Zavřít reklamu

Jestliže patříte mezi naše pravidelné čtenáře, tak vám zajisté minulý týden neunikla letos třetí podzimní konference od Applu. I přesto, že si to většina jedinců neuvědomuje, tak právě tato konference započala start úplně nové éry kalifornského giganta. Jablečná společnost totiž představila svůj vlastní procesor M1, který se stal prvním z rodiny Apple Silicon. Zmíněný procesor je prakticky ve všech ohledech oproti Intelu lepší a jablečná společnost se rozhodla, že ním již nyní osadí první trojici produktů – MacBook Air, 13″ MacBook Pro a Mac mini.

Dobrou zprávou je, že se první kusy zmíněných jablečných počítačů již dostaly ke svým majitelům, stejně tak i k prvním recenzentům. Na internetu, především na zahraničních portálech, už se tedy objevují první recenze, díky kterým si můžete o nových zařízeních udělat obrázek a popřípadě se rozhodnout pro zakoupení. Abyste to měli jednodušší, tak jsme se rozhodli vzít to nejzajímavější z recenzí na zahraničních portálech a zprostředkovat vám informace v následujících článcích. V tomto článku se tedy dozvíte více o MacBooku Air, zanedlouho o 13″ MacBooku Pro a nakonec o Macu mini. Vrhněme se přímo na věc.

Laptop, který jste dlouhá léta neviděli

Pokud se alespoň trošku orientujete v tom, jak jablečné přenosné počítače vypadají, tak jistě víte, že příchod čipů M1 z rodiny Apple Silicon neměl na designovou stránku produktů žádný vliv. I přesto se ale podle recenzenta Dietera Bohna jedná o laptop, který jste dlouhá léta neviděli, tedy především z hlediska hardwaru. Zatímco na oko se nezměnilo vůbec nic, tak v útrobách nového MacBooku Air došlo k velmi výrazným změnám. Výkon čipu M1 je údajně naprosto úchvatný a například David Phelan z Forbes uvádí, že měl při testování nového Airu podobný pocit jako když přejdete ze starého iPhonu na nový – vše je nejednou o mnoho plynulejší a rozdíl je možné okamžitě poznat. Pojďme se společně podívat, co si tito dva zmínění recenzenti o novém Airu vlastně myslí.

mpv-shot0300
Zdroj: Apple.com

Neuvěřitelný výkon procesoru M1

Bohn z The Verge se k procesoru M1 vyjádřil ještě o něco detailněji. Konkrétně uvádí, že se MacBook Air projevuje jako naprosto profesionální přenosný počítač. Údajně nemá problém s prací ve vícero oknech a aplikacích najednou – konkrétně jich měl Bohn vyzkoušet více než 10 najednou. Procesor pak nemá problémy ani při práci v náročných aplikacích, například ve Photoshopu, kromě toho se výrazně nezapotí ani v Premiere Pro, což je aplikace, která slouží k vcelku náročné a profesionální úpravě videí. „Při používání jsem se ani jednou nemusel zamyslet nad tím, zdali si v Chromu otevřu o jednu nebo o deset více karet,“ uvedl dále Bohn na výkonnostní stránku nového Airu.

Phelan z Forbes si poté dále všimnul výrazného rozdílu při spouštění MacBooku Air. Ten totiž neustále běží „na pozadí“, podobně jako například iPhone či iPad. To znamená, že pokud Airu zavřete víko, a poté jej po několika hodinách otevřete, tak se ihned ocitnete na pracovní ploše – bez čekání, záseků, apod. Nejdéle podle zmíněného recenzenta trvá, než MacBook Air rozpozná váš prst skrze Touch ID, popřípadě než dojde k automatickému odemknutí pomocí Apple Watch.

mpv-shot0306
Zdroj: Apple.com

Pasivní chlazení dostačuje!

Jestliže jste sledovali představení nového MacBooku Air, tak jste si mohli všimnout jedné opravu výrazné změny, tedy mimo osazení nového procesoru M1. Apple totiž Air kompletně zbavil aktivního chlazení, tedy ventilátoru. Tento krok však vzbudil u mnohých lidí určitou míru pochybností. S procesory Intel se totiž (nejen) Air prakticky ve všech případech přehříval a nebylo možné 100% využít potenciál procesoru – a nyní Apple chladící soustavu neposílil, ba naopak ventilátor kompletně odstranil. Procesor M1 je tedy chlazen pouze pasivně, a to rozptýlením tepla do šasi. Dobrou zprávou je, že i když Air zaženete na limit jeho výkonu, tak doopravdy nepocítíte nějaký rozdíl. Zařízení se samozřejmě zahřeje, každopádně neuslyšíte otravný zvuk ventilátoru a hlavně se procesor bez problémů zvládá uchladit. Veškeré pochybnosti tedy mohou jít kompletně stranou.

13″ MacBook Pro má výrazně delší výdrž na jedno nabití

Další, velice diskutovanou a svým způsobem překvapivou součástí nového Airu, je jeho baterie, respektive výdrž na jedno nabití. Kromě toho, že je procesor M1 velice výkonný, tak je na druhou stranu také velmi úsporný. Pokud tedy potřebujete co nejvíce šetřit baterii, tak procesor aktivuje čtyři úsporná jádra, díky kterým má nový MacBook Air, dle oficiálních specifikací, vydržet až 18 hodin na jedno nabití – a nutno podotknout, že velikost baterie zůstala nepozměněná. Čistě pro zajímavost, vůbec poprvé vydrží Air, opět podle oficiálních specifikací, na jedno nabití kratší dobu, než 13″ MacBook Pro – ten zvládne ještě o dvě hodiny navíc. Pravdou ale je, že se recenzenti k udávaným specifikacím ani nepřiblížili. Bohn uvádí, že MacBook Air vůbec nedosahuje výdrže, kterou udává Apple, a doopravdy pak Air vydrží na jedno nabití oproti 13″ MacBooku Pro kratší dobu. Konkrétně se Bohn dostal s Airem na 8 až 10 hodin výdrže na jedno nabití. 13″ Pro je pak údajně téměř o 50 % lepší a nabízí o několik hodin delší výdrž, což je pozoruhodné.

Zklamání v podobě přední kamery

Nejvíce kritizovanou částí nového MacBooku Air, a svým způsobem také 13″ MacBooku Pro, je přední FaceTime kamera. Většina z nás čekala, že Apple s příchodem M1 konečně přijde také s novou přední FaceTime kamerou – opak se však stal pravdou. Přední kamera má neustále rozlišení pouze 720p a při představení Apple uvedl, že došlo k různým vylepšením. Kamera má nově umět například rozpoznat tváře a provádět další úpravy v reálném čase, což je ale bohužel tak nějak všechno. „Kamera má stále rozlišení 720p a je pořád stále hrozná,“ uvádí Bohn. Apple měl podle něj do nových MacBooků integrovat určité technologie z iPhonů, díky kterým se měl stát obraz o mnoho lepším. „Ve finále je ale kamera lepší jen v určitých případech, například při osvětlení tváře – ve většině případech to ale vypadá stejně špatně,“ uvádí Bohm.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Chystám se mě koupi, tak snad neprouhloupim. Laptop chci využívat především ke studiu (word,Excel atd) dále k vyřizování mailu a objednávek z webu, propojení s mým iphonem, sledování videí a filmu, možná do budoucna lehká tvorba videí a úprava fotek..

celý text

Čtěte více.