Zavřít reklamu

Apple je s hudbou spojený už dlouhá léta. V novodobé historii zejména s ohledem na přehrávače iPod, koupi společnosti Beats, sluchátky AirPods, chytrými reproduktory HomePod nebo vlastní hudbu streamující službou Apple Music. Proč ale nevyrábí vlastní bezdrátové reproduktory? Důvodů může být více. 

HomePod mini je chytrý reproduktor, kterému by stačilo ustřihnout šňůru a integrovat baterii, přičemž Apple by nic moc víc vymýšlet nemusel, až tedy na omezení funkčnosti. Měli bychom zde hned hotový produkt v osvědčeném designu. Jenže bylo by toto řešení pro Apple schůdné? Nebylo, a to právě z toho důvodu, že pokud by takto přenosný HomePod přišel o chytré funkce, které přenosný Bluetooth reproduktor nepotřebuje, vlastně by downgradoval své řešení.

I když tedy Applu není technologie Bluetooth cizí, protože nabízí celou řadu TWS sluchátek AirPods a AirPody Max, v tomto ohledu by cílil spíše na AirPlay. Takže i kdyby to byl přenosný reproduktor, nebyl by vlastně Bluetooth. Společnost přitom má zkušenosti nejen z HomePodu, ale také právě v rámci akvizice společnosti Beats, ke které došlo v roce 2014. Společnost Beats se přitom zabývá výhradně výrobou audiotechniky, především sluchátek a dříve i reproduktorů. Dříve proto, protože v aktuální nabídce výrobce sice najdete širokou paletu sluchátek, ale reproduktor ani jeden. I tato společnost tedy na přenosné reproduktory už necílí. Že by se jednalo o umírající segment?

Budoucnost značně nejistá 

Přenosných Bluetooth reproduktorů je obrovské množství, kdy je seženete od těch nejlevnějších za pár stovek po ty v řádech tisíců Kč. Prosadit se na tomto trhu by tedy mohlo být zbytečně složité, a proto jej Apple i Beats nechávají bez povšimnutí a zaměřují se především na sluchátka, u kterých mohou ukázat technologické pokroky. To v případě aktivního potlačení hluku nebo prostorového zvuku. Co by ale přinesl Bluetooth reproduktor více, než bezdrátový poslech hudby? Zde jsme pravděpodobně na strop už narazili, protože i v tomto segmentu najdete kombinovaná řešení, která umí jak Bluetooth, tak AirPlay (např. produkty značky Marshall).

Zvuk ale není Applu úplně jedno. Jeho desktopy totiž posouvaní hranice kvalitní reprodukce hudby pořád dále. Díky čipu M1 a unikátní konstrukci 24“ iMacu můžeme vidět, že integrované reproduktory mohou být skutečně kvalitní, a k práci s počítačem není třeba poslouchat hudbu přes jakékoli další zařízení. Stejně je na tom ostatně i Studio Display, nebo nové 14 a 16“ MacBooky Pro. Bezdrátového reproduktoru Applu se tak pravděpodobně nikdy nedočkáme. Doufejme spíše, že Apple nezanevře na HomePod a spíše dříve, než později, se dočkáme nějakého rozšíření jeho portfolia.

Bezdrátové reproduktory koupíte například zde

.