Zavřít reklamu

Síla mobilních telefonů je v tom, že jakmile je vybalíte a spustíte aplikaci fotoaparátu, můžete s nimi ihned pořizovat fotografie a videa. Stačí namířit na scénu a zmáčknout spoušť, kdykoli a (skoro) kdekoli. Jenže podle toho bude vypadat i výsledek. Chce to tedy trochu přemýšlet, aby byly vaše snímky co nejlíbivější. A od toho je zde náš seriál Fotíme iPhonem, ve kterém vám ukážeme vše potřebné. Nyní se podíváme na jak šetřit interní úložiště. Co ve vašem iPhonu zabírá nejvíce místa? Jistě to jsou videozáznamy, pak fotografie a až poté následují aplikace. Jistě, ještě to může být hudba a třeba filmy, jenže ty obvykle po oposlouchání a přehrání smažete a nahrajete nové. Fotografie ale ne, ty máte v zařízení uložené po dlouhá léta.

Zjištění zaplnění úložiště 

Stav zaplnění úložiště můžete zkontrolovat jednoduše v Nastavení. Najdete v něm jasný přehled toho, co ve vašem iPhonu zabírá nejvíce místa. Pokud se pak jedná o nějaké aplikace, které už nepoužíváte, můžete je odtud přímo smazat. 

 • Jděte do Nastavení. 
 • Zvolte Obecné. 
 • Vyberte Úložiště: iPhone.

Chcete-li zjistit kapacitu úložiště na iCloudu: 

 • Přejděte do Nastavení. 
 • Nahoře vyberte své jméno. 
 • Klepněte na iCloud. 

Fotky na iCloudu

Přesunutím fotek na iCloud můžete svému úložišti v telefonu značně ulehčit. Výhodu to má nejen v tomto případě, ale i v tom, že fotky najdete napříč zařízeními, protože je k nim přistupováno z vašeho Apple ID. Chcete-li tedy fotky na iCloud přesunout, abyste měli v iPhonu více dostupného úložného prostoru, postupujte následovně: 

 • Jděte do Nastavení. 
 • Nahoře vyberte své jméno. 
 • Klepněte na iCloud. 
 • Vyberte nabídku Fotky. 
 • Zapněte volbu Fotky na iCloudu. 
 • Zapněte volbu Optimalizovat úložiště iPhonu. 

Když toto nastavíte, budou se v iPhonu uchovávat jen menší a úspornější verze záznamů, originály v původním rozlišení pak budou na iCloudu. 

HEIF/HEVC a kvalita záznamu 

Pokud nechcete využívat iCloud, můžete alespoň optimalizovat datovou náročnost pořízeného záznamu. Apple se v oblasti fotoaparátu a pořizování fotografií a zachycování videí snaží posouvat možnosti jeho iPhonů pořád dopředu. Není tomu tak dávno, kdy přišel s formátem HEIF/HEVC. Ten má výhodu v tom, že při zachování kvality fotografie a videa nemá takovou datovou náročnost. Jednoduše řečeno, i když s sebou nese záznam v HEIF/HEVC stejně informací, jako ten ve formátu JPEG/H.264, je datově méně náročný a šetří tak interní úložiště zařízení. Vše najdete v nabídce Nastavení -> Fotoaparát.

Vlastníte-li zařízení s menší kapacitou úložiště, je více než vhodné věnovat pozornost i nastavení kvality záznamu videa. Čím vyšší jeho kvalitu vyberete, tím více uložiště si záznam z vašeho úložiště samozřejmě také uzme. V nabídce Záznam videa to ostatně Apple demonstruje na příkladu minutového filmu. I z důvodu datové náročnosti je tak u 4K záznamu při 60 fps automaticky nastavený formát s vysokou efektivitou. Více o tomto se dozvíte hned v našem prvním díle seriálu Fotíme iPhonem.

.