Zavřít reklamu

V dubnu se nám Apple pochlubil se zbrusu novou generací iPadu Pro, ve které tepe prvotřídní čip M1. Přesně ten bychom našli i v Macích Apple Silicon, kterými gigant z Cupertina nahradil procesory od Intelu a posunul výkon jablečných počítačů o několik úrovní kupředu. Při samotném představení se u nového iPadu Pro hovořilo o 50% nárůstu výkonu. Ačkoliv se produkt oficiálně objeví na pultech prodejců až 21. května, již nyní máme náhled na první benchmarkové testy. Musíme uznat, že se to Apple opět povedlo.

Připomeňte si spot představující iPad Pro, kde hlavní roli agenta ztvárnil samotný Tim Cook:

Zahraniční portál MacRumors totiž vzal výsledky pěti důvěrných bechmarkových testů 12,9″ iPadu Pro z Geekbench 5 a následně je zprůměroval. Nové „Pročko“ se v testu na jedno jádro dokázalo vyšplhat na perfektních 1 718 bodů a v testu na více jader na 7 284 bodů. Když tyto výsledky porovnáme s předcházející generací, která byla vybavena čipem A12Z, okamžitě uvidíme nárůst výkonu o zhruba 56 %. Minulý iPad Pro totiž získal v testu na jedno a více jader 1 121 bodů, respektive 4 656 bodů.

Jelikož stejný čip nalezneme i ve zmiňovaných Macích, konkrétně tedy v loni představeném MacBooku Air, 13″ MacBooku Pro a Macu mini, můžeme vidět téměř identické výsledky jejich benchmarkových testů. Například zmiňovaný Air získal v testu na jedno jádro 1 701 bodů a v testu na více jader 7 378 bodů. Apple se tedy podařilo vyvinout tablet, jehož výkon přesahuje i 16″ MacBook Air v nejlepší konfiguraci s procesorem Intel Core i9. Ten se totiž na Geekbenchi pyšní 1 091 body na jedno jádro a 6 845 body na více jader. Co se týče grafického výkonu, v testu Metal získal iPad Pro s M1 průměrně 20 578 bodů, což je zhruba stejně jako M1 Macy a o 71 % lepší výkon než model Pro s čipem A12Z.

Představení iPadu Pro s M1:

Rozhodně bychom se ale neměli nechat opít čísly. Je sice krásné, že tento nový kousek má výkonu na rozdávání a dokáže se postavit do řady vedle jablečných počítačů, ale přesto má jeden nedostatek. Kvůli svému operačnímu systému iPadOS je totiž značně omezený a pravděpodobně nikdo prozatím nedokáže využít jeho plný výkon.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.