Zavřít reklamu

Společnost Mozilla oznámila, že tento měsíc ukončí podporu své služby Pocket pro platformu macOS. Uživatelům ale dává jasné doporučení. Mají si na své počítače Mac nainstalovat aplikaci pro iOS nebo prostě používat webové rozhraní. Je to zajímavý krok, který ale může mít za následek smrt specifických macOS aplikací. 

Pocket je „read it later“ služba, do které si ukládáte obsah napříč internetem a aplikacemi. Zvládá text, videa i hudbu, kdy vám vše po prvotním načtení poskytne následně off-line. Jednoduše si tak do Pocketu pošlete text, na který aktuálně nemáte čas a přečtete si jej třeba v iPhonu v MHD, a to bez nutnosti mobilního připojení. Logicky tedy nabízí i desktopového klienta, abyste měli svůj obsah vždy a všude. 

Platforma jako taková tedy s aktuálním oznámením nijak nekončí, jen pravděpodobně po vzoru všech kolem šetří. Proč totiž vyvíjet a udržovat speciální macOS aplikaci, když si na Apple Silicon Mac počítače snadno nainstalujete aplikace určené pro iPhony? Pak je zde ještě webové rozhraní, které sice neposkytuje tak skvělý zážitek, ale je více než funkční. Cílem Mozilly je tak poskytnout uživateli konzistentní zážitek, a jak může být ten lepší, když bude používat identickou aplikaci pro iPhone/iPad i na počítači? Navíc pro společnost bez jakékoli zdlouhavé optimalizace a dalšího ladění.

Společnost hodlá ukončit podporu desktopového Pocketu už 15. srpna. Smůlu budou samozřejmě mít všichni ti, kteří titul ještě používají na počítačích Applu s procesory Intelu. Podobně, jako přistoupila k Pocketu Mozilla, ale mohou ke svým macOS aplikacím přistoupit mnozí další vývojáři. Apple jim totiž dává tu možnost ušetřit na své práci, ale i tak poskytnout maximální možný zážitek. Jestli je však tento postup správný, je na zváženou. 

Použití aplikací pro iPhone a iPad na Macích 

Aplikace pro iPhone a iPad, které fungují i na počítačích Mac s čipy Apple, jsou v Mac App Storu označené „Designed for iPhone“ nebo „Designed for iPad“. Když si pak v App Storu zobrazíte zakoupené aplikace, uvidíte všechny ty pro iPhone nebo iPad, které jste si již koupili, a které pracují na zmíněných Macích. Prakticky bez práce si tak můžete používané tituly do svého Macu nainstalovat a používat je tím nejen v iPhonu/iPadu ale i počítači společnosti.

Má to ale své zákonitosti, protože Mac samozřejmě nemá dotykový displej. Když tedy tyto aplikace na Macu používáte, a může se klidně jednat i o hry, můžete s nimi komunikovat pomocí náhrad dotyků. Jak uvádí sám Apple – jestliže například podržíte klávesu Alt, bude se trackpad Macu chovat jako virtuální dotykový displej. 

Nejedná se o nijak převratnou novinku, ale právě Pocket je skutečně tím prvním velkým titulem, který se podobnou cestou vydává. Do jisté míry to ale může být překážka pro to, kdyby Apple někdy skutečně udělal iPad se systémem macOS. Touto funkcionalitou se totiž může platforma připravit o množství dostupných aplikací. 

Pocket v Mac App Store

.