Zavřít reklamu

Ani uplynulý týden se neobešel bez žaloby, podané na společnost Apple. Tentokrát se jedná o žalobu staršího data, proti které se Apple původně chtěl odvolat, nicméně odvolání mu bylo zamítnuto. Kromě žaloby, týkající se možného zneužití AirTagů při stalkingu, bude v dnešním souhrnu řeč třeba o tom, jaké má Apple představy o velkorysé kapacitě úložiště, nebo jak to bude s poplatky při sideloadingu.

Sideloading a poplatky

Sideloading, který musí společnost Apple nově umožnit pro své uživatele na území Evropské unie, skýtá mimo jiné jedno poměrně velké riziko pro malé vývojáře aplikací. Kámen úrazu spočívá v poplatku s názvem Core Technology Fee. Evropská unie se snaží bojovat proti monopolním praktikám velkých technologických firem pomocí zákona nazvaného Digital Markets Act. Tento zákon nutí společnosti jako Apple umožnit vývojářům vytvářet alternativní obchody s aplikacemi, používat jiné platební metody a dělat další změny.

Problém se zmíněným poplatkem spočívá v tom, že by mohl znemožnit fungování malým vývojářům. Pokud by se totiž bezplatná aplikace šířená podle nových pravidel EU stala díky virálnímu marketingu extrémně populární, mohl by její vývojářský tým dlužit Applu horentní sumy. Po překročení 1 milionu stažení by totiž museli platit za každé další stažení 50 centů.

Vývojář Riley Testut, který vytvořil obchod s aplikacemi AltStore a emulátor Delta Emulator, se na problém s bezplatnými aplikacemi zeptal přímo Applu. Uvedl jako příklad svůj vlastní projekt z dob střední školy, kdy vytvořil vlastní aplikaci. Podle nových pravidel by za ni nyní dlužil Applu 5 milionů eur, což by jeho rodinu pravděpodobně finančně zruinovalo.

Zástupce Applu odpověděl, že zákon Digital Markets Act je nutí kompletně změnit fungování jejich obchodu s aplikacemi. Dosavadní poplatky pro vývojáře zahrnovaly technologie, distribuci a zpracování plateb. Systém byl nastaven tak, aby Apple vydělával pouze tehdy, když vydělávali i vývojáři. Díky tomu mohl kdokoliv, od desetiletého programátora po prarodiče zkoušejícího nový koníček, snadno a levně vyvíjet a publikovat aplikace. To je ostatně jeden z důvodů, proč se počet aplikací v App Store zvedl z 500 na 1,5 milionu.

Apple sice chce podporovat nezávislé vývojáře všech věkových kategorií, ale současný systém kvůli zákonu Digital Markets Act s nimi nepočítá.

Zástupce Applu slíbil, že na řešení problému pracují, ale zatím neřekl, kdy bude řešení hotové.

App Store

Úložiště o kapacitě 128GB je podle Applu dostačující

Kapacita úložiště iPhonů se s postupujícími lety neustále zvětšuje, a to z mnoha důvodů. Bývaly doby, kdy se do 128 GB vešel celý existující katalog videoher, ale postupem času se potřeby úložiště zvyšovaly. Nicméně s blížícími se čtyřmi lety se základním úložištěm 128 GB je jasné, že to není zcela dostačující navzdory tomu, co by mohla tvrdit nejnovější reklama společnosti Apple.

Krátká třicetisekundová reklama ukazuje muže, který uvažuje o smazání některých svých fotografií, ale ty za zvuku stejnojmenné písně volají „Don’t Let Me Go“, tedy „nenech mě jít“. Sdělení reklamy je jasné – iPhone 15 disponuje „spoustou úložného prostoru pro spoustu fotografií“. Základ v podobě 128GB je podle Applu dostačující, řada uživatelů s tímto tvrzením ale nesouhlasí. Více kapacity si žádají nejen nové aplikace, ale také fotografie a videa v neustále vzrůstající kvalitě, stejně jako systémová data. Příliš v tomto směru nepomáhá ani iCloud, jehož bezplatná varianta činí pouze 5GB. Uživatelům, kteří si chtějí pořídit kvalitní smartphone – jímž iPhone nepochybně je, a kteří zároveň chtějí ušetřit jak na přístroji, tak i na poplatku za iCloud, tak nezbývá nic jiného, než se spokojit se základní variantou úložiště a oželet tak buďto aplikace, nebo fotografie.

Žaloba kvůli AirTagům

Společnost Apple prohrála návrh na zamítnutí žaloby, podle níž její zařízení AirTag pomáhají stalkerům sledovat jejich oběti. Americký okresní soudce Vince Chhabria v San Francisku v pátek rozhodl, že tři žalobci v hromadné žalobě vznesli dostatečné nároky na nedbalost a odpovědnost za výrobek, ostatní žaloby však zamítl. Asi tři desítky žen a mužů, kteří žalobu podali, tvrdili, že společnost Apple byla varována před riziky, která její zařízení AirTags představují, a argumentovali, že společnost může být podle kalifornských zákonů právně obviněna, pokud jsou sledovací zařízení použita k protiprávnímu jednání. Ve třech žalobách, které obstály, žalobci podle soudce Chhabrii „tvrdí, že v době, kdy byli pronásledováni, byly problémy s bezpečnostními prvky AirTagů zásadní a že tyto bezpečnostní nedostatky jim způsobily škodu.“ 

„Společnost Apple může mít nakonec pravdu v tom, že kalifornské zákony nevyžadovaly, aby učinila více pro snížení schopnosti stalkerů účinně používat AirTagy, ale toto rozhodnutí nelze v této rané fázi učinit,“ napsal soudce a umožnil třem žalobcům uplatnit jejich nároky.

.