Zavřít reklamu

iPhony dostávají prakticky každým dalším rokem lepší a lepší fotosoustavu. Je to jako včera, kdy jsme na zádech iPhonů našli pouze jediný objektiv, který už tak dělal velmi pěkné fotografie. Nejnovější iPhony disponují již třemi různými objektivy, kdy kromě klasického ve fotosoustavě najdete ještě ultra-širokoúhlý a tzv. teleobjektiv pro portrétové fotografie. Díky tomu už lidé v dnešní době neinvestují do drahých fotoaparátů, ale raději si pořídí dražší telefon s kvalitní fotosoustavou, který dokáže často kvalitu fotografií dorovnat se zrcadlovými fotoaparáty.

Nutno však podotknout, že i kdybyste vlastnili nejrychlejší vůz na světě, tak vás může kdokoliv se slabším vozem porazit – důležitý je v tomto případě článek, který se nachází mezi sedačkou a volantem. Pokud to přeneseme do světa profi fotografií, tak platí, že uživatel s nejnovějším telefonem nemusí nutně vždy vyfotit lepší fotografii, než někdo s předchozí generací. I v tomto případě je velmi důležité, jaké má uživatel zkušenosti s focením fotografií, a zdali si umí vše nastavit tak, aby mohl fotografii v perfektní kvalitě vyfotit. Tímto bych vás tedy rád přivítal v prvním díle seriálu Profi focení iPhonem, ve kterém se podíváme na to, jak můžete s pomocí iPhonu (či jiného smartphonu) fotit krásné fotografie. Podíváme se na to, čím byste měli fotit, řekneme si něco málo z teorie, kterou poté převedeme do praxe, a nakonec si ukážeme úpravu fotografií v postprodukci.

Výběr zařízení

První věcí, která by vás v případě focení smartphonem měla zajímat, je právě výběr zařízení. V úvodu jsem sice zmínil fakt, že nejnovější nemusí vždy znamenat nejlepší, avšak „odsud posud“ – je prakticky jasné, že iPhone 11 Pro udělá za stejných podmínek lepší fotografii, než nějaký starý telefon od Androidu (osobně takové zařízení nazývám „brambora“). Abyste tedy mohli fotit dobré fotografie, doporučuji vlastnit také jeden z novějších iPhonů – konkrétně alespoň iPhone 7 a novější. Technologie jdou samozřejmě každým dnem dopředu a je na 100 % jisté, že za rok či dva tento článek už nebude úplně aktuální. Osobně v rámci tohoto seriálu budu fotit s iPhonem XS, který má celkem dva objektivy. První z nich, širokoúhlý, má 12 megapixelů a světelnost f/1.8, druhý objektiv je tzv. teleobjektiv, má také 12 megapixelů a světelnost f/2.4. O světelnosti se dočtete více v dalších dílech tohoto seriálu. Kromě toho se procesor A12 Bionic v útrobách iPhonu stará o několik různých funkcí, například Smart HDR či možnost pro úpravu hloubky ostrosti v reálném čase.

Tři otázky

Pokud máte k dispozici adekvátní zařízení k focení, tak se můžete vrhnout k prvním třem otázkám, které jsou dle mého názoru třeba odpovědět ještě před tím, než se pustíte do focení. Prvně byste si měli říci, co chcete fotit, poté jakou atmosféru by měla fotografie vyvolat a nakonec kam chcete fotografii umístit. Otázek může být před focením více, avšak tyto patří mezi ty nejdůležitější. Pokud si na tyto otázky odpovíte, tak už se stačí seznámit s aspekty, které vás při focení musí zajímat – mezi ně patří především světlo, počasí, nápad a další. Kompletní rozbor dříve zmíněných otázek a aspektů si však ale odpovíme v dalším díle tohoto seriálu. Proto určitě sledujte magazín Jablíčkář i nadále, aby vám další díly z našich nových seriálů neutekly. Všechny naše seriály si můžete zobrazit pomocí tohoto odkazu.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  U věty, kde autor srovnává iPhone se starým androidem, který nazývá ‚brambora‘ jsem skončil. Proč to neporovnat se starým iPhone, který lze pravděpodobně taky nazývat bramborou. Nebo se starým kompaktním foťákem. Oni totiž existují i nové androidy, které fotí rozhodně lépe než iPhone (dxomark). Titulek rozhodně neodpovídá obsahu, páč toto za profesionalitu nepovažuji. Spíš za zaslepenost.

  Je úplně jedno, zdali nazvu „bramborou“ starý Android nebo starý iPhone. V obou případech jsou fotoaparáty horší, než u momentálních zařízení, to je samozřejmě jasné a myslím, že většina čtenářů pochopila, co jsem tím chtěl říct. A pokud soudíte celý seriál, který bude mít ve finále několik dílů, jeho prvním dílem, tak jste bohužel zaslepen vy. Nesuď knihu podle obalu :-)

  Můžete, ale neděláte. Nesoudim knihu podle obalu (to bych soudil článek podle nadpisu, ale já ho soudím podle obsahu). Nikde jsem nenapsal, že odsuzuji celý seriál kvůli jednomu článku. Spíš si dělám pozvolna názor na autora (Vás), a ne, ještě nemám názor, pouze si ho buduji.

  Celý článek působí jako odfláknutá slohovka z učňáku. V podstatě jsem se dozvěděl pouze o autorově averzi vůči androidu. Celé to skončilo dřív než začalo. Nejvíc mi tu chybí alespoň nástin odpovědí na zmíněné tři otázky.

  Vždyť se jedná o seriál, tak o co jde? Další informace se dozvíte v dalších dílech, od toho je seriál seriálem. Ve článku to je zmíněno, nevím, jak jinak už to napsat.

  Tak za mě výborný článek, výborná série. Ano, 80% z toho jsem znal či věděl, ale přesto tu pro mě bylo 20% nového či užitečného. A ano, na mobil fotím jen v krajní nouzi (v kapse mám skoro vždycky minimálně Sony RX100M3), ale občas se širokoúhlý objektiv prostě hodí.

celý text

Čtěte více.