Zavřít reklamu

Apple oznámil několik změn určených ke zlepšení používání jeho sledovačů položek AirTag. Společnost tak upravuje čas potřebný k tomu, aby AirTagy vydaly výstrahu po odpojení od svého majitele, respektive od jeho zařízení, ale hlavně, AirTag na Android zařízeních půjde také plně lokalizovat. Jen to má drobný háček.

Jak poprvé uvedl CNET, tak Apple od včerejšího dne zavádí aktualizaci firmwaru AirTagu. Ta se provede automaticky, když jsou v dosahu připojeného iPhonu. Novinkou je změna intervalu upozornění po oddělení AirTagu od svého majitele. Ten tak přehrával zvuk až po třech dnech, nyní se jedná o náhodný interval od osmi po 24 hodin.

Hned po představení AirTagů bylo ovšem řečeno, že třídenní interval je zvolen náhodně, a že bude upravován podle požadavků uživatelů. Nyní už má tedy Apple asi dostatek informací k tomu, aby jej takto změnil. Nicméně pořád by bylo vhodné, aby si daný interval mohl uživatel zvolit podle svého úsudku sám. Je ale pravda, že tato délka se může kdykoli zase změnit, stejně jako může přijít ruční volba.

AirTag na Android 

CNET nicméně uvádí, že Apple také vyvíjí aplikaci pro uživatele zařízení s operačním systémem Android. Přijít by měla do konce roku a měla by umět upozornit na fakt, že jste v blízkosti neznámého AirTagu, který by měla umět nějakým způsobem přesněji lokalizovat. Zvládne to dokonce nejen s AirTagy, ale i s dalším příslušenstvím napojeným na síť Najít. Apple chce tímto chránit soukromí uživatelů konkurenční platformy, aby je nemohl někdo nevědomě sledovat.

Bohužel to ale neznamená, že budete moci AirTag na Android zařízeních využívat plnohodnotně. Sice jej najdete, ale nepůjde jej např. s telefonem spárovat a ani jej tedy přesně sledovat. Vše zde funguje na bázi technologie NFC, skrze kterou již nyní mohou majitelé Androidů AirTag identifikovat, aplikace jim tedy umožní přijímat i proaktivní upozornění. Nic víc. 

Tyto novinky přicházejí poté, co byly vzneseny jisté obavy ohledně soukromí a případného pronásledování ve spojitosti s AirTagy a především celosvětové sítě Najít. Testy provedené magazínem Washington Post totiž zjistily, že sledování AirTagů bylo vlastně až „děsivě snadné“, a to navzdory snaze o ochraně soukromí zavedené společností Apple.

Pár otázek 

Jste-li běžný uživatel Androidu, který nečte technologické magazíny, možná víte, že nějaký AirTag existuje, a to je tak všechno. Pokud netrpíte stihomamem, nabízí se otázka, proč byste si měli aplikaci Applu do svého zařízení vůbec instalovat? Jen tak pro jistotu, kdyby náhodou? Celé to tak trochu vypadá jen jako alibismus Applu. Kdyby však společnost umožnila uživatelům Androidu připojit se k síti Najít plnohodnotně a umožnila jim i AirTag používat plnohodnotně, jako to mohou uživatelé využívající jeho produkty, bylo by to zcela jiné.

Pokud bychom situaci obrátili, a podobné zařízení by představil Google, nainstalovali byste si jeho aplikaci do svých iPhonů? Jen proto, abyste věděli, že se poblíž vás může nacházet nějaký jeho lokalizační produkt?

.