Zavřít reklamu

Apple již pár let dbá na kvalitu vestavěných reproduktorů u svých produktů, což odstartoval 16″ MacBookem Pro v roce 2019. Právě tento model se tehdy v oblasti zvuku posunul o několik kroků vpřed. S ohledem na fakt, že se jednalo stále jen o laptop, které obecně dvakrát kvalitním zvukem nedisponují, Apple více než překvapil. Tento trend navíc pokračuje až dodnes. Například přepracovaný 14″/16″ MacBook Pro (2021) nebo 24″ iMac s M1 (2021) na tom nejsou vůbec špatně, ba naopak.

Že Apple skutečně dbá na kvalitní audio nyní potvrdil příchod monitoru Studio Display. Ten je totiž vybaven trojicí studiových mikrofonů a šesticí reproduktorů s prostorovým zvukem Dolby Atmos. Tento vývoj však na druhou stranu vzbuzuje zajímavou otázku. Pokud cupertinskému gigantovi skutečně tak záleží na kvalitě zvuku, proč neprodává i externí reproduktory, které by šlo využít například i se základními Macy či iPhony?

V jablečné nabídce chybí reproduktory

V nabídce jablečné společnosti samozřejmě najdeme HomePod mini, avšak ten není tak úplně reproduktorem, jakožto spíše chytrým asistentem do domácnosti. Jednoduše lze říct, že například k počítači bychom si ho asi nedali, jelikož bychom se mohli setkat s problémy v odezvě a podobně. Konkrétně máme na mysli opravdové reproduktory k počítači, které by šlo připojit například prostřednictvím kabelu, a zároveň i bezdrátově. Nic takového ale Apple (bohužel) nenabízí.

Apple Pro Speakers
Reproduktory Apple Pro Speakers

Ještě před lety byla situace odlišná. Například v roce 2006 přišel takzvaný iPod Hi-Fi neboli externí reproduktor, který sloužil výhradně pro přehrávače iPad, přičemž nabízel skutečně kvalitní a čistý zvuk. Na druhou stranu ale jablíčkáři nešetřili kritikou vůči ceně ve výši 349 dolarů. V dnešních by šlo o 8 tisíc korun. Kdybychom se podívali ještě o pár let dál, konkrétně do roku 2001, narazili bychom na další reproduktory – Apple Pro Speakers. Jednalo se o dvojici reproduktorů přímo určené k počítači Power Mac G4 Cube. Tento kousek byl ve své době považován za nejkvalitnější audio systém od Applu, jelikož jej poháněla technologie od giganta Harman Kardon.

Dočkáme se někdy?

V závěru se tak nabízí otázka, zdali se Apple ještě někdy ponoří do světa externích reproduktorů. Řadu jablíčkář by tím jednoznačně potěšil a přinesl jim nové možnosti, případně při zajímavém designu i příležitost pro „okořenění“ pracovní plochy. Jestli se ale vůbec někdy dočkáme je prozatím nejasné. Aktuálně se totiž nešíří žádné spekulace ani úniky o jablečných reproduktorech. Spíše to tak vypadá, že se cupertinský gigant soustředí spíše na svůj HomePod mini, který by se čistě teoreticky mohl relativně brzy dočkat nové generace.

.