Zavřít reklamu

V září roku 2023 představil Apple své Apple Watch Series 9. Jednoduše to znamená, že se letos dočkáme jejich výroční verze, podle dosavadních zvěstí tedy Apple Watch X. Pokud to nebudou jen tuctové Series 10, máme se na co těšit. 

Když Apple představil v roce 2015 první Apple Watch, dočkali jsme se nepočítaně jejich klonů. Vizuálem se tyto „kopie“ chtěly na popularitě prvních hodinek Applu jasně svést, i když rozhodně nedokázaly nabídnout to, co originál. I po těch letech však pořád vídáme, jak se čínští výrobci snaží vzhledem k těmto nejprodávanějším hodinkám alespoň nějak přiblížit. Dokonce se u nich inspirovala i klasická švýcarská produkce.

Ta jihokorejská, tedy v případě společnosti Samsung, má toto již za sebou. Galaxy Watch se snaží připomínat spíše klasické hodinky než ty Applu. Samsung si zde vyšlapal vlastní pěšinku, a i když funkce kopíruje pořád, vizuál má víceméně originální. O to se snaží i Google s jeho Pixel Watch. Jiný americký výrobce, a to Garmin, k Apple Watch příliš netíhnul, protože si jel pořád to svoje, kdy se jim přiblížil snad jen s čtvercovými Venu Square. Pokud se ale podíváme kamkoli jinam, pořád zde odkazy na Apple Watch jsou.

Když pak v roce 2017 představil Apple iPhone X, i jeho chtěli všichni kopírovat. Jeho výřez se stal ikonou, a to i přes to, že Android zařízení s podobným výřezem neposkytovaly takové možnosti, jakými je třeba Face ID. Možná paradoxně jsme se nedočkali přílišné inspirace u Apple Watch Ultra, což je možná proto, že nejsou tak elegantní, a přece jen ne tak ikonické, jako základní řada.

Co udělá Apple Watch X a jejich nový design? 

Budoucí Apple Watch základní série budou samozřejmě pořád Apple Watch a budou odkazovat ke svému původu. Změnou designu, kdy se nejčastěji hovoří o tom hranatém, ale mohou nastartovat novou éru. Majitelé starších Apple Watch je budou chtít proto, že vypadají konečně jinak, čínská produkce vyčerpaná tím, že už nemá co kopírovat a své vlastní nápady prostě nemá, tak chytne druhý dech a je zřejmé, že bude chtít svým zákazníkům přinést své řešení „v těle“ okopírovaném od Applu.

Jenže když prase namalujete rtěnkou, pořád to bude prase. Když tedy budete mít chytré hodinky Xiaomi, Huawei, Oppo, Redmi, Vivo a další, které vypadají jako Apple Watch, nebudou to Apple Watch. Jenže co na tom? Když se zákazníkovi bude takový design líbit, proč mu ho nedopřát. 

.