iWant

Rok s Apple Watch. Je potřeba je chránit a jaké jsou možnosti?

iWant

Mnoho lidí, kteří mě potkají s Apple Watch na ruce, se ptá na podobnou otázku. Máš je už někde poškrábaný? Co displej a hrany hodinek? Nejsou omlácený z každodenního používání? Zanedlouho to bude rok, co jablečné hodinky aktivně každý den nosím, a také to bude rok, během kterého mě potkal jediný drobný vlásečnicový škrábanec. Jinak jsou moje Watch jako nové.

Na navazující otázky okamžitě odpovídám: nemám žádnou fólii, ochranný obal ani rámeček. Se všemi možnými ochrannými prvky jsem experimentoval, ale to až v posledních měsících; také kvůli tomu, že takové produkty na českém trhu prakticky nebyly dostupné.

Podobně jako tomu je u ostatních Apple produktů, také u Watch jsem přesvědčen, že nejlépe vypadají a vyniknou, když je na zápěstí nosíte zcela „nahé“, tedy bez fólií a krytů. V kombinaci s originálními řemínky dokonce dokáží působit jako vkusný designový doplněk.

watch-case3

Že jsem ale na svých hodinkách po roce používání nenašel prakticky žádné známky poškození, neznamená, že jsou nerozbitné. Od začátku se o ně snažím pečovat a především je nenosit někam, kde by mohly přijít k újmě. Při práci na zahradě nebo sportování je sundavám. Stačí chvíle nepozornosti nebo ťuknutí o ostrý či tvrdý předmět a zejména sportovní Watch, jež jsou z hliníku, jsou poměrně náchylné. A už jsem se setkal s mnoha přáteli, kteří si hodinky významně poškrábali.

Na druhou stranu je třeba říct, že jsem měl během svého prvního roku také štěstí. Při sundávání mi jednou hodinky sletěly displejem dolů na dřevěnou podlahu, ale k mému údivu jsem je zvedl zcela nezraněné. Například majitelé iPhonů ale dobře vědí, že když vám spadne iPhone dvakrát za sebou úplně stejně na dlažbu, jednou můžete zvednout neponičený telefon a podruhé displej s pavučinou.

Je tedy nejlepší podobným případům předcházet, ale pokud už se nějaké havárii nevyvarujete, je třeba upozornit, že odolnost Apple Watch je vysoká. Viděl jsem testy na tobogánu, při potápění nebo tahání hodinek na laně za automobilem a ačkoliv po takových eskapádách dostalo šasi s displejem pořádně zabrat, na funkčnost to obvykle vliv nemělo. Na rozdíl od ťuknutého iPhonu v kapse, který většinou nikdo příliš nevidí, však odřené hodinky na zápěstí nepůsobí příliš dobře.

S fólií se displej nepoškrábe

Odolnost a výdrž hodinek Apple Watch je odlišná podle toho, jaký model vyberete. Základní, „sportovní“ edice hodinek je z hliníku, který je obecně mnohem náchylnější k drobným poškozením a oděrkám. Ocelové Watch, jež jsou o pár tisíc dražší, vydrží víc. Proto mnoho majitelů hliníkových hodinek pokukuje po různých možnostech ochrany.

Jako možnost číslo jedna se nabízí různé ochranné fólie a skla. Princip je zcela totožný jako u iPhonu či iPadu. Stačí jen vybrat vhodnou fólii a správně nalepit. Sám jsem na Watch vyzkoušel několik typů ochrany, vedle značkových produktů jsem několik fólií a rámečků koupil – i kvůli nedostupnosti podobných produktů u nás – za pár dolarů na čínském AliExpressu. Má to vůbec smysl?

Zjistil jsem, že byť může být fólie šikovná věc, většina dostupných fólií nebo skel nevypadá na hodinkách vůbec dobře. Je to tím, že fólie nezasahují do všech krajů, a na malém displeji Watch to není hezké.

 

Existují ale výjimky. Příjemně mě svým provedením překvapily fólie Trust Urban Screen Protector, které přicházejí v balení hned po třech. Bohužel mě ale dokázaly vzápětí zklamat kvůli svému zvláštnímu postupu nalepování, kdy jsem hned dva kousky zničil a podařilo se mi správně nalepit až třetí fólii. Navíc výsledek pak nebyl příliš dobrý. Fólie od Trustu byla málo přilnavá a na přímém slunci byly dokonce vidět různé nerovnosti a usazený prach.

Prozatím tedy není jako u iPhonů standardem, že když koupíte značkovou fólii, bude na hodinkách bez problémů fungovat. Těch, které zakryjí displej celý a tím se „ztratí“, příliš není a klasické zase nevypadají tak dobře, nicméně displej hodinek spolehlivě ochrání před nežádoucím škrábnutím.

Pokud se tedy o svůj displej bojíte, pak po fólii sáhněte. Vhodným kandidátem může být zavedená klasika od firmy invisibleSHIELD. O stupeň lepší ochranu pak nabízí tvrzená skla, která lze koupit za pár set korun. Desítky dalších fólií lze sehnat i na čínských e-shopech jako AliExpress a další, kam se možná vyplatí zavítat vůbec nejdříve. Za pár dolarů si totiž můžete vyzkoušet různé podoby fólií a zjistit, zda vám na Watch vyhovují. Ostatně i zmíněné tvrzené sklo najdete jako neznačkové hlavně tam; značkových doplňků tolik není.

Obyčejná fólie nebo tvrzené sklo lze na čínských e-shopech zakoupit doslova za pár korun. Ideální je nakupovat zejména na doporučení někoho, pak můžete narazit na skutečně dobré produkty, které se příliš neliší od značkových fólii, jako je například zmíněná invisibleSHIELD HD, jež stojí tři sta korun.

Ochranný rámeček poničí design hodinek

Druhou možností, jak ochránit jablečné hodinky, je sáhnout po ochranném rámečku. Stejně jako u fólií a skel, i zde můžete vybírat hned z několika možností, barev a materiálů. Osobně jsem vyzkoušel jak klasické barevné plastové rámečky, tak silikonové či celoplastové, které zároveň kryjí i displej hodinek.

Každý rámeček má své výhody a nevýhody. Zajímavé provedení nabízí například opět firma Trust. Jejich rámečky Slim Case jsou v balení hned v pěti barvách, korespondujících s oficiálními barvami silikonových pásků k Watch. Snadno si tak můžete změnit podobu hodinek.

watch-case1

Samotný Slim Case je vyroben z měkkého plastu, který ochrání hodinky při nárazu nebo pádu, ale sám jich zřejmě příliš nepřežije, zejména těch těžších. Naštěstí jich ale máte v jednom balení zmíněných pět. Na Watch stačí Slim Case jednoduše nacvaknout a nevadí žádným ovládacím prvkům ani senzorům.

Při nasazování jakéhokoliv rámečku v kombinaci s fólií ovšem upozorňuji, abyste si dali pozor, protože rámeček může fólii sloupávat. Je tak třeba nasazovat opatrně.

Zajímavým materiálem je i průsvitný silikon. Jeho průsvitnost sice neznamená, že by nebyl na hodinkách vidět, ale zajišťuje pro Watch prakticky nezničitelnost. Se silikonem kolem hodinek se opravdu nemusíte při běžném používání bát, že byste si je otloukli. Na druhou stranu se pod silikon dostává nečistota, která je vidět, a je třeba občas vše vyčistit. Pro silikonové pouzdro opět doporučuji mířit na AliExpress, značkovou alternativou jsem prozatím nenašel.

Vyzkoušel jsem také čínský plastový rámeček, který chránil nejen boky, ale také displej. Nacvaknete ho na Watch svrchu a ovládat můžete displej nadále stejně pohodlně. Jenže velké mínus je tu ve vzhledu, plastová ochrana opravdu není hezká a jen málokdo patrně takové řešení vymění za bezpečí svých hodinek.

watch-case7

Stejně jako u ochranných fólií, i u rámečků se cena velmi liší. Značkové výrobky zakoupíte zhruba od tří set do sedmi set korun. Naopak ochranný rámeček na AliExpressu můžete sehnat i za padesát korun. Pak můžete klidně vyzkoušet více typů ochrany a zjistit, která vám vyhovuje. A pak třeba začít hledat ověřenou značku.

Ochrana ještě jinak

Autonomní kategorií jsou pak různá příslušenství, která kombinují nové pásky a zároveň ochranu pro Apple Watch. Jedním z takových řemínků je Lunatik Epik, který z jablečných hodinek udělá masivní a odolný produkt. Podobnou ochranu oceníte především během outdoorových sportů, jako je horolezectví, turistika či běh.

V obchodech lze také zakoupit různé odolné ochranné rámečky, do kterých jednoduše tělo hodinek umístíte a následně připojíte vlastní libovolný řemínek. Zajímavé provedení nabízí například zavedená firma Spigen, která má své rámečky dokonce vojensky certifikované, včetně podrobení důkladných drop testů. Podobnou ochranu nabízí také fima Ozaki, avšak svými výrobky cílí spíše na design a barevné sjednocení. Oba výrobci své produkty nabízejí v obchodech od 600 do 700 korun. Záleží pouze na materiálu a zpracování.

watch-lunatik-epik0

V České republice již lze koupit také různá vodotěsná pouzdra. Velmi povedeným kouskem je například pouzdro od firmy Catalyst a jejich model Waterproof pro Apple Watch. Výrobci přitom zaručují vodotěsnost až do hloubky pěti metrů s tím, že přístup ke všem ovládacím prvkům je zcela zachován. Toto pouzdro seženete v obchodech kolem 1 700 korun.

Velkou výhodou všech těchto ochranných prvků je fakt, že nejsou až tak finančně nákladné. Bez problémů si tak můžete vyzkoušet nějaké ochranné rámečky či obyčejné fólie. Díky tomu můžete snadno zjistit, zda vám vyhovují a přinášejí nějaký užitek. Pokud však máte své Apple Watch již omlácené a plné škrábanců, ochrana vás patrně nespasí. Ať tak či onak, stále to jsou jen hodinky, které používáme každý den.