Zavřít reklamu

V listopadu na trh vstoupily dva poslední modely z letošní generace jablečných telefonů – iPhone 12 mini a 12 Pro Max. V dnešní recenzi se proto zaměříme na nejmenší model jablečné nabídky, na který si jablíčkář musí připravit minimálně necelých 22 tisíc korun. Vyplatí se ale tato investice? Nejsou kompaktní rozměry v roce 2020 už poměrně archaické? Tak přesně na to si dnes do detailu posvítíme a řekneme si o všech benefitech i záporech.

Balení v rychlosti

Když iPhone 12 mini vstoupil na trh, tak jste si na našem magazínu prakticky okamžitě mohli přečíst náš unboxing a první dojmy. Apple se nyní rozhodl pro velice zajímavý krok, který se setkal s různorodou zpětnou vazbou. Do samotného balení už totiž nedává sluchátka a nabíjecí adaptér, přičemž za důvod udává ekologické důvody. Zároveň tak došlo k patřičnému zmenšení samotné krabičky, která konkrétně v případě modelu 12 mini působí až roztomile, což mě neuvěřitelně baví.

Design

Jak je tomu již zvykem, ještě před samotným představením nových iPhonů se na internetu objevovaly ty nejrůznější informace o tom, jak by nové kousky mohly vypadat. Všechny tyto úniky se přitom shodovaly v jednom, a to že se nové modely designem vrátí k iPhonu 4 a 5, konkrétně tedy k ostrým hranám. V říjnu se poté ukázalo, že tyto zprávy byly pravdivé. iPhone 12 mini se ale i přesto od svých kolegů o trošičku liší. Nabízí totiž o poznání kompaktnější rozměry a na první pohled působí jako opravdový drobeček. S tím navíc souvisí i tvrzení Applu, kdy říká, že se jedná o nejmenší telefon s podporou 5G sítí. A jaký je tedy vzhled „dvanáctky mini?“ Design je obecně tématem, na které může nahlížet každý úplně jinak. Z mého pohledu se každopádně Applu tento kousek náramně povedl a musím uznat, že mě iPhone 12 mini po stránce designu neuvěřitelně baví. Delší dobu jsem totiž vlastnil iPhone 5S a byl jsem s ním nadmíru spokojen.

Když nyní držím v ruce tuto žhavou novinku, tak cítím báječnou nostalgii. Konkrétně se ve mně střídají pocity štěstí a nadšení, protože přesně tohle je model, na který jsem já osobně čekal již od roku 2017. Dovolím si navíc tvrdit, že nejsem jediný, kdo 12 mini vidí úplně stejně. To koneckonců mohu vidět i ve svém okolí. Spousta známých se doposud řadila mezi relativně spokojené vlastníky iPhonu SE první generace, který nyní vyměnili právě za letošního drobečka, se kterým jsou náramně spokojeni. Rád bych ještě zabrousil do samotného zbarvení. Pokud jste si četli náš zmiňovaný unboxing, tak jistě víte, že nám do redakce iPhone dorazil v černém provedení. Během samotného představení, kdy se nám Apple pochlubil s možnými barevnými variantami, tak jsem si říkal, že si z nich pravděpodobně ani nedokážu vybrat. Černá ale iPhonu báječně sedne, působí na první pohled elegantně a zároveň je neutrální, díky čemuž se hodí do každé situace, ke každému outfitu. Pokud doposud přemýšlíte nad koupí nového iPhonu a nedokážete si vybrat tu správnou barvu, tak vám určitě doporučuji, abyste si modely prohlédli vedle sebe.

iPhone 12 mini Jablíčkář
Zdroj: redakce Jablíčkář

iPhone 12 mini se nadále pyšní rámečky z leteckého hliníku a skleněnými lesklými zády. V tomto směru jsem byl poměrně zklamán, kdy mou zmiňovanou radost rychle vystřídal smutek. Samotná zmiňovaná záda totiž doslova fungují jako lapač otisků prstů, kvůli čemuž je telefon po pár minutách používání zezadu přímo škaredý. Drží se na něm každý otisk, každá šmouha, každá nedokonalost. Samozřejmě se jedná o poměrně minoritní problém, kterému se dá předejít za použití obalu či pouzdra, ale určitě je to škoda. iPhone totiž dle mého názoru nabízí vytříbený, elegantní a luxusní design, avšak bohužel jeho záda mu to zkrátka zhoršují. Nadále bych ještě rád zůstal u rámečků kolem displeje. Přechod na hranatý design s sebou přinesl parádní drobnůstku – rámečky nyní ve srovnání se zahnutými hranami nejsou tolik patrné, ale věřím, že by určitě šly ještě zmenšit. Obzvláště na takto malém displeji to na první pohled nevypadá hezky. Tento problém ale jako velké mínus nevnímám. Jsem zastáncem názoru, že se jedná pouze o věc zvyku, protože po prvních dnech používání telefonu jsem si zvykl a nadále v tom neviděl žádný problém. Nesmíme také zapomenout zmínit, že se Apple rozhodl pro přesunutí evropských certifikačních symbolů ze zad iPhonu na jeho rám ze zmiňovaného leteckého hliníku, díky čemuž záda vypadají lépe – pokud tedy pomineme ony šmouhy.

Váha, rozměry a používání

Není žádným tajemstvím, že si iPhone 12 mini svou popularitu získal prakticky okamžitě díky svým kompaktním rozměrům. Konkrétně telefon měří 131,5 mm x 64,2 mm x 7,4 mm a váží pouze 133 gramů. Díky tomu mi tak v ruce velice silně připomíná zmiňovaný model iPhone SE první generace z roku 2016. Rád bych navíc upozornil, že tloušťka těchto dvou modelů se liší pouze o dvě desetiny milimetru. Když vedle sebe navíc postavíme iPhone 12 s 6,1″ displejem a 12 mini, tak je nám na první pohled jasné, že se Apple spolu s tímto kouskem snaží zacílit na úplně jinou cílovou skupinu, na kterou dle mého názoru bylo až doposud opomíjeno. Příznivci kompaktnějších rozměrů měli od roku 2017 smůlu a pokud bychom nepočítali iPhone SE druhé generace z letošního roku, tak by byl tento drobeček jejich jedinou volbou.

iPhone 12 mini Jablíčkář
iPhone 12 mini a iPhone SE (2016); Zdroj: redakce Jablíčkář

Musím upřímně uznat, že se telefon doslova báječně drží. Za to vděčí především svým kompaktním rozměrům a zmiňovanému návratu ke kořenům, kdy jsou ostřejší hrany prostě parádní a dobře se drží. Zde bych ještě rád dodal, že se absolutně nemusíte ničeho obávat – telefon nikterak neřeže a v ruce zkrátka sedí. Zde opět můžeme vidět trošku odlišný proud jablečné společnosti. Zatímco ostatní výrobci neustále pracují na větších a větších telefonech, tak nyní máme příležitost mít iPhone 12 mini, který v drobných rozměrech nabízí nejnovější technologie a brutální výkon. Tohle mohou ocenit především jablíčkáři s menšíma rukama, nebo například také zástupkyně něžného pohlaví.

iPhone 12 mini Jablíčkář
Zdroj: redakce Jablíčkář

Pojďme se na to podívat ještě z druhé strany. Co když se zrovna chystáte přejít z telefonu s větším displejem na model mini? V takovém případě se bude jednat o lehčí zkoušku ohněm. Sám totiž denně používám iPhone X s 5,8″ displejem a musím uznat, že přechod na 5,4″ displej nebyl zrovna jednoduchý. Opět ale musím dodat, že se jedná pouze o zvyk a o nic závažného se zkrátka nejedná. Jestliže mám ale opsat svou první hodinu používání iPhonu 12 mini, tak musím přiznat, že jsem pomalu nedokázal napsat jedinou souvislou větu bez chyby, přičemž mi nedokázal pomoci ani jinak prospěšný auto correct. Jak je totiž displej menší, tak se mi na klávesnici pletla písmenka a používání bylo poměrně krkolomné. Jak jsem ale již zmínil, jedná se pouze o zvyk a zhruba po hodině až dvou jsem s iPhonem neměl sebemenší problém. Rád bych proto zdůraznil, že letošní model mini zkrátka není pro každého. Pokud se řadíte mezi fanoušky větších displejů/telefonů, tak i kdyby byl tento telefon ve všech směrech nejlepší, tak vám i tak nebude vyhovovat. Dle mého názoru Apple s tímto kouskem cílí na jablíčkáře, kteří telefon používají pouze pro občasné prohlížení sociálních sítí, na zprávy a občas se kouknou na nějaký multimediální obsah nebo si zahrají nějakou tu hru. Zdali se do této skupiny řadíte i vy už musíte vědět sami. Za sebe však musím uznat, že se iPhone velice příjemně používá, jeho design s ostrými hranami je přímo parádní a prakticky mě v ničem nelimituje.

Displej

Kvalita displejů jde rok co rok neustále kupředu, a to nejen u produktů s logem nakousnutého jablka. V tomto směru jsme byli všichni letos příjemně překvapení, když se nám jablečná společnost pochlubila s tím, že i letos nejlevnější iPhone bude vybaven OLED panelem. Apple konkrétně sáhl po svém nejpropracovanějším mobilním displeji, kterým je Super Retina XDR. Ten jsme mohli poprvé spatřit vloni u iPhonu 11 Pro. Když si proto srovnáme iPhone 12 mini s loňským nejlevnějším iPhonem, kterým byl iPhone 11 s LCD Liquid Retina displejem, tak na první pohled uvidíme doslova obrovský skok kupředu. Osobně si myslím, že pro klasické LCD displeje u mobilních telefonů v roce 2020 již není místo a kdybych si měl vybrat například mezi iPhonem XS a iPhonem 11, tak raději sáhnu po starším modelu XS, a to právě kvůli jeho OLED panelu.

iPhone 12 mini Jablíčkář
Zdroj: redakce Jablíčkář

Apple u letošního drobečka rozhodně nešetřil. Právě proto se v něm skrývá jen to nejlepší, co se na momentálním trhu nachází, a to včetně zmiňovaného displeje. Super Retina XDR u modelu 12 mini nabízí rozlišení 2340×1080 pixelů a jemnost 476 pixelů na palec. Osobně ale nejvíce oceňuji neuvěřitelný kontrastní poměr, který činí 2 miliony ku jedné, úžasný maximální jas o hodnotě 625 nitů, přičemž v režimu HDR se dokáže vyšplhat až na 1200 nitů, a podporu Dolby Vision a HDR 10. Pojďme si tedy ještě dopodrobna srovnat displej se zmiňovanou „jedenáctkou.“ Její Liquid Retina displej nabízí rozlišení 1729×828 pixelů s jemností 326 pixelů na palec a kontrastním poměrem 1400:1. Maximální jas poté činí stejných 625 nitů, ale kvůli absenci HDR 10 se nedokáže „vyšplhat“ výše. Naštěstí mám tu příležitost si tyto dva modely postavit přímo vedle sebe a podívat se na případné rozdíly. A musím uznat, že jsem byl v šoku. Letošní iPhone 12 mini není ani o krůček pozadu a jeho displej je toho důkazem. Při pohledu na oba telefony jde rozdíl až neuvěřitelně vidět. To samé platí i při srovnání našeho drobečka s verzí X/XS. Oba modely sice nabízí OLED panel, ale iPhone 12 mini je bezpochyby o několik úrovní napřed.

Displej u letošních iPhonů navíc opticky působí jakožto větší, což je způsobeno přechodem na zmiňovaný hranatý design. Oproti tomu zakulacené okraje působí dojmem, že jsou rámečky větší. I přesto mi ale u iPhonu 12 mini na první pohled přišlo, že jsou i tak samotné rámečky poměrně velké a stojím si za tím, že by je šlo ještě o trošičku zmenšit. Opět ale musím uznat, že se jedná o poměrně maličkou chybičku, na kterou jsem si poměrně rychle zvykl. Rád bych ještě zůstal u vcelku ostře kritizovaného horního výřezu neboli notche, na který si (nejen) jablíčkáři stěžují již od uvedení iPhonu X v roce 2017. V tomto výřezu se mimo reproduktoru ukrývá i takzvaná TrueDepth kamera, která je technologicky bezesporu napřed. Díky tomu jablečné telefony nabízí biometrickou autentizaci Face ID a zvládnou tak vytvořit 3D sken obličeje. Přesně proto je notch zkrátka o trošičku větší. Musím uznat, že při rozbalení iPhonu 12 mini jsem si ihned všiml, jak je notch v poměru k displeji vcelku velký. Na takto malém telefonu totiž vypadá o poznání větší. Zde už jen záleží na tom, do jakého tábora se řadíte. Osobně radši budu fungovat s telefonem, který má větší horní výřez, než abych přišel o Face ID či jeho účinnost.

U Face ID a horního výřezu bych rád ještě chvíli zůstal. Konkrétně starší modely se zaoblenými hranami samotný notch poměrně šikovně maskovaly. Zde ale narážíme na novinku nových iPhonů. Ty totiž nabízí ikonický hranatý design, což se opticky projevuje i na samotném notchi, který tak vypadá o něco větší. Jeho velikost je již od roku 2017 na chlup stejná a musím uznat, že kdyby se Apple rozhodl pro jeho zmenšení, byť například jen v řádu milimetrů, tak bych se rozhodně nezlobil. Dle mého názoru se ale nejedná o nic katastrofálního, protože výhody značně převyšují zápory.

Letošní generace jablečných telefonů přišla s ještě jednou velice zajímavou novinkou. Řeč je konkrétně o takzvaném Ceramic Shield aneb propracovanou technologii, kdy se na displeji nachází nanočástice keramického materiálu. Od toho Apple slibuje až čtyřikrát lepší odolnost v případě pádu, než tomu bylo u jeho starších telefonů. Jde tato novinka vůbec nějak poznat? Musím přiznat, že jsem si nevšiml jediného rozdílu, a to jak na dotyk, tak i na pohled. Displej na mě zkrátka působí stále stejně. A jestli tato technologie vůbec funguje? To vám bohužel nemohu nijak potvrdit, protože do testování odolnosti jsem se nepouštěl.

Bezkonkurenční výkon

Apple na letos nejlevnějším iPhonu rozhodně nešetřil. Přesně proto jej osadil svým nejlepším mobilním čipem Apple A14 Bionic, který se dokáže postarat o bezkonkurenční výkon. Kdybychom si například srovnali verzi mini s klasickou „dvanáctkou,“ tak dostaneme naprosto totožné telefony, které se liší jen a pouze ve velikosti. Zmiňovaný čip se vůbec poprvé objevil v přepracovaném iPadu Air, jež byl představen letos v září. A jak je na tom jeho výkon? Ať se řadíte mezi fanoušky jablečné společnosti či nikoliv, tak každý z vás musí uznat, že je Apple na poli čipů zkrátka o míle napřed před svou konkurencí. Přesně tohle se potvrdilo i s příchodem nové generace iPhonu 12, který opět posouvá výkon do nepředstavitelných rozměrů. Apple dokonce tvrdí, že je čip A14 Bionic tím nejvýkonnějším mobilním čipem vůbec, který bez problému strčí do kapsy i některé procesory z klasických desktopů. iPhone 12 mini je nadále vybaven 4GB operační pamětí.

Benchmark Geekbench 5:

Telefon jsme samozřejmě podrobili benchmarkovému testu Geekbench 5. Výsledek byl celkem překvapivý, protože jsme z testu na jedno jádro získali 1600 bodů a z testu na více jader 4131 bodů. Pokud bychom tento výsledek porovnali s hodnotami z naší recenze iPhonu 12, tak si můžeme všimnout, že se dokonce jedná o vyšší hodnoty, ačkoliv jsou oba telefony až na svou velikost totožné. Každý se ale neřadí mezi příznivce těchto benchmarků, což je i můj případ – osobně radši vidím, jak si telefon či počítač vede v reálném světě. Za svůj život jsem si vyzkoušel již několik různých iPhonů, a proto jsem věděl, co od tohoto nového kousku mohu očekávat. A přesně to se potvrdilo. iPhone 12 mini běží neuvěřitelně svižně a s problémem jsem se za celou dobu testování nesetkal – tedy až na jednu výjimku. Vše je zkrátka krásně plynulé, aplikace se rychle zapínají a vše funguje tak, jak vlastně má.

Přesně proto jsem se rozhodl iPhonu pořádně zatopit. Sáhl jsem tedy po herní službě Apple Arcade, kde jsem si vybral impozantní hru The Pathless. Z výsledku jsem byl opět příjemně překvapen. Kombinace prvotřídního čipu s displejem Super Retina XDR mě doslova dostala do kolen. Herní titul vypadal po všech stránkách skvěle, nabízel nádhernou grafiku, vše opět běželo plynule a i na menším displeji jsem neměl problémy s hraním. Jednou jsem se ale setkal s menší chybičkou. V jedné pasáži se kolem mé postavy nashromáždilo několik nejrůznějších objektů a já se tak setkal se znatelným poklesem snímků za sekundu. Tento okamžik naštěstí trval maximálně jednu sekundu a následně už vše běželo jak má. Ani při dalším hraní, kdy jsem vyzkoušel i jiné tituly, jsem se s něčím podobným nesetkal. Rád bych ještě zůstal u hratelnosti na telefonu s takovýmto displejem. Zde se bude opět jednat o silně subjektivní názor, který se může u různých uživatelů lišit. Podle mého názoru si ale občasné hraní budete moci dopřát i na modelu iPhone 12 mini, a to bez sebemenších problémů. S těmi se ale potkají náročnější hráči, kteří hrají prakticky denně a dávají do toho maximum. Pro takovéto uživatele bude hraní na 5,4″ displeji doslova utrpením a pokud se do této kategorie řadíte i vy, tak rozhodně se vám vyplatí investovat do většího modelu. S něčím podobným jsem se setkal při hraní hry Call of Duty: Mobile, kde už mi menší displej nestačil a oproti protihráčům mě stavěl do nevýhody.

iPhone 12 mini Jablíčkář
Zdroj: redakce Jablíčkář

Úložiště

Ačkoliv se u jablečných telefonů rok co rok setkáváme s řadou vylepšení, tak na jedno cupertinská společnost neustále zapomíná. Interní paměť u iPhonu 12 (mini) totiž startuje na pouhých 64 GB, což je dle mého názoru v roce 2020 zkrátka málo. Připlatit si poté můžeme za 128 GB za 23 490 korun a za 256GB úložiště, které vyjde na 26 490 korun. Trošku lépe jsou na tom poté modely iPhone 12 Pro (Max). Ty již v základu nabízí 128 GB interní paměti a je možné si připlatit za 256GB a 512GB úložiště. Proč ale v případě našeho drobečka začínáme na zmiňovaných 64 GB zkrátka nedokážu pochopit. Když navíc vezmeme v potaz silný potenciál jablečných telefonů, které se dokáží postarat o prvotřídní fotografie a 4K videa s 60 snímky za sekundu, tak mi to dohromady nedává smysl. Takovéto soubory totiž dokáží zaplnit úložiště prakticky okamžitě.Samozřejmě někdo může argumentovat tím, že máme k dispozici cloudové úložiště iCloud. Osobně jsem se ale setkal s řadou uživatelů, pro které je tohle řešení značně nedostačující. Mnohdy totiž potřebují k daným souborům přistupovat okamžitě a například nemají zrovna připojení k internetu, což se může stát obrovskou překážkou. Doufám, že se v následujících letech dočkáme alespoň částečného vylepšení. Nyní můžeme jen doufat.

Konektivita

V posledních letech se poměrně hojně hovoří o příchodu podpory 5G sítí. Konkurence tuhle vychytávku dokázala implementovat již v loňském roce, zatímco jablíčkáři si museli ještě počkat – tedy alespoň doposud. Za absenci této podpory byl zodpovědný především Intel a jeho zaostalost a neshody mezi Applem a kalifornskou společností Qualcomm. Tento spor se naštěstí vyřešil a dva giganti se opět spojili. Přesně proto se v iPhonech 12 nachází modemy Qualcomm, díky kterým jsme se konečně setkali s příchodem podpory tolik opěvovaných 5G sítí. Má to ale jeden háček. Momentálně mám totiž v ruce iPhone 12 mini, mohu si vychutnat všechny jeho vychytávky, ale nejsem schopen jakkoliv otestovat sílu 5G připojení. Pokrytí po České republice je totiž natolik mizerné, že bych kvůli tomu musel jet přes polovinu republiky.

Další poměrně zajímavou novinkou je znovuoživení názvu MagSafe. Ten si můžeme pamatovat především ze starších jablečných laptopů. Konkrétně se jednalo o magnety v napájecích portech, které automaticky přichytily kabel ke konektoru a například v případě zakopnutí se tedy nic nestalo. Něco podobného letos zamířilo i do jablečných telefonů. V jejich zádech se nyní nachází praktické magnety, které s sebou přináší skutečně rozsáhlou řadu různých možností. Tuto novinku totiž můžeme využít v případě příslušenství, kdy se například kryt automaticky přichytí k iPhonu, nebo pro „bezdrátové“ nabíjení, které dokáže nabíjet iPhone 12 výkonem až 15 W. Ten je ale v případě modelu mini limitován na 12 W. Musím přiznat, že momentálně v této technologii nevidím nic převratného. Kryt si totiž dokážu pohodlně nasadit i sám a pokud už se chci otravovat s přichytáváním nabíječky a jejím odpojováním, tak raději sáhnu po klasickém rychlonabíjení pomocí kabelu. Rozhodně bych ale MagSafe nezatracoval. Věřím, že tato novinka má obrovský potenciál, který Apple dokáže v následujících letech až neuvěřitelně využít. Podle mě se máme rozhodně na co těšit.

Fotoaparát

Poslední roky se všichni výrobci chytrých telefonů zaměřují především na fotoaparát. To můžeme vidět samozřejmě i u Applu, který se neustále posouvá kupředu. iPhone 12 mini je konkrétně vybaven stejnou fotosoustavou fotoaparátů, jakou bychom mohli najít u klasické dvanáctky. Jedná se tedy o jeden 12Mpx širokoúhlý objektiv s clonou f/1,6 a 12Mpx ultraširokoúhlý objektiv s clonou f/2,4. Patřičného vylepšení se dočkal ultraširokoúhlý objektiv, který nyní dokáže pojmout o 27 % více světla. Když se poté podívám na kvalitu samotných snímků, tak musím uznat, že tohle se Applu neuvěřitelně povedlo. Takto maličký telefon se totiž dokáže postarat o prvotřídní fotografie, které vás definitivně nadchnou. Rád bych ještě jednou podotkl, že je fotoaparát stejný, a proto si iPhone 12 mini dokáže poradit se stejnými snímky, jaké jste mohli vidět v naší dřívější recenzi na iPhone 12.

Kvalita fotografií je za denního světla i za umělého zkrátka nádherná. Na to jsme ale zvyklí již ze starších modelů. Úžasného posunu kupředu se ale dočkal takzvaný noční režim, který je nově na obou objektivech. Kvalita těchto snímků je přímo grandiózní a věřím, že nadchne (nejen) nejednoho jablíčkáře. Když noční snímky porovnáme například s iPhonem X/XS, které ještě noční režim neumí, tak uvidíme až nepopsatelný posun. Ještě před dvěma lety jsme totiž neviděli vůbec nic, zatímco nyní máme plnohodnotné fotografie. Určitým způsobem si polepšil i portrétový režim. Za tím podle mě stojí lepší čip, konkrétně tedy A14 Bionic, který se dokáže postarat o lepší fotografie.

Snímky za denního světla:

Režim portrétu:

Snímky při umělém světle:

Noční režim (iPhone XS vs iPhone 12 mini):

Přední fotoaparát:

Natáčení

O Applu se obecně ví, že jeho telefony se dokáží postarat o prvotřídní video, které nemá konkurenci. Stejně je tomu i u iPhonu 12 mini, který natáčí doslova famózně. Samotná kvalita videa se opět dokázala posunout kupředu, a to především díky spolupráci se společností Dolby. Díky tomu iPhone 12 (mini) dokáže nahrávat v režimu Dolby Vision v reálném čase, což jde ruku v ruce s HDR natáčením. Telefon si poté bez jediného problému či záseku poradí i s úpravou takovýchto videí. Níže si můžete prohlédnout náš menší videotest.

Baterie

Pravděpodobně nejdiskutovanější částí nového iPhonu 12 mini je jeho baterie. Na internetu se již od představení tohoto modelu hovoří o jeho výdrži, což následně potvrdily první zahraniční recenze. Ty si rozhodně nebraly žádné servítky. Verze mini je vybavena 2227mAh akumulátorem, což je na první pohled bezesporu málo. Když k tomu navíc přidáme pokročilý Super Retina XDR displej a čip A14 Bionic, tak je poměrně jasné, že náročný uživatel tento telefon dokáže vyšťavit poměrně rychle. Osobně si ale myslím, že se iPhone zkrátka dostal do rukou nesprávným lidem, kteří se neřadí do cílové skupiny. Jak jsem již zmínil výše, sám se považuji za nenáročného uživatele, který se během dne jen občas koukne na sociální sítě, sem tam napíše nějakou tu zprávu a prakticky mám hotovo. Přesně proto jsem se rozhodl udělat dva velice zajímavé testy.

iPhone 12 mini Jablíčkář
Zdroj: redakce Jablíčkář

V prvním případě jsem iPhone 12 mini používal standardním způsobem, jak normálně telefon každým dnem používám. Ráno jsem jej tedy odpojil z nabíječky a vydal jsem se do práce. Po cestě jsem si poslechl pár podcastů a občas mrkl na to, co je nového na sociálních sítích, respektive tedy na Instagramu, Twitteru a Facebooku. Během dne jsem samozřejmě napsal hned několik zpráv a večer jsem si na odreagování zkusil zahrát hry jako Fruit Ninja 2 a The Pathless. Celý den jsem poté završil kolem 21. hodiny s 6 procenty baterie. Přesně proto zastávám názor, že je baterie iPhonu 12 mini nadmíru dostačující a bez jediného problému dokáže uživateli nabídnout jednodenní výdrž. Hraní her jsem do testu přidal jen proto, abych viděl, jak se podepíše na samotné baterii. Pokud tedy spadáte do cílovky, tak s výdrží nebudete mít sebemenší problémy. V druhém testu jsem to zkusil ale trošku jinak. Hned po probuzení jsem si totiž dopřál jednu hru Call of Duty: Mobile, po cestě jsem „cvakl“ několik fotografií, v práci jsem většinu času strávil hraním her, úpravou videa v iMovie a dalo by se obecně říct, že jsem telefon ždímal na maximum. A musím potvrdit, že v takovém případě je baterie nedostačující. Zhruba ve dvě hodiny jsem měl iPhone kompletně vybitý, přičemž mě nespasil ani režim nízké spotřeby baterie. Když jsem se ale další den vydal na výlet, během kterého jsem pořídil drtivou většinu snímků, tak jsem s výdrže neměl jediný problém.

Rád bych tedy znovu apeloval na to, že iPhone 12 mini zkrátka není pro každého. Apple s tímto modelem cílí na specifickou skupinu lidí, na kterou doposud opomínal. V některých případech je ale slabší akumulátor i výhodou – konkrétně tedy při nabíjení. Mnohdy jsem se totiž setkal se situací, kdy jsem potřeboval někam vyrazit, ale měl jsem úplně vybitý telefon. Přesně s tímto naštěstí iPhone 12 mini nemá jediný problém, protože jeho rychlsot nabíjení je až neuvěřitelná a rozhodně potěší každého uživatele. Během rychlonabíjení jsem byl schopen iPhone do 50 % nabít do patnácti minut, přičemž následně se rychlost začala snižovat. Zhruba za hodiny jsem se poté dostal na 80-85 %. U bezdrátového nabíjení jsem poté neviděl jediný rozdíl. Nabití do 100 % totiž zabere zhruba stejně jako u iPhonu 12, tedy něco okolo 3 hodin.

Kvalita zvuku

iPhone 12 mini nabízí stereo audio, stejně jako jeho starší kolegové. Jeden reproduktor se nachází ve výše zmiňovaném horním výřezu a druhý je ve spodním rámečku. Na první poslech mi kvalita zvuku přišla vcelku slušná a uspokojivá, ale experta by rozhodně nepotěšila. Když vedle sebe postavím iPhone 12 mini s iPhonem XS, tak mi zvuk přijde sice silnější, ale působí tak nějak laciněji a „plechově,“ a rozhodně také nesmím zapomenout na o poznání horší kvalitu basových tónů. Nejsem ale žádným odborníkem na zvuk a kdybych audio přímo neotestoval, tak bych si žádných rozdílů rozhodně nevšiml. I přesto se ale nebojím samotné audio hodnotit kladně.

Resumé

Jak tedy iPhone 12 mini celkově zhodnotit? S předchozími generacemi pravděpodobně nemá smysl jej porovnávat, protože se jedná o koncepčně velice odlišené telefony. Zatímco vloni jsme za nejlevnější iPhone dostali 6,1″ obra, letos dostáváme pouze 5,4″ drobečka. Jedná se tak o znatelný rozdíl, za který Apple rozhodně musím pochválit. Přijde mi, že kalifornský gigant konečně vyslyšel prosby jablíčkářů, kteří prahli po jablečném telefonu, který v kompaktních rozměrech nabídne nejnovější technologie a prvotřídní výkon. A konečně jsme se dočkali. Tento model mi velice připomíná koncepty iPhonu SE druhé generace, které se na internetu začaly objevovat již v roce 2017. Již tehdy jsme totiž toužili po telefonu, který v těle iPhonu 5S nabídne OLED displej od hrany ke hraně, Face ID a podobně. Rád bych ještě jednou poukázal na naprostou dominanci čipu Apple A14 Bionic, díky čemuž je iPhone připraven svému uživateli nabídnout prvotřídní výkon po dobu několika let. Obrovskými změnami si samozřejmě prošel i noční režim. Ten se dokáže postarat o skutečně prvotřídní fotografie, které mi doslova vyrazily dech. Je zároveň nutné být s modelem mini velice opatrný. Tento kousek zkrátka není určen pro zmiňované náročné uživatele, pro které by bylo jeho používání doslova utrpením. Pokud ale spadáte do stejné skupiny jako já, tak jsem si jistý, že s iPhonem 12 mini budete neuvěřitelně spokojeni.

iPhone 12 mini Jablíčkář
Zdroj: redakce Jablíčkář
.