Zavřít reklamu

Pokud patříte mezi čtenáře našeho magazínu, tak vám zajisté ve včerejších večerních hodinách neuniklo vydání vůbec prvních veřejných verzí nových operačních systémů od Applu. Konkrétně jsme se dočkali vydání iOS a iPadOS 15, watchOS 8 a tvOS 15. Všechny tyto systémy byly po dobu zhruba čtvrt roku k dispozici k předběžnému přístupu pro všechny vývojáře a testery. A jak jste si mohli všimnout, tak v redakci jsme tyto systémy celou dobu testovali. I díky tomu vám nyní můžeme přinést recenzi nových systémů – v tomto článku se podíváme na watchOS 8.

Novinky na poli vzhledu nehledejte

V případě, že byste srovnali design operačního systému watchOS 7 s aktuálně vydaným watchOS 8, tak si mnoha novinek nevšimnete. Dokonce si myslím, že byste ani neměli šanci od sebe na první pohled jednotlivé systémy jakkoliv odlišit. Apple se všeobecně v poslední době nehrne do kompletního překopávání designu svých systémů, což osobně vnímám pozitivně, jelikož se alespoň může více soustředit na nové funkce, popřípadě na vylepšování těch stávajících. Jste-li tedy zvyklí na design z předchozích let, tak se ničeho nemusíte bát.

Výkon, stabilita i výdrž baterie na skvělé úrovni

Mnoho uživatelů beta verzí si stěžuje na to, že mají výrazně sníženou výdrž baterie na jedno nabití. Za sebe musím říct, že jsem se snad s tímto jevem, minimálně u watchOS, nesetkal. Osobně to beru tím způsobem, že pokud Apple Watch zvládnou na jedno nabití monitorovat spánek, a poté vydržet celý den, tak nemám absolutně žádný problém. Ve watchOS 8 se mi ani jednou nestalo, že bych nějakým způsobem musel hodinky předčasně nabíjet, což je rozhodně skvělá zpráva. Navíc k tomu je nutné zmínit, že na mých Apple Watch Series 4 mám kapacitu baterie již pod 80 % a systém mi doporučuje servis. U novějších modelů to tak bude ještě lepší.

Baterie Apple Watch

Co se pak týče výkonu a stability, tak si opět nemám na co stěžovat. Systém watchOS 8 jsem testoval od první beta verze a za tu dobu si nepamatuji, že bych se setkal s pádem nějaké aplikace či nedejbože celého systému. To samé se však nedá říct o loňské verzi watchOS 7, ve které tzv. „padalo“ každou chvíli něco. Během celého dne jsem v případě watchOS 7 měl několikrát chuť hodinky vzít a hodit je do koše, což se tedy naštěstí neopakuje. To je ale způsobené především tím, že watchOS 7 přišel s o mnoho větším počtem složitějších novinek. watchOS 8 totiž nabízí především „pouze“ vylepšení stávajících funkcí, a pokud je nějaká funkce nová, tak je spíše jednoduchá. Stabilita je tedy parádní a po stránce výkonu nemám problém ani se tři generace starými Apple Watch.

Vylepšené a nové funkce rozhodně potěší

S příchodem nové majoritní verze watchOS přichází Apple prakticky vždy s novými ciferníky – a watchOS 8 není výjimkou, byť jsme se tedy dočkali jen jednoho jediného nového ciferníku. Ten konkrétně nese název Portréty, a jak už název napovídá, tak využívá portrétní fotografie, a to velmi zajímavým způsobem. Popředí na portrétní fotografii totiž umístí do popředí ciferníku jako takového, tudíž vše ostatní se nachází za ním, včetně informací o času a datu. Pokud tedy využijete například portrét s obličejem, tak se část času a data bude nacházet za obličejem v popředí. Samozřejmě je ale umístění vybíráno umělou inteligencí tak, aby nedošlo k úplnému překrytí důležitých údajů.

Kompletního přepracování se pak dočkala nativní aplikace Fotky. V té jste si v minulých verzích watchOS mohli zobrazit pouze výběr snímků, například těch oblíbených, anebo naposledy vyfocených. Co si ale budeme nalhávat, kdo z nás si bude dobrovolně prohlížet fotografie na malém displeji Apple Watch, když k tomu můžeme využít iPhone. I přesto se Apple rozhodl nativní Fotky zkrášlit. Zobrazit si v nich můžete nově vybrané vzpomínky či doporučené fotografie, podobně jako na iPhonu. Až tedy někdy budete mít dlouhou chvíli, tak si snímky z těchto kategorií můžete prohlédnout. Dokonce je můžete i rovnou z Apple Watch sdílet, a to buď přes Zprávy či Mail.

Pokud bych měl ze všech systémů vypíchnout nejlepší funkci, tak je to za mě Soustředění. Jedná se svým způsobem o původní režim Nerušit na steroidech – ostatně jak už jsem uvedl v několika předešlých návodech. V Soustředění si můžete vytvořit hned několik režimů, které je možné individuálně přizpůsobit podle potřeby. Vytvořit si můžete například pracovní režim pro lepší produktivitu, hrací režim, aby vás nikdo nerušil, či třeba nějaký domácí pohodový režim. Ve všech režimech si můžete přesně určit, kdo se vám dovolá, popřípadě která aplikace vám bude moci odeslat notifikaci. Režimy Soustředění se navíc konečně sdílí napříč všemi vašimi zařízeními, včetně stavu aktivace. To znamená, že pokud režim Soustředění aktivujete na Apple Watch, tak se automaticky aktivuje i na vašich ostatních zařízeních, tj. například na iPhonu, iPadu či Macu.

Dále Apple přišel s „novou“ aplikací Mindfulness, která je tedy pouze přejmenovanou a „velmi oblíbenou“ aplikací Dýchání. Ve starších verzích watchOS jste si v Dýchání mohli spustit krátké dýchací cvičení – to samé je i nadále možné v Mindfulness. Kromě toho se zde ale nachází další cvičení, a to Zamyslete se, v rámci kterého byste měli po krátkou dobu přemýšlet nad krásnými věcmi pro uklidnění se. Všeobecně má Mindfulness sloužit jakožto aplikace pro posílení psychického zdraví uživatele a pro jeho lepší propojení s fyzickým zdravím.

Zmínit pak můžeme také trojici nových aplikací Najít, a to konkrétně pro lidi, zařízení a předměty. Díky těmto aplikacím je tedy možné jednoduše lokalizovat veškerá vaše zařízení či předměty, společně s lidmi. U zařízení a předmětů si navíc můžete aktivovat upozornění na zapomenutí, což se hodí všem jedincům, kteří jsou schopni při odchodu doma nechat i svou vlastní hlavu. Pokud totiž nějaký předmět či zařízení zapomenete, tak se to včas dozvíte, a to díky notifikace na Apple Watch. Dalších vylepšení se dočkala i Domácnost, ve které můžete sledovat HomeKit kamery, popřípadě odemykat a zamykat zámky, a to z pohodlí vašeho zápěstí. Upřímně si ale myslím, že moc uživatelů tuto možnost nevyužije – v Česku totiž chytrá domácnost stále není natolik oblíbená. Naprosto stejně to je i s novinkami v aplikaci Wallet, kde je například možné sdílet klíče od domu či auta.

watchOS-8-verejnost

Závěr

Pokud jste si před nějakou dobou položili otázku, ve které se ptáte, zdali byste měli na watchOS 8 aktualizovat, tak osobně nevidím důvod, proč ne. watchOS 8 je sice nová majoritní verze, avšak například oproti watchOS 7 nabízí o poznání méně komplexních funkcí, což zaručuje skvělou stabilitu, výkon i výdrž na jedno nabití. Osobně jsem s watchOS 8 měl za celou dobu testování v porovnání s ostatními systémy nejméně potíží, potažmo potíže nebyly prakticky žádné. Berte však na vědomí, že pokud budete chtít watchOS 8 nainstalovat, tak budete muset mít zároveň nainstalovaný i iOS 15 na vašem iPhonu.

.