Zavřít reklamu

Recenze iPhone 13 Pro je tu letos daleko dřív než tomu bylo v loňském roce u iPhone 12 Pro. To proto, že jsme se představení nové generace iPhonů dočkali tradičně v září, nikoliv tedy v říjnu jako minulý rok. Právě měsíc září a všeobecně podzim lze považovat za období, respektive měsíc, který mají všichni jablíčkáři nejraději, a to díky hojnému počtu konferencí Applu. Prodeje čtveřice nových iPhonů v podobě iPhone 13 mini, 13, 13 Pro a 13 Pro Max byly spuštěny před týdnem a několika dny k tomu. Hned v den započetí prodejů jsme se s vámi podělili o unboxingy, společně s prvními dojmy, a slíbili jsme vám brzkou publikaci recenzí. Jestliže vás ze všech představených telefonů od Applu zaujal především iPhone 13 Pro, tak jste tady naprosto správně, jelikož právě na vlajkovou loď se společně podíváme v této recenzi.

Balení – nová klasika

Co se balení týče, tak jsme si jeho přesnou podobu ukázali v samostatném unboxingu, jak jsem uvedl výše. Jen pro takovou malou rekapitulaci jsem se ale rozhodl, že i do této recenze pár řádků o něm vložím. Samotná krabička je po stránce velikosti stejná jako minulý rok. Modely Pro mají tuto krabičku černou, zatímco „klasické“ modely pak bílou. Apple se každopádně letos rozhodl ještě více hrát na ekologii, a tak kompletně odstranil průhlednou fólii, která krabičku iPhonu pečetila. U nových krabiček tak k zapečetění slouží pouze dva foliové papírky, které stačí odtrhnout. V balení jako takovém najdete kromě iPhonu samotného akorát napájecí kabel Lightning – USB-C, společně s pár dokumenty a nálepkou. Na adaptér a sluchátka EarPods si můžete nechat zajít chuť – to jsme ale ostatně mohli již minulý rok.

Design aneb stará písnička, která zní pořád skvěle

Letos vypadají nové iPhony prakticky úplně stejně jako vloni. Člověk, který se ve světě Applu tak úplně nevyzná, by rozdíly hledal jen velmi těžko. Veškeré iPhony 13 mají tedy ostré hrany s tím, že tělo je zakulacené. Apple s tímto designem přišel poprvé před několika lety u iPadu Pro a rozhodl se, že jej postupně přesune i na ostatní jablečné tablety a telefony. Svým způsobem se tedy Apple vrátil do dob iPhonu 5s, který je po stránce designu totožný. Zdali se jedná o dobrý či špatný krok nechám na vás, osobně jsem za něj nesmírně rád. „Ostrý“ design vypadá v mých očích o mnoho luxusněji než ten zakulacený a kromě toho se celé zařízení o dost lépe drží v ruce. Nemáte ten pocit, že by vám měl iPhone vyklouznout, prostě drží jako přibitý.

Letos je iPhone 13 Pro (Max) k dispozici v celkově čtyřech zbarveních, stejně jako u loňských modelů. Tři ze čtyř těchto zbarvení jsou naprosto totožné jako minulý rok, konkrétně se jedná o grafitově šedou, zlatou a stříbrnou barvu. Čtvrtou barvou nových iPhonů 13 Pro (Max) se stala horsky modrá, která je oproti té tichomořské, která přišla vloni, o mnoho světlejší a jemnější. V redakci sice máme k dispozici iPhone 13 Pro ve stříbrné barvě, každopádně jsem již měl možnost si podrobně prohlédnout veškeré barvy. U horsky modré bych rád akorát řekl, že produktové fotografie klamou. Těžko se tato barva popisuje textem, každopádně je spíše o něco více do šeda a na vlastní oči vypadá o mnoho zajímavěji. Případně jí tedy dejte šanci a alespoň se na ni podívejte.

iphone_13_pro_recenze_foto71

Ach ty otisky. Ach ten velký fotomodul.

Stříbrná barva, kterou máme k dispozici v redakci, není tak moc stříbrná, jako u starších zařízení. Pokud ji například srovnám se stříbrnou variantou iPhonu XS, tak jsou záda u novinky spíše mléčné, zatímco u XS studeně bílé. Rámečky jsou zpracovány z oceli a u stříbrné barvy jsou prakticky jako zrcadlo. Ať se vám to líbí nebo ne, tak na tomto zrcadle budete neustále pozorovat otisky prstů – a velmi podobně je tomu i u zlaté varianty. Co se týče grafitově šedé a horsky modré, tak u těchto zbarvení lze otisky pozorovat o něco méně, každopádně jsou ale stále přítomny. S lehkou nadsázkou lze tvrdit, že iPhone 13 Pro (Max) zůstane perfektně čistý do té doby, dokud se jej poprvé nedotknete při vytahování z krabice. Navíc k tomu, stříbrný rámeček se (nejspíše) velmi lehce ošoupe, především tedy pokud neustále nosíte kryt. Stačí, když se pod kryt dostane nějaká nečistota, která se postupem času a pohybováním do rámečku zaryje. Jakmile po nějaké době kryt sundáte, tak se nejspíše budete divit.

Dobrou zprávou je, že záda modelů Pro jsou zhotovena z matného skla. Otisky prstů tak lze pozorovat doopravdy jen na ocelovém rámu. Uprostřed zad z matného skla najdete logo , které je, společně s fotomodulem, lesklé. Když už jsme u toho fotomodulu, tak ten je letos opravdu masivní, ještě více než minulý rok. Zvětšení je výrazné už na první pohled, nejvíce ho ale poznáte při využívání. I tento rok totiž funguje fotomodul jako „schodek“, kvůli kterému neleží iPhone na povrchu rovně. Tato vlastnost začíná být opravdu velmi nepříjemná, a pokud bude Apple fotomoduly zvětšovat i nadále, tak za chvíli bude iPhone na stole ležet ve sklonu 45°. Tím chci říct, že letošní „schodek“ už začíná být pomalu za hranou, jelikož pokud iPhone 13 Pro položíte na stůl a prstem zamáčknete dolů fotomodulu protilehlou stranu, tak cítíte opravdu výrazné propadnutí.

Kromě toho může velký fotomodul vadit při bezdrátovém nabíjení pomocí některých Qi nabíječek, především tedy u těch s větším tělem. Právě fotomodul může totiž zabránit umístění bezdrátové nabíječky přesně doprostřed iPhonu, kde se nachází nabíjecí cívka, jelikož se fotomodulem „zahákne“ o konec těla telefonu. V určitých případech to nevadí a nabíječka začne nabíjet, každopádně u některých bezdrátových nabíječek je nutné, abyste iPhone nadzvednuli a položili jej na bezdrátovou podložku i s foťákem. Tím se ale tělo celého iPhonu kvůli „schodku“ zvedne. Ani tohle nadzvednutí nemusí vadit, na druhou stranu ale u některých nabíječek není vyloučeno, že se tělo iPhonu bude nacházet příliš vysoko a nabíjení nezapočne. Ostatně, z tohoto neduhu, který se posléze proměnil ve vlastnost, si už delší dobu utahují uživatelé i ostatní světoví výrobci. Doufejme tedy, že v příštím roce přijde Apple s řešením. Na konec k fotomodulu ještě zmíním, že právě ve stříbrné barvě vypadá opravdu neskutečně velice. Pokud byste jej chtěli na pohled nejvíce skrýt, tak si pořiďte tmavou variantu v podobě grafitově šedé.

Když se tak zamyslím nad výše napsanými odstavci, tak by to mohlo vypadat, že na designu zpracování letošního iPhonu 13 Pro nevidím nic pěkného, popřípadě něco, co bych mohl vyloženě pochválit. Není to ale pravda, protože ve skutečnosti vnímám iPhone 13 Pro jakožto nádherné zařízení, kterému to sluší. Výše zmíněné negativní vlastnosti jsou pouze malými vadami na kráse, které koneckonců nijak neovlivňují to, jakým způsobem se zařízením pracujeme. Navíc k tomu, mnoho z nás vidí iPhone „nahý“ pouze po rozbalení, jelikož na něj ihned aplikujeme tvrzené sklo společně s ochranným krytem. Nutno však zmínit, že design je zcela subjektivní záležitostí a to, co já osobně považuji za nádherné a luxusní, může kdokoliv z vás považovat za škaredé, obyčejné a nicneříkající. Nějakou dobu mi ale minulý rok trvalo, než jsem ostrému designu u novějších jablečných telefonů přišel na chuť. Lhal bych, kdybych řekl, že se mi líbí od začátku.

iphone_13_pro_recenze_foto114

Nejlepší novinka? Zaručeně ProMotion displej!

Zatímco po straně designu a zpracování byste u novinky hledali změny jen marně, tak u displeje si změn všimnete na první pohled. Konečně jsme se totiž dočkali displeje s technologií ProMotion, na kterou jsme čekali již prakticky dva roky. Displej ProMotion byl delší dobu dominantou iPadu Pro a původně se podle spekulací měl objevit již s iPhony 11 Pro. Nakonec se tato předpověď nevyplnila a nevyplnila se ani s příchodem loňských modelů Pro. Kdyby tedy letos Apple u vrcholných „třináctek“ s ProMotion displejem nepřišel, tak by byl sám proti sobě. Pro mnoho uživatelů se totiž jedná o zásadní změnu a funkci, která je donutila (či donutí) přejít na nový iPhone. Hned ze začátku mohu s chladnou hlavou říci, že ProMotion je pro mě osobně nejlepším vylepšením, se kterým iPhone 13 Pro letos přišel.

Pokud o ProMotion technologii slyšíte poprvé, tak se konkrétně jedná o technologii displeje od Applu. ProMotion displej nabízí adaptivní obnovovací frekvenci, a to od 10 Hz až po 120 Hz. To znamená, že se displej dokáže obnovit až 120x za sekundu. Jen pro porovnání, mezi naprostý standard, který jablečné telefony, společně s mnoha ostatními telefony s operačním systémem Android nabízí, patří displeje s fixní obnovovací frekvencí 60 Hz. Díky tomu, že má ProMotion adaptivní obnovovací frekvenci, tak ji dokáže automaticky přizpůsobit, a to podle obsahu, který je na displeji zobrazen, potažmo podle toho, co zrovna děláte. Například při čtení článku, kdy displejem nepohybujete, se frekvence srazí na nejnižší hodnotu 10 Hz, kdežto při hraní je opět v maximální výši.

iphone_13_pro_design15

Mnoho aplikací a her však obnovovací frekvenci 120 Hz prozatím nepodporuje, každopádně už v rozhraní systému lze poznat rozdíl. Kromě toho je adaptivní obnovovací frekvence ideální z toho důvodu, jelikož dokáže šetřit baterii. Pokud by displej celou dobu fungoval na 120 Hz, tak by došlo k výraznému snížení výdrže na jedno nabití. Před představením se hojně spekulovalo o tom, že ProMotion displej bude mít velmi negativní vliv na výdrž baterie, což z vlastní zkušenosti mohu vyvrátit. Nemusíte se ale bát, že by iPhone 13 Pro nevydržel celý den na jedno nabití – to vydrží, bez sebemenšího problému. Většina z nás stejně iPhone nabíjí přes noc, takže delší výdrž prakticky není potřeba.

Dobrá, nyní už jste se dozvěděli, že iPhone 13 Pro (Max) nabízí ProMotion displej a o co se vlastně jedná. Nejspíše se ale ptáte hlavně na to, proč byste měli být z ProMotion displeje unešení, popřípadě proč by se mělo jednat o něco, co vás donutí pořídit nový iPhone. Ono je hlavně důležité zmínit, že textem lze pocit z používání ProMotion displeje vyjádřit jen velmi složitě. Ve zkratce se ale dá říci, že je displej prostě plynulejší, jelikož se za jednu sekundu dokáže obnovit dvakrát více než v případě minulých generací. Nejlépe uděláte, když si ProMotion displej vyzkoušíte přímo na nějaké prodejně s tím, že si do druhé ruky vezmete svůj starší iPhone či třeba klasický iPhone 13, a poté začnete dělat klasické úkony. Rozdíl je prostě obrovský. Když ProMotion displej využíváte v kuse několik minut či hodin, a poté si vezmete do ruky starší iPhone, tak si řeknete, proč se ten displej tak strašně trhá. Na ProMotion displej se prostě jednoduše zvyká a jen těžko si odvyknete. Najdou se uživatelé, kteří mohou tvrdit, že rozdíl mezi klasickým displejem a ProMotion displejem neexistuje, jelikož ho lidské oko nedokáže zpracovat. Jedná se o naprostý nesmysl, který paradoxně nejčastěji vyřknout takoví jedinci, kteří ProMotion displej nikdy neměli v ruce. Podobná věc se řeší například u počítačových her, kde mnoho odvážlivců tvrdí, že lidské oko nedokáže zpracovat více než 24 snímků za sekundu. Když se ale podíváte na rozdíl mezi 24 FPS a 60 FPS, tak je prostě viditelný.

Dost o ProMotionu, jak displej působí celkově?

Výše jsem se celkem vášnivě rozpovídal o technologii ProMotion, jelikož se na poli displeje jedná o největší letošní změnu. Tím ale rozhodně neříkám, že by byl displej iPhone 13 Pro totožný s loňskou generací. Na papíře si můžeme všimnout pouze toho, že má nejnovější vlajková loď o něco zvýšený maximální jas. Konkrétně dokáže poskytnout svítivost až o hodnotě 1000 nitů, zatímco displej loňského Pro modelu dokázal vyprodukovat „jen“ 800 nitů. I letos musím říct, zcela upřímně, že Apple displeje prostě umí. Dle specifikací se tedy displeje letošního a loňského modelu Pro liší jen ve svítivosti, když ale oba displeje těchto zařízení porovnáte vedle sebe, tak zjistíte, že u letošní vlajkové lodi je displej zase o něco kvalitnější, barevnější a pestřejší. A co teprve když tento displej porovnáte například s displejem tři roky starého iPhonu XS, který osobně využívám. Při takovém porovnání si řeknete, že prostě není možné, aby byl Apple za tak krátkou dobu schopný displej tolik vylepšit. Displej iPhone 13 Pro využívá OLED panel s označením Super Retina XDR, úhlopříčkou 6.1″ a rozlišením 2532 x 1170 pixelů, což udává jemnost 460 pixelů na palec.

Menší výřez potěší, stačí to ale?

Biometrickou autentizaci využívá iPhone již od modelu 5s, kdy jsme se dočkali Touch ID. Před čtyřmi lety, společně s představením iPhonu X, však Apple přišel s Face ID. Tato technologie funguje na základě 3D skenu obličeje uživatele a i několik let po představení se i nadále u chytrých telefonů jedná o jedinou technologii svého druhu. Aby mohlo Face ID správně fungovat, tak potřebuje hned několik součástí, které jsou umístěné ve výřezu, jenž se nachází v horní části přední strany novějších iPhonů. Výřez jako takový zůstal po dobu tří let kompletně nepozměněný, což rozhořčilo mnoho jablíčkářů. Zatímco konkurenční chytré telefony mají namísto výřezu například jen průstřel, popřípadě mají kameru umístěnou pod displejem, tak Apple se prostě svým způsobem „zasekl“. Je ale nutné zmínit, že ostatní telefony také nemají Face ID.

iphone_13_pro_recenze_foto119

Dobrou zprávou však je, že u iPhonů 13 jsme se konečně dočkali určitých změn. Jablečná společnost se totiž konečně rozhodla výřez pro Face ID zmenšit, a to o dobrých 20 %. Na první pohled je to samozřejmě dobře viditelné, ve skutečnosti se ale o tak zásadní změnu nejedná – alespoň prozatím. Vedle výřezu díky jeho zmenšení vznikla větší plocha displeje, bohužel se na ní ale stále nachází ty samé informace a nic navíc. Myslím si tedy, že se Apple pouze pokusil uspokojit všechny ty, kteří uváděli, že je výřez prostě celou dobu stejný. Ale kdo ví, třeba zanedlouho budu schopen svůj názor změnit, pokud se v rámci aktualizace iOS dočkáme vyplnění okolí výřezů nějakými smysluplnými informacemi. Kdyby nedošlo ke zmenšení, tak by se sice objevily další zprávy o tom, že Apple není schopný výřez zmenšit, za pár dnů by ale tyto negativní zprávy odpluly pryč a dál by se to neřešilo. Samotné zmenšení by mělo smysl prakticky jen tehdy, kdybychom se namísto výřezu dočkali například pouze průstřelu či jiné výrazné změny.

Kromě výřezu jako takového došlo také ke změně pozice horního sluchátka. Zatímco u starších zařízení s Face ID je sluchátko umístěno uprostřed výřezu, tak na nových iPhonech 13 (Pro) jej najdeme v jeho horní části, tedy přímo pod ocelovým rámečkem. Tato změna rozhodně nijak neovlivní to, jakým způsobem doposud iPhone využíváme, potažmo jakým způsobem voláme. Když se tak nad tím ale zamyslíte, tak by vás mohlo napadnout, že se může jednat o možnou přípravu ke kompletnímu odstranění výřezu. Pokud bychom totiž nyní výřez vzali a nahradili jej displejem, tak by do něj horní sluchátko žádným způsobem nezasahovalo. Zůstalo by umístěné v černém rámečku a displej by tak byl již doopravdy přes celou plochu, bez rušivého elementu v podobě výřezu. Samozřejmě se jedná o vskutku bláznivou teorii, asi nikdo z nás by se ale nezlobil, kdyby budoucí iPhone 14 přišel s displejem přes celou obrazovku. Kompletně přes celou obrazovku.

Fotoaparát určený pro všechny

Již výše jsem zmínil, že displej a fotoaparát patří u letošní vlajkové lodi mezi to nejdůležitější. Displej už jsme si rozebrali o několik odstavců výše a nyní je na řadě fotoaparát. Prakticky všichni světoví giganti se neustále předhání v tom, kdo přijde s lepší fotosoustavou – a nutno zmínit, že každá společnost na to jde trošku jinak. Například Samsung se snaží zaujmout především čísly na papírech, jelikož nabízí objektivy, které mají rozlišení v podobě desítek či stovek megapixelů. Tato čísla tak vypadají při porovnání s konkurencí, tj. například iPhony, prostě lépe. Neznalý spotřebitel, pro kterého u fotoaparátu platí, že čím vyšší je počet megapixelů, tak tím je fotoaparát kvalitnější, se tak přikloní například k Samsungu. V dnešní době už jsou ale megapixely nedůležité – dokazuje to samotný Apple, který už několik dlouhých let nabízí objektivy s rozlišením 12 megapixelů a i přesto se v nezávislých testech fotoaparátů umisťuje na horních příčkách žebříčků. Letos Apple přišel na poli fotoaparátu s několika vylepšeními, pojďme se na ně společně podívat.

iphone_13_pro_design13

iPhone 13 Pro letos nabízí naprosto stejné objektivy jako jeho větší bratříček v podobě 13 Pro Max. Abychom byli konkrétní, tak disponuje širokoúhlým a ultra-širokoúhlým objektivem, společně s teleobjektivem. Co se specifikací týče, tak všechny tři zmíněné objektivy mají rozlišení 12 Mpx. Clonové číslo širokoúhlého objektivu je ƒ/1.5, ultra-širokoúhlý objektiv má clonu ƒ/1.8 a teleobjektiv pak ƒ/2.8. Fotosoustava samozřejmě nabízí mnoho speciálních funkcí, například podporu nočního režimu, 100% Focus Pixels, Deep Fusion, Smart HDR 4 a další. Úkolem všech těchto funkcí je, aby výsledná fotografie prostě vypadala co možná nejlépe. Vyzdvihnout musím také podporu Apple ProRAW, díky které jste schopni fotit snímky do formátu RAW. Nejedná se však o novinku, jelikož s touto funkcí přišel již loňský iPhone 12 Pro. Opravdovou novinkou jsou tedy prakticky jen fotografické styly, díky kterým jste schopni měnit vzhled snímku přímo v aplikaci Fotoaparát, a to v reálném čase. Širokoúhlý objektiv se pak dočkal optické stabilizace s posuvem snímače, který byl minulý rok součástí pouze největšího iPhonu 12 Pro Max. Apple již delší dobu v technických specifikacích uvádí, že objektivy chrání kryt ze safírového krystalu, nutno ale zmínit, že pro uživatele to nic moc neznamená. Safír je u krytů objektivů opravdu využit, v odolnosti jim ale nic moc nepřidává.

Focení

Fotoaparát jablečných telefonů je vytvořen tak, aby udělal dobrého fotografa zkrátka z každého uživatele. V posledních letech Apple učinil opravdu nespočet různých kroků k tomu, aby své fotoaparáty vylepšil na co možná nejvyšší úroveň. Troufnu si říct, že nyní jsme u iPhonů na vrcholu toho, jak může fotografie z chytrého telefonu vypadat. Máme zase o něco větší objektivy, potažmo senzory, které zachytí více světla, máme zase o něco lepší a rychlejší umělou inteligenci, která si s fotografiemi dokáže „pohrát“ na pozadí, a to takovým stylem, že to vlastně ani nepoznáte. Pro uživatele to je totiž pouze o tom, aby stiskl spoušť, jenže iPhone ihned poté začne provádět tolik úkonů, že by se vám z toho hlava zamotala.

Vůbec nejdůležitějším objektivem je při focení ten širokoúhlý, jelikož se prostě jedná o objektiv, který využíváme nejčastěji. Když se nad tím zamyslíte, tak ultra-širokoúhlý objektiv či teleobjektiv využijeme opravdu jen zřídka a prakticky pokaždé v předem naplánované situaci. Tím chci říct, že pokud se ze sekundy na sekundu rozhodnete fotit, tak nepřejdete do ultra-širokoúhlého režimu či do portrétu, ale na klasický režim. Z klasického širokoúhlého objektivu jsem opravdu nadšený, a to nejen já, ale i všichni ostatní jedinci, kterým jsem mohl výsledné fotografie ukázat. Prohlédnout si je můžete i vy, a to v galerii, kterou přikládám níže.

Fotky z širokoúhlého objektivu iPhone 13 Pro:

Co se týče ultra-širokoúhlého objektivu, tak i ten mě letos překvapil, byť tedy jak říkám, asi jej nebudete využívat úplně často. Naprosto perfektní zprávou je, že okraje fotografií již nejsou tak nepřirozené a nekvalitní jako u loňských modelů. Pokud jste totiž pomocí ultra-širokoúhlého objektivu například u iPhonu 11 vyfotili nějakou scénu, tak na výsledku šlo prostě vidět, že se jedná o první generaci tohoto objektivu. Během tří generací tak Apple ušel opravdu kus cesty a mohu říci, že letos dotáhl ultra-širokoúhlý režim k dokonalosti. Fotografie jsou z něj velmi ostré a kvalitní. Pokud tedy tento objektiv využijete ve správnou chvíli, tak si můžete být jistí tím, že z výsledku budete příjemně překvapeni.

Fotky z ultra-širokoúhlého objektivu iPhone 13 Pro:

Posledním objektivem, který nám zbývá, je teleobjektiv. Tento objektiv je součástí jablečných telefonů již od iPhonu 7 Plus, kde se objevil vůbec poprvé. A i zde Apple postupně přešel k dokonalosti. Musím ale zcela upřímně uznat, že právě teleobjektiv je ze všech tří objektivů iPhonu 13 Pro nejméně povedený. Nabízí sice 3x optický zoom, což samo o sobě může znít perfektně. Při focení portrétů to ale znamená, že se od foceného objektu či jedince musíte přesunout opravdu daleko, aby se vám podařilo jej zachytit celý. Přiblížení je zkrátka příliš veliké a Apple moc dobře ví, proč do levé spodní části při focení v portrétním režimu přidal tlačítko, pomocí kterého můžete optický zoom deaktivovat. Touto deaktivací se ale přepnete na širokoúhlý objektiv, který začne portrét, potažmo rozmazání pozadí, dopočítávat softwarově. Při focení portrétu jsem tak byl prakticky pokaždé naštvaný, jelikož jsem se musel přesunout o několik dlouhých metrů dál od objektu. Ve finále jsem se pak na další přesouvání vykašlal a prostě jsem využil dopočítávaný portrét z širokoúhlého objektivu.

Fotky z teleobjektivu a portréty iPhone 13 Pro:

Díky teleobjektivu je možné cokoliv opticky, tedy bez ztráty kvality, přiblížit, a to v klasickém režimu Foto. K tomuto přiblížení samozřejmě nemám nic moc co vytknout. Funguje jak má a fotografie z něj jsou kvalitní. Je ale nutné, abyste přiblížení využívali pouze v dobrých světelných podmínkách. Pokud začnete využívat optický zoom skrze teleobjektiv na horším světle, tak už lze pozorovat šum a horší kvalitu. Kromě toho mi ale z nějakého důvodu začíná také lehce vadit aplikace Fotoaparát. Přijde mi, že je zde všechno tak nějak různě pomíchané a než najdu, který režim a objektiv chci vlastně využít, tak o zachytávaný moment přijdu. Dost možná je to ale o zvyku – přece jenom, aplikace Fotoaparát na iPhonu XS nenabízí tolik funkcí a prostě nejsem zvyklý. Chci tím říct, že při přechodu ze staršího zařízení na iPhone 13 Pro se budete muset naučit Fotoaparát ovládat a chvíli potrvá než přijdete na to, kde se co nachází.

Porovnání objektivů a přiblížení iPhone 13 Pro:

Zpět ale k věcem, které jsou u fotoaparátu nového iPhonu 13 Pro velice příjemné. Vyzdvihnout prostě musím makro režim, který si zamilujete. Makro režim konkrétní slouží k focení objektů z bezprostřední blízkosti. Zatímco klasické fotoaparáty nejsou schopné na dálku pár centimetrů od objektu zaostřit, tak letošní iPhone s tím nemá nejmenší problém. Detailně tak zaznamenáte třeba žilnatinu listů, detaily květů a cokoliv dalšího. Opět se nemusíte o nic starat, jelikož pokud se k nějakému objektu nablízko přiblížíte, tak iPhone automaticky do makro režimu přepne – lze to pozorovat v reálném čase. K focení makro snímků je využíván ultra-širokoúhlý fotoaparát, který se dokáže postarat o opravu velmi kvalitní makro fotografie. Na poli fotoaparátu se dle mého názoru jedná o nejlepší funkci.

Makro režim iPhone 13 Pro:

Makro režim ale není jediným režimem, který se dokáže automaticky spustit. Kromě něj je k dispozici ještě noční režim, díky kterého jste schopni fotit pěkné fotografie i v černočerné tmě. I s nočním režimem přišel iPhone poprvé u řady 11 a postupně se jej snaží vylepšovat. Nutno však zmínit, že u tohoto nočního režimu zas tak extrémní rozdíly pozorovat nebudete. Pokud jste však nikdy v minulosti noční režim nevyzkoušeli, tak vás velice příjemně překvapí, jaké fotografie dokáže iPhone ve špatných světelných podmínkách či ve tmě vytvořit.

iphone_13_pro_recenze_foto94

Situace je vždy taková, že se přesunete do tmavého prostoru a v hlavě si řeknete, že tohle přece iPhone nemůže zvládnout vyfotit. Poté jej vytáhnete z kapsy, otevřete Fotoaparát a řeknete si wow, protože už v reálném čase toho na displeji vidíte více než vlastníma očima. Po stisknutí spouště a krátkém čekání se pak podíváte do galerie, kde na vás čeká něco, co jste prostě nečekali. Nebudu tvrdit, že jsou fotografie focené nočním režimem stejné kvality jako ty focené za světla – nejsou a ani není možné, aby byly. Na druhou stranu vás ale výsledky překvapí. Kromě toho dokáže iPhone pěkně zaznamenat i noční oblohu, což mně osobně velmi překvapilo. Uměly to samozřejmě i předchozí modely, každopádně letos je výsledek ještě o kus lepší.

Noční režim iPhone 13 Pro:

Noční obloha iPhone 13 Pro:

Na závěr této kapitoly ještě jedna menší kritika, která však bude v rámci fotoaparátu největší. Pokud se rozhodnete fotit proti slunci, popřípadě proti nějakému jinému zdroji světla, tak se musíte připravit na opravdu velmi patrné odlesky, kterých jste si možná všimli už v předchozích galeriích. Jedná se o veliký nešvar, bez kterého bych si dovolil tvrdit, že je fotosoustava iPhonu 13 Pro opravdu dokonalá. Odlesky jsou velmi výrazné a bohužel snad ani není možné se jich při focení proti světlu zbavit. Samozřejmě jsou v určitých případech odlesky na fotografii zajímavé, rozhodně je ale nebudete chtít vidět všude. Ve většině případech se vám odlesků nepodaří zbavit ani při posunutí či jiném naklonění objektivu – prostě se budete muset přesunout jinam.

Fotografie z předního fotoaparátu iPhone 13 Pro:

Natáčení

Telefony od Applu jsou všeobecně považovány za nejlepší volbu, pokud s nimi chcete natáčet videa. Opravdu velkého vylepšení jsme se na poli videa u iPhonů dočkali minulý rok, kdy Apple jako první přišel s podporou natáčení v režimu HDR Dolby Vision ve 4K. Když si tak matně vzpomenu na testování iPhonu 12 Pro, tak si pamatuji, že jsem nechápal, jak kvalitně zvládne tento nyní již rok starý iPhone natáčet. Letos se Apple u videa opět o něco málo posunul, každopádně nemůžete ale očekávat nějaké brutální vylepšení. Širokoúhlý objektiv má videa na špičce, a to i v horších světelných podmínkách, podobně je tomu i u ultra-širokoúhlého objektivu. Natáčení teleobjektivem je dobré, každopádně prostor na zlepšení zde je. Reálně si ale nemyslím, že mnoho uživatelů bude na teleobjektiv něco natáčet – osobně v galerii asi nenajdu ani jedno video, které by bylo natáčeno právě na tento objektiv. Přibližování bylo u videí populární před deseti lety.

iphone_13_pro_design5

Je zbytečné se v této sekci díle zabývat tím, jak je video z nového iPhonu 13 Pro skvělé. Namísto toho bych se chtěl věnovat filmařskému režimu, který lze u natáčení videí považovat za největší novinku. Pomocí nového filmařskému režimu můžete při natáčení videa přeostřovat na různé předměty či osoby. Tohle přeostřování funguje automaticky, pokud ale chcete, tak můžete zasáhnout i manuálně. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že ručně budete při natáčení přeostřovat ve většině případech. Naprosto perfektní ale je, že přeostřování můžete provádět i zpětně v aplikaci Fotky. Pokud se vám tedy nepodaří nějaký záznam natočit podle představ, tak přejdete do režimu úprav a zpětně si jednoduše zvolíte, kdy má k přeostření dojít a samozřejmě i na jaký objekt.

Filmařský režim zvládne natáčet maximálně v 1080p při 30 FPS, což je samozřejmě oproti 4K při 60 FPS u klasického natáčení svým způsobem bída. Samotný režim je ale prostě skvělý, každopádně je nutné zmínit, že se s ním budete muset naučit pořádně pracovat. Tím chci říct, že při využívání filmařského režimu už si budete muset hrát lehce na jakéhosi režiséra, který případným osobám řekne, co vlastně mají dělat. To znamená, že si předem musíte celou scénu promyslet. Rozhodně nelze filmařský režim jen tak zapnout a jít točit – tedy alespoň mi se to nikdy nepodařilo a nevyplatilo. S přáteli si ale při využívání filmařského režimu užijete kupu legrace, to vám garantuji. Výsledné video z filmařského režimu, pokud si s ním tedy vyhrajete, může být opravdu úžasné a jsem si jistý tím, že jej budou hojně využívat všichni amatérští fotografové.

Z filmařského režimu jsem tedy opravdu unešený, byť je tedy pravda, že určité mouchy má. Je ale prakticky jasné, že se u další generace jablečného telefonu dočkáme vylepšení. Konkrétně se nebojím říci, že se za rok dočkáme podpory většího rozlišení. Kromě toho Apple zajisté zapracuje také na ještě lepším rozpoznávání pozadí. Pokud se totiž rozhodnete natáčet nějaký objekt či osobu, u které lze těžko rozpoznat tvar, tak můžete pozorovat nedokonalé ořezání a rozmazání pozadí – zkrátka a jednoduše podobně jako u portrétního režimu na starších zařízeních. Tak stejně dochází k problémům u skel či zrcadel, kdy iPhone logicky nedokáže rozpoznat, že se jedná o pouhý odraz. Právě v těchto případech lze pozorovat softwarové slabiny, u kterých si ale myslím, že budou v následujících letech vychytány k dokonalosti. V určitých situacích mají tedy stále navrch zrcadlové fotoaparáty, je ale nutné si uvědomit, že iPhone je víceúčelové zařízení, které toho umí mnohem více než jen fotit. Skrz to jsou tedy výsledky famózní.

Skvělá výdrž…

Pokud byste se v posledních letech zeptali uživatelů jablečných telefonů na jednu věc, kterou by chtěli vidět u budoucích iPhonů, tak by vám v mnohých případech odvětili právě větší baterii, a to klidně na úkor tloušťky. Pravdou je, že v minulých letech dělal Apple spíše opak a představoval užší telefony s ještě menší baterií. U iPhonů 13 ale došlo k prozření, jelikož jsme se konečně dočkali. Kalifornský gigant se rozhodl nepatrně zvětšit tloušťku, díky čemuž bylo možné do nových iPhonů umístit větší baterie. Navíc k tomu došlo také ke kompletnímu přeskládání vnitřností, díky čemuž bylo možné využít ještě větší baterii. Suma sumárum, letošní iPhone 13 Pro nabízí baterii o celkové kapacitě 3 095 mAh, což je oproti 2 815 mAh u loňského iPhonu 12 Pro výrazný nárůst, který potěší všechny uživatele.

iphone_13_pro_design11

Některé z vás by nyní mohlo napadnout, že Apple větší baterii jednoduše využít musel, a to především kvůli ProMotion displeji, který může být náročnější. Samozřejmě se svým způsobem jedná o pravdivé tvrzení, každopádně je ale nutné zmínit, že výdrž baterie je letos opravdu rekordní a prakticky se nedá s předchozími generacemi srovnávat. Když navíc k tomu ještě přičtete úspornost čipu A15 Bionic, který je využit, tak budete opravdu příjemně překvapeni. iPhone 13 Pro jsem po dobu několika dní využíval jakožto primární zařízení, takže jsem můj starý iPhone XS nechal doma a zapomněl jsem na něj.

Z výdrže iPhonu 13 Pro na jedno nabití jsem byl opravdu unešený. Je pravda, že na starém iPhonu XS mám kapacitu baterie k 80 %, tudíž je jasné, že rozdíl bude znatelný. Doposud jsem byl zvyklý na to, že jsem nechal iPhone přes noc nabít, abych jej mohl ráno odpojit, využívat celý den ke klasickým úkonům a k večeru jej opětovně připojit na nabíjení. Takto jsem zvyklý fungovat už několik let. iPhone 13 Pro jsem se tedy rozhodl využívat naprosto stejným způsobem, tj. vyřízení několika hovorů, využívání Safari, vyfocení pár fotek, komunikace apod. Dle funkce Čas u obrazovky jsem zjistil, že za celý den byl displej aktivní zhruba 5 hodin s tím, že večer, kdy bych dal iPhone XS již nabít, jsem měl k dispozici ještě 40 % baterie. iPhone 13 Pro jsem ale nabít nedal a pokračoval jsem v jeho používání až do té doby, dokud nezačal zobrazovat 1 %. K tomu došlo další den, zhruba ve 15:00, kdy už jsem utíkal na nabíječku.

iphone_13_pro_hrani

Co se nabíjení týče, tak vás mohu ujistit, že iPhone 13 Pro klasickým 5W nabíjecím adaptérem v případě potřeby určitě nabíjet chtít nebudete. Samozřejmě si můžete být jistí tím, že pomalým nabíjením nebudete nijak výrazně namáhat a ničit baterii, každopádně 5W adaptér bych doporučil pouze tehdy, pokud svůj iPhone nabíjíte pouze přes noc. Pro případy, kdy nebudete mít dostatek šťávy, je naprosto nutné si pořídit 20W nabíjecí adaptér, který je naprosto ideální. Dle mého vlastního testu jsem byl pomocí něj schopný nabít iPhone 13 Pro během prvních 30 minut na zhruba 54 %, po hodině pak na 83 %. Co se bezdrátového nabíjení týče, tak to klasické v podobě Qi taktéž nemá s výkonem 7.5 W žádný smysl. Chcete-li opravdu nutně využívat bezdrátové nabíjení, tak je naprostou povinností MagSafe. To se hodí například při nabíjení při práci, kdy máte iPhone položený na stole.

Konektivita aneb kde je to zatracené USB-C

K nabíjení jako takovému využívá iPhone 13 Pro stále konektor Lightning, který je dle mého názoru již zastaralý a Apple by jej měl co nejdříve vyměnit za USB-C. Jablečná společnost společně s novými iPhony představila iPad mini šesté generace, u kterého jsme se USB-C dočkali, stejně tak je tento konektor k dispozici u MacBooků a dalších iPadů. Kdyby se Apple konečně rozhodl u iPhonů přijít s USB-C, tak bychom k němu mohli připojit opravdu ledacos. Mohli bychom například využít zrcadlení na větší monitor, mohli bychom jednoduše připojit externí disk či jiné zařízení, se kterým by se pracovalo o mnoho lépe. Přenosové rychlosti Lightningu také nejsou bůhvíjak vysoké – využívá se USB 2.0, což zaručuje maximální rychlost 480 Mb/s. Kdyby Apple sáhl po USB-C a USB 3.0, dostali bychom bez problémů na maximální rychlost 10 Gb/s, ne-li ještě více. Navíc k tomu je na obzoru USB 4, které celkově USB posune ještě o kus dál. Tak snad se moje přání splní a Apple s USB-C přijde další rok. Aktuálně je pro mě, po příchodu ProMotion displeje, Lightning konektor poslední věcí, kterou u iPhonů nemohu vystát.

…a nadbytečný výkon

Zmínit bych se chtěl ještě o čipu A15 Bionic, který tepe v útrobách iPhonů 13. Bohužel se ale budu opakovat, jelikož je to každý rok ta stejná písnička. Po stránce výkonu vám aktuálně nejnovější procesor A15 Bionic prostě bude vyhovovat. Na iPhonu 13 Pro můžete dělat doopravdy cokoliv, a to bez jakéhokoliv záseku či jinému problému. Plynulosti pak navíc přihrává také ProMotion displej, který lze považovat za třešničku na dortu. Čipu A15 Bionic pak sekunduje 6 GB operační paměti, která více než dostačuje. Pro obyčejného uživatele je výkon iPhonu 13 Pro naprosto nadstandardní a zcela jistě vám nikdy nebude stát v cestě. Troufnu si tvrdit, že překážkou rozhodně nebude ani profesionálům. iPhone 13 Pro tedy můžete zatížit jakkoliv chcete, nespočtem aplikací, úpravou videí a renderováním, hraním her… a prostě jej neunavíte.

Pojďme se ale podívat na nějaká konkrétní čísla, která vám o výkonu čipu A15 Bionic, který se nachází uvnitř iPhonu 13 Pro, řeknou více. Pro získání informací o výkonu jsme provedli výkonnostní testy, které jsou součástí aplikací Geekbench 5 a AnTuTu Benchmark. První jmenovaná aplikace nabízí dva testy, a to CPU a Compute. U CPU testu recenzovaný model dosáhl skóre 1 730 v případě výkonu na jedno jádro a skóre 4 805 u vícejádrového výkonu. Z testu Compute si pak iPhone 13 Pro odnáší skóre 14 172. V rámci AnTuTu Benchmark pak iPhone 13 Pro dosáhl na celkové skóre 816 700.

Zvuk je fajn a potěší

Na závěr bych se ještě rád zaměřil na zvuk, který iPhone 13 Pro dokáže produkovat. Apple se tomuto „odvětví“ nijak extra při prezentaci nevěnoval, každopádně z vlastní zkušenosti vím, že je zvuk každým rokem lepší a lepší. Vždy si u nejnovějšího modelu při poslechu nějaké hudby řeknu, že je zvuk perfektní, další rok ale přijde nový model a já zjistím, že to může být ještě lepší. Letos je to tedy úplně stejně a mohu říct, že reproduktory hrají zase o něco lépe, a to i ve vyšších hlasitostech. Reproduktor sám o sobě je hlasitý až až a zvuk, který produkuje, je opravdu velmi čistý. Samozřejmě, pokud hlasitost nastavíte na maximum, tak nemůžete čekat bůhvíco. Při sledování filmů či například přehrávání videí vám ale zaručuji, že budete nadšeni.

iphone_13_pro_design14

Závěr

Musím říct, že na iPhone 13 Pro jsem se opravdu velmi těšil. Již minulý rok se mi nesmírně zalíbil model 12 Pro, nakonec jsem se ale rozhodl vyčkat, jelikož jsem se nedočkal mého vysněného ProMotion displeje. Mnoho mých známých, kteří se ve světě Applu taktéž pohybují, mě měli za blázna, jelikož si mysleli, že ProMotion tolik zásadní změnu nepřinese. Jsem tedy velmi rád, že jsem počkal, jelikož ProMotion displej je opravdu perfektní a jedná se o jedno z nejlepších vylepšení letos. Víte ale, jak to je – člověk není nikdy spokojený. Byl jsem rozhodnutý pro zakoupení iPhonu 13 Pro (Max), každopádně nyní zase spekuluji ohledně konektoru. Nechtěl bych totiž vlastnit poslední iPhone s Lightning konektorem. Zároveň ale nejsem schopný říct, zdali se jej konečně další rok dočkáme. Tak jako tak, pokud se řadíte mezi uživatele staršího iPhonu, například ještě s Touch ID, tak si můžete být jistí, že s novou „třináctkou“ budete opravdu spokojeni, a že to pro vás bude opravdu výrazný skok a zlepšení. Pokud se na to ale podíváme z druhé stránky, tedy ze stránky majitelů iPhonu 12 Pro (Max), tak vám toho model 13 Pro (Max) moc nového nepřinese. Takoví uživatelé mohou iPhone 13 Pro vnímat spíše jako iPhone 12s Pro, což je samozřejmě opodstatněné.

iPhone 13 Pro můžete zakoupit zde

iphone_13_pro_nahled_fb
.