Zavřít reklamu

Po několikadenní odmlce navazujeme na naše první dojmy s recenzí nového iPhonu SE. Jak se během čtyř dní novinka projevila a jsou všemi diskutované nedostatky opravdu tak zásadní?

Recenzovat nový iPhone SE je poměrně jednoduché vzhledem k tomu, o jaký „recyklát“ se vlastně jedná. Šasi a celkový design rozhodně není něco nového a inovativního, ba naopak. Jedinými elementy, které se od vzorového iPhonu 8 změnily, jsou tedy fotoaparát a SoC uvnitř.

Fotí jako iPhone 8, 11 nebo 11 Pro?

Na téma fotoaparátu v novém iPhonu SE toho bylo napsáno mnoho. Od informací o tom, že jde o totožný senzor jako v případě iPhonu 8, přes informace o modifikovaném senzoru z iPhonu 11. Z technické stránky je pravda někde uprostřed, jak ve svém článku zveřejnili autoři populární fotografické aplikace Halide. Technikálie stranou, praktické testy ukazují, že nový iPhone SE fotí velice dobře. Za dobrých světelných podmínek se kvalitou fotografie téměř vyrovná svým dražším sourozencům, kde naopak ztrácí jsou scény focené při zhoršených světelných podmínkách, kdy dochází k výrazně většímu množství šumu než u dražších modelů. Na noční režim pak můžeme rovnou zapomenout. Pro zcela běžné focení a zachycování momentek z výletu, dovolené, rodinných sešlostí apod. je však novinka zcela dostačující a dle mnohých (kteří mají možnost porovnání) jde skutečně o nejvýkonnější jedno-senzorový systém v současných smartphonech.

Navzdory tomu iPhone SE disponuje také portrétovým režimem, který je sice určený jen pro focení osob, i tak však funguje překvapivě dobře. O rozpoznání hloubky focené scény se tentokrát nestará další senzor, ale výpočty umělé inteligence uvnitř procesoru. Za „ideálních podmínek“ je bokeh efekt povedený, v případě složitějších kompozic může místy ustřelit, ale nejde o nic zásadního. Některé aplikace třetích stran navíc umožňují odemčení portrétového režimu i pro focení objektů a zvířat. Demonstrace těchto schopností, které se doposud objevily na webu ukazují, že i v tomto ohledu si vede nový iPhone SE dobře a k použitelnému 3D mappingu další senzor nepotřebuje.

V souvislosti s fotoaparátem je dobré zmínit schopnosti nahrávání videa. Ty jsou, tak jak jsme u iPhonů zvyklí, na velmi vysoké úrovni. Telefon zvládne nahrávání až 4K rozlišení při 60 snímcích za sekundu a díky integrované stabilizaci, kvalitě senzoru a processingu je výsledek velmi dobrý.

A13 Bionic zárukou dlouhé životnosti

Patrně největším lákadlem na novince je přítomnost nejnovějšího SoC, které Apple v iPhonech nabízí. Procesor A13 Bionic, společně se 3 GB RAM zajistí, že letos vydaný iPhone SE si udrží softwarovou podporu minimálně do roku 2024, osobně bych si tipnul ještě alespoň o rok déle. Nepotvrdily se informace o tom, že by Apple do modelu SE montoval podtaktovaný či jinak znevýhodnění procesor A13 Bionic. Jde o totožnou verzi, která se nachází v iPhonech 11 a 11 Pro. A to je skvělé.

Takto výkonný čip, který je spárovaný s poměrně malým displejem a relativně nízkém rozlišení, zaručí maximální svižnost a odezvu systému, která by navíc měla dlouhé roky vydržet. Troufám si tvrdit, že v současné době neexistuje nic, co by tomuto procesoru dělalo problém. SoC má grafického výkonu na rozdávání, můžete si tak  například užít jakýkoliv titul, který je v App Store (nebo Apple Arcade) k dispozici v jeho plnohodnotné kvalitě. Při každodenním používání mě ani jednou nenapadlo, že by iPhone SE potřeboval trochu výkonu navíc a super-rychlé úložiště tento pocit ještě umocňuje.

1800 mAh – a není to málo…?

Očekávanou slabinou novinky je baterie. Jde o zcela totožný akumulátor, který Apple nabízel v iPhonu 8. Baterie o kapacitě 1 821 mAh zdaleka nedosahuje na kapacity baterií, které Apple v posledních letech montuje do novějších iPhonů. Vzhledem k velikosti iPhonu SE je to logické, nicméně zde je třeba opravdu uvést to, že výdrž novinky zdaleka není srovnatelná s tím, na co jste (případně) zvyklí z modelů X, XS, 11 nebo 11 Pro. Výdrž baterie v praxi je samozřejmě zásadně ovlivněná tím, jak iPhone využíváte. Osobně se mi podařilo dostat na něco přes 5 hodin SoT (Screen-on time) při velmi vlažné zátěži (Safari, Mail, Reddit klient, zprávy, občasné přehrávání YouTube). Jakmile však začnete více fotit, nahrávat videa nebo hrát hry, výdrž baterie rapidně klesá s tím, že při opravdu velké zátěži není problém telefon vybít po dvou hodinách takto intenzivní činnosti. Pokud jste zvyklí na výdrž z novějších a větších iPhonů, budete možná poněkud zklamaní. Fyzika se však ošálit nedá.

A to ostatní?

Jinak je vše víceméně při starém. iPhone SE 2020 jako celek působí jako velice solidní telefon. Pokud se dokážete přenést přes displej (jehož hodnocení bude záviset čistě na tom, z jakého smartphonu na iPhone SE přecházíte) a dokážete si poradit (nebo vám nebude vadit) s trochu (na dnešní poměry) omezenou výdrží baterie, dostanete do rukou velmi schopný, výborně zpracovaný telefon s velmi dobrou životností. Největší otázkou v souvislosti s novým iPhonem SE tak zůstává, pro koho je novinka vlastně určená. Osobně si myslím, že velké části zákazníků, kteří loni nebo předloni sáhli po modelech XS a 11 Pro, by iPhone SE bohatě stačil. Pokud totiž nejste totální nadšenci do nových technologií a nevyužíváte všech funkcí a možností, které nové iPhony nabízí, u modelu SE najdete vše, co potřebujete. Velmi dobrý fotoaparát, špičkový hardware uvnitř, prvotřídní zpracování, jistotu dlouholeté softwarové podpory… a Touch ID, které za současné situace funguje prostě skvěle! Vyzdvihnout musím samozřejmě také možnost bezdrátového nabíjení, společně s rychlonabíjením. V balení iPhonu SE se sice nachází 5W adaptér, můžete si ale zakoupit 18W adaptér, který Apple přibaluje k vlajkovým lodím, a rychlonabíjení tak využívat.

iPhone SE 2020 si můžete zakoupit zde, průhledný PanzerGlass kryt pak zde

iPhone SE 2020 rozbalený
.