Zavřít reklamu

Srdečně vás vítám u druhého dílu našeho nového seriálu Profi focení iPhonem. Tento seriál se zaobírá tím, jak lze s pomocí iPhonu (či jiného smartphonu) fotit profesonální fotografie. Pokud patříte mezi lidi, kterým slovní spojení „profesionální fotky iPhonem“ nedává smysl a pohrdáte ním, tak věřte, že i s pomocí iPhonu lze fotit krásné fotografie, které jsou často k nerozeznání od těch, jenž byly vyfoceny profesionální zrcadlovkou. Na konci minulého dílu jsme nakousli téma nejdůležitějších aspektů a řekli jsme si, že se podíváme na trochu teorie. Obsah tohoto článku je tedy nyní víc než jasný a vy se můžete pustit do čtení.

Důležité aspekty

Po zodpovězení tzv. tří otázek, které jsme si uvedli v minulém dílu, byste si ještě měli zkontrolovat určité aspekty, které dokáží focení fotografií vylepšit anebo naopak zhoršit. Osobně se řídím čtyřmi aspekty. Opět bych chtěl podotknout, že každý uživatel a fotograf může mít jiný názor a jiné aspekty. Jedná zcela čistě o můj názor a vlastní pohled na věc. Hlavními aspekty jsou tedy v mém případě světlo, počasí, nápad a finance.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

 

Světlo

Nejdůležitějším aspektem při focení bylo, je a navždy bude světlo. Dá se říct, že žádný fotoaparát nedokáže fotit dobře za šera, anebo v úplné noci. Nebavíme se nyní samozřejmě o fotografiích s dlouhou expozicí. I přesto, že loňské iPhony dostaly tzv. noční režim, kterým mimo jiné disponuje i řada některých telefonů s Androidem, tak si rozhodně nemyslete, že s jeho využitím budete schopni fotit perfektní fotografie i za tmy. Noční režim má v tomto případě sloužit prakticky jen k tomu, aby se na fotku dalo alespoň trochu dívat, a aby nebyla úplně černá. Pokud se tedy rozhodnete fotit, je nutné, abyste šli fotit za světla. Nejlepší světlo bývá okolo poledne, zajímavé světlo poté můžete získat při východu anebo západu slunce. Jednoduše řečeno, pokud chcete mít fotografie pořízené smartphonem kvalitní, je nutné jít fotit během dne, kdy je venku pěkné světlo. Zároveň berte v potaz, že perfektních výsledků nedosáhnete s umělým světlem, a už vůbec ne při použití LED diody v podobě blesku na vašem smartphonu.

Počasí

Dalším aspektem, který jde svým způsobem ruku v ruce s předešlým aspektem, je počasí. Pokud jste se rozhodli, že chcete fotit fotografii, která má temný podtón, tak je samozřejmě nesmysl jít takovou fotografii fotit na louku v pravé slunečné poledne, kdy je všude plno světla a fotografie by byla spíše energická. V případě, že chcete fotit temnou fotografii, nebojte se jít fotit když je zataženo. Pořád ale berte v potaz, že musí být pro focení dostatek světla. Vůbec nevadí, že bude fotografie o něco světlejší, než byste chtěli. Vše se totiž dá doladit v postprodukci, o které se samozřejmě dočtete v jednom z dalších dílů tohoto seriálu. Berte tedy v potaz fakt, že počasí musí svým způsobem korespondovat s tematikou, jakou jste si vybrali.

Počasí můžete klidně sledovat i ve stejnojmenné aplikaci na iPhonu. Vše o aplikaci Počasí v iOS najdete zde.

Nápad

Dalším důležitým aspektem je v případě focení fotografií nápad. Říká se, že nejlepší zážitky vznikají tehdy, když jsou neplánované. Neříkám, že při focení to není pravda, ale upřímně se mi snad ani jednou nepodařilo při spontánním focení vyfotit takovou fotku, která by se mi líbila. Osobně jsem o mnoho radši, když si mohu focení předem naplánovat a popřemýšlet o něm, abych měl co možná nejlepší nápady. Fotka bez nápadu jednoduše není dobrá a případný člověk, který se na fotku bude dívat, vám to dá najevo a zajisté vám řekne, že je váš výtvor bez nápadu – a to určitě slyšet nechcete.

Finance

Nedílnou součástí focení jsou samozřejmě také finance. Kromě toho, že finance potřebujete na zakoupení vašeho zařízení, kterým budete fotit, tak je samozřejmě nutné brát v potaz i to, že se musíte na nějaká místa dopravit, a že celý proces může něco stát. Je sice fajn prozkoumávat okolí vašeho bydliště a vašeho města, avšak dřív nebo později všechny lokace vyčerpáte a rozhodně není dobré se na stejné neustále vracet. Jakmile tedy budete mít pocit, že už nevíte, kudy kam, tak sedněte na vlak/autobus/auto a vrhněte se vstříc dobrodružství za hledáním nových lokalit pro focení.

Trocha teorie

Nativně se v operačním systému iOS a iPadOS nachází aplikace Fotoaparát. V rámci této aplikace nemáte k dispozici příliš možností pro nastavení, byť Apple u loňských iPhonů přidal možnosti pro určité manuální nastavení fotoaparátu. Rozhodně ale neznamená, že když tyto funkce nemá nativní aplikace, tak že by je nedokázala přidat jiná aplikace. V tomto případě mohu doporučit například aplikaci Obscura či Halide. Obě tyto aplikace jsou placené, nutno ale podotknout, že po zakoupení dostanete profesionální aplikace, ve kterých si můžete nastavit vše manuálně. Buď se tedy vydáte cestou automatiky a budete používat nativní aplikaci Fotoaparát, anebo sáhnete po aplikaci Obscura či Halide, kde si vše nastavíte ručně. V tom druhém případě se vám zajisté bude hodit znalost pojmů expozice, expoziční čas, clona, hodnota ISO, anebo třeba vyvážení bílé. Aby tento další díl nebyl zbytečně dlouhý, tak si vysvětlení těchto pojmů necháme opět na příště. Kromě toho se ještě o něco blíže podíváme na aplikaci Obscura, kterou osobně velmi rád využívám, a také na formát RAW, který je pro focení velmi důležitý. Všechny díly tohoto seriálu zobrazíte pomocí tohoto odkazu.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více