Zavřít reklamu

Počátkem tohoto týdne vydala společnost Apple veřejné verze svých nových operačních systémů. Mezi vydanými novinkami byl také iPadOS 15, který jsme samozřejmě (podobně jako jeho betaverzi) otestovali. Jak se nám líbí a jaké novinky přináší?

iPadOS 15: Chod systému a výdrž baterie

Operační systém iPadOS 15 jsem testovala na iPadu 7. generace. Příjemně mě překvapilo, že se tablet nemusel po instalaci nového OS potýkat s výraznějším zpomalením nebo sekáním, zpočátku jsem ale zaznamenala o něco vyšší spotřebu baterie. Tento jev ale není po instalaci nových verzí operačních systémů ničím extra neobvyklým, a ve většině případů dojde v tomto směru časem ke zlepšení. Při používání betaverze iPadOS 15 docházelo čas od času k samovolnému ukončení aplikace Safari, tento problém ale vymizel po instalaci plné verze. S jinými problémy jsem se při využívání betaverze iPadOS 15 nesetkala, někteří uživatelé si ale stěžovali například na pády aplikací v průběhu práce v režimu multitaskingu.

Novinky v iPadOS 15: Drobné, ale potěší

Operační systém iPadOS 15 převzal hned dvě funkce, které si majitelé iPhonů mohou užívat už od příchodu iOS 14, a to knihovnu aplikací a možnost přidání widgetů na plochu. Obě tyto funkce používám i na iPhonu, jejich přítomnost v iPadOS 15 mě tudíž mile potěšila. Ikonku pro rychlý přístup ke knihovně aplikací si v iPadOS 15 lze přidat také do Docku. Přidávání widgetů na plochu probíhá zcela bez jakýchkoliv problémů, widgety jsou velikostí plně přizpůsobené rozměrům displeje iPadu. U větších a „datově náročnějších“ widgetů jsem se ale občas setkala s pomalejším načítáním po odemčení iPadu. V iPadOS 15 nově přibyla také aplikace Přeložit, kterou znáte z iOS. Tuto aplikaci běžně nevyužívám, při zkoušení ale fungovala bez problémů.

Velmi mě potěšily nové poznámky s funkcí Rychlá poznámka a dalšími vylepšeními. Skvělým vylepšením je nový přístup k multitaskingu – změnu zobrazení můžete provést snadno a rychle klepnutím na tři tečky v horní části displeje. Nově přibyla také funkce přihrádky, kdy po dlouhém stisku ikonky aplikace v Docku můžete snáze a rychleji přepínat mezi jednotlivými panely, případně přidávat nové panely. Sympatickou maličkostí, která rovněž přibyla v iPadOS 15, jsou některé nové animace – změny si můžete všimnout například při přepínání do knihovny aplikací.

Závěrem

iPadOS 15 mě rozhodně mile překvapil. Tento operační systém sice nepřinesl žádné extrémně zásadní změny, nabídl ale řadu drobných zdokonalení v mnoha oblastech, díky čemuž se z iPadu stal opět o něco efektivnější a využitelnější pomocník. Multitasking je v iPadOS 15 opět o něco lépe ovladatelný, srozumitelný a efektivní, mě osobně potěšila také možnost využívání knihovny aplikací a přidávání widgetů na plochu. Celkově by se iPadOS 15 dal charakterizovat spíše jako vylepšený iPadOS 14. Samozřejmě mu k dokonalosti pár maličkostí chybí, například již zmíněná stabilita při práci v režimu multitaskingu. Nechme se překvapit, zda tyto drobné mouchy Apple napraví v některé z budoucích softwarových aktualizací.

.