Zavřít reklamu

Největší novinky u iPadu 9. generace spočívají především v lepší jeho čelní kameře, výkonnějším čipu, ale také navýšeném úložišti základní verze. Cenovka pod 10 tisíc Kč pak dělá z tabletu skvělé sekundární zařízení, na kterém není moc co hanit. Scott Stein z CNETu o iPadu 9. generace tvrdí, že se jedná o „dostatečně dobrý“ základní ‌iPad‌, který ve skutečnosti pokrývá všechny základní funkce z celé řady tabletů Applu nejlépe. Dle něho boduje hlavně cenou, protože se nejčastěji jedná o sekundární zařízení sloužící především domácnostem, dětem a školám. Mini je jednoduše malý, Air drahý (a postrádá centrování záběru) a Pro zbytečně výkonný.

Magazín Tom’s Guide zmiňuje, že jedním z nejvíce vítaných vylepšení nového iPadu je zvýšení základního úložiště z 32 na 64 GB. Poznamenává ale, že ani to v dnešní době nemusí úplně stačit. Doporučuje dokonce investování svých financí do vyššího 256GB modelu, abyste potenciálu tabletu využili naplno. Když u nás základní model stojí 9 990 Kč, tak ten s vyšším úložištěm vyjde na 13 990 Kč.

Caitlin McGarry z Gizmodo zdůrazňuje vylepšení přední kamery, která zahrnuje výrazně vylepšené rozlišení a funkci Centrování záběru, která pomocí ultraširokého objektivu automaticky udržuje pozornost kamery na objekt před ní, i když se ten pohybuje. Předchozí model měl čelní kameru jen 1,2MPx, novinka má 12 MPx. Skok je to tedy obrovský, což je vidět už i při běžných videohovorech, nehledě na novou funkci.

Čip A13 Bionic 

Andrew Cunningham z magazínu Ars Technica se podrobně podíval na čip A13 Bionic v novém ‌iPad‌u, který je o řád vyšší než předchozí A12 v 8. generaci tabletu. Nazval jej „pěkným generačním vylepšením“, nikoli však „transformačním“. Skok z A12 na A13 totiž není tak razantní, jako tomu bylo v případě předchozích generací, kdy se přešlo z A10 na A12. Jacob Krol z CNN k výkonu poznamenává, že i když není takový, jako v nových iPhonech nebo iPadech Pro, zvládá jednoduše vše, a to od nejintenzivnějších úkolů prováděných v různých aplikací po hraní náročných her. Jeho limity se tak ukážou spíše až s časem, i když je od Applu zajištěna dlouhodobá podpora po stránce softwaru.

iPad 9

Co se výdrže baterie týče, tak iPad 9. generace dokonce vydržel o něco málo déle než aktuální iPad Air. V testování streamu videa to konkrétně bylo 10 hodin a 41 minut, čímž např. překonal i 12,9“ iPad Pro. Všichni recenzenti se víceméně shodují na tom, že se jedná o solidní zařízení, které má našlápnuto k tomu stát se nejoblíbenějším iPadem z celé řady. I když je novinek málo, jsou totiž zásadní v tom ohledu, aby se jednalo o naprosto univerzální zařízení. A to i přes svůj už zastaralý vzhled.

.