Zavřít reklamu

Apple začal prodávat iPhone SE 3. generace. Někoho tento fakt nechává úplně chladným, jiný je rád, že může upgradovat ze svého starého zařízení na stejné, novější, jen o poznání výkonnější. Rozhodně se nedá říci, že je model SE pro každého, své fanoušky ale prostě má. 

Česká Wikipedie říká, že Déjà vu označuje v psychologii jev, kdy má člověk z ničeho nic intenzivní pocit něčeho už dříve prožitého, viděného nebo slyšeného. Zde se tedy úplně nedá říci, že je tomu z ničeho nic, protože iPhone SE 3. generace byl silně očekáván právě v takovém designu, ve kterém přišel. Mnozí si sice přáli, aby Apple sáhnul po iPhonu XR, nicméně nestalo se, a po třetí zde máme recyklaci stejného designu.

Samozřejmě ale na nějaké ty novinky došlo, jako jsou nové, i když hodně podobné barvy, marketingové 5G nebo účelný čip A15 Bionic, který zařízení poskytne dalších několik let softwarové podpory. Přinést 5 let starý design s pár funkcemi navíc, je tedy poměrně odvážné. Ještě před příchodem iPhonu X jsem razil strategii nákupů Plus modelů, které byly nejen lépe vybaveny v oblasti fotoaparátu, ale hlavně poskytovaly větší displej. Je však logické, že nafukování „levného“ iPhonu do „Pluskových“ hodnot by bylo v tomto ohledu zbytečné.

iPhone SE má zastávat roli nejdostupnějšího iPhonu s moderními funkcemi, tedy alespoň k roku jeho uvedení. A to prostě iPhone SE 3. generace splňuje. Je nejlevnější z celého portfolia, je stejně výkonný jako aktuální špičková řada v podobě modelů 13 (mini) a 13 Pro (Max) a disponuje i tolik (ne)důležitým 5G. Ať se ale na zařízení koukám ze všech stran, ať jej mám v kapse nebo s ním oproti iPhonu 13 Pro Max fotím jen jednou rukou (na šířku), je to vlastně milé vzpomínání.

On ten design vlastně není tak úplně špatný 

Nový iPhone SE je na dnešní poměry úžasně malé a lehké zařízení, přičemž jakákoli manipulace s ním je skutečně snadná. Jistě, velikost displeje má své limity, kdy ani po chvíli používání nemohu říci, že si dokážu představit hrát na něm nejmodernější hry nebo sledovat delší videa (ukáže až recenze), pokud ale chcete telefon s logem nakousnutého jablka, nenapadá mě důvod, proč po modelu SE nesáhnout. Zde tedy uvádím slovo „telefon“, tedy takový telefon, na který nemáte nijak přehnané nároky a se kterým chcete být součástí Apple ekosystému bez možná zbytečného vydávání se z peněz.

Pořád je to přece iPhone se všemi jeho klady a zápory, a to nejen zařízení jako takového, ale i jeho iOS. Tlačítko plochy je navíc pro mnohé méně pokročilé uživatele smartphonů stále pohodlnější, než gesta spojené s bezrámečkovým displejem a Face ID. Dokáži si ale představit nižší jeho cenu. Kdyby ji Apple nastavil podobně, jako u základního iPadu, tedy na 9 990 Kč, nešlo by si moc na co stěžovat. Těch 12 490 Kč je ale tak trochu únosná hrana, protože iPhone 11 stojí přece jen o 2 tisíce více, přičemž nabízí moderní vzhled, Face ID a ultraširokoúhlý fotoaparát. Nicméně zda investovat do SE nebo už 3 roky staré generace iPhonu je přece jen na vás. Ukázkové fotografie jsou pro potřeby webu komprimované. Podrobnější fotografické testy teprve chystáme.

Nový iPhone SE 3. generace můžete zakoupit například zde

.