíjení.

Na základě shromážděných měření pak může správa kondice baterie v tomto režimu omezit maximální kapacitu vaší baterie. Baterii se přitom snaží nabít na úroveň optimalizovanou pro způsob, jakým počítač využíváte. Díky tomu se zmírňuje opotřebení baterie a zpomaluje její chemické stárnutí. Správa kondice baterie také využívá měření k tomu, aby vypočítala, kdy bude baterii potřeba vyměnit. Ačkoli správa kondice baterie je přínosná z hlediska dlouhodobé výdrže baterie, může omezovat maximální kapacitu baterie a tím zkrátit dobu, po kterou Mac vydrží na jedno nabití. Je tedy třeba určit si prioritu, co je pro vás důležitější. 

MacBook Pro 2017 baterie

MacBook se nenabíjí: Co dělat, pokud je nabíjení MacBooku pozastavené

Když si koupíte nový Mac s macOS 10.15.5 nebo novější nebo aktualizujete na macOS 10.15.5 nebo novější v notebooku Mac s porty Thunderbolt 3, bude správa kondice baterie ve výchozím nastavení zapnutá. Pokud chcete vypnout správu kondice baterie na notebooku Mac s procesorem Intel, postupujte takto: 

  • V nabídce Apple  zvolte Předvolby systému a klikněte na Baterie. 
  • Na bočním panelu klikněte na Baterie a potom na Kondice baterie. 
  • Zrušte volbu Spravovat životnost baterie. 
  • Klikněte na Vypnout a potom na OK. 
  • Pamatujte na to, že po vypnutí funkce se může zmenšit životnost baterie.

Pokud je nabíjení baterie Macu pozastavené 

MacBooky s verzí macOS Big Sur se učí z vašim návykům při nabíjení, díky čemuž také systém zvyšuje životnost baterie. Používá optimalizované nabíjení baterie k prodloužení životnosti baterie a zkrácení času, kdy je Mac úplně nabitý. Když je tahle funkce zapnutá, Mac v některých situacích odloží nabíjení nad úroveň 80 %. Co to znamená? Že při nepozornosti můžete vyrazit na cesty s ne úplně plně nabitým strojem. A to asi nechcete.

Když tedy potřebujete mít Mac plně nabitý dříve, klikněte v nabídce stavu baterie na možnost Plně nabít. Pokud ikonu baterie v řádku nabídek nevidíte, jděte do  -> Předvolby systému, klikněte na volbu Baterie a potom ještě jednou na Baterie. Zde vyberte Zobrazit stav baterie v řádku nabídek. Když v Předvolbách systému kliknete na Dock a řádek nabídek a vybere volbu Baterie, můžete si zde nechat zobrazovat i procenta nabití.

 

Chcete-li dočasně pozastavit nebo úplně vypnout optimalizované nabíjení baterie, postupujte do nabídky Apple  -> Předvolby systému. Klikněte na možnost Baterie a pak na bočním panelu vyberte možnost Baterie. Zde zrušte zaškrtnutí možnosti Optimalizované nabíjení baterie a pak klikněte na možnost Vypnout nebo Vypnout do zítra.

Tento článek se týká jen MacBooku s procesorem Intel. Nabídky se mohou lišit dle používaného systému macOS.

.