Zavřít reklamu

Přinášíme vám rozhovor s jedním z českých vývojářů. Dnešním „hostem“ je mladý programátor Petr Jankuj, který drží jedno zajímavé prvenství. Jako první český vývojář získal licenci pro vývoj aplikací na iPhone a zažil tak App Store ještě v plenkách.

Petr Jankuj je 21letý rodák z moravského Přerova, který v současné době studuje 2. ročník VŠCHT v Praze. Pro iPhone programuje už od roku 2008 a momentálně má v App Store celkem deset aplikací různého ražení. Ačkoliv se Petr zaměřuje především na mezinárodní trh, pro ten český vyvinul úspěšnou aplikaci pro jízdní řády v ČR – Connections. V našem rozhovoru jsme se tedy zeptali na jeho příběh a další věci kolem iOS a App Store.

Pro začátek nám pověz, jak jsi se k programování na iOS dostal a jaké byly tvoje začátky.

Programovat pro iPhone jsem začal hned v březnu 2008, když byl uveden iPhone OS 2.0, tehdy ještě v beta verzi. Já sledoval dění okolo iPhone hned od jeho uvedení v lednu 2007 a měl jsem ho někdy od listopadu, takže jsem se s ním za tu dobu sžil. A v App Storu jsem viděl velkou příležitost, protože iPhone vlastnili miliony lidí, a ze začátku v tom obchodě nebude velká konkurence.

Ty jsi byl asi první z Čechů v App Store. S jakou aplikací ses tehdy na trh vydal a jak byla úspěšná?

Kvůli průtahům se získáním licence jsem se nedostal do App Storu hned od otevření v červenci, ale asi až o 3 týdny později. V té době tam bylo okolo 5 000 aplikací, což je oproti současnému stavu hrozně málo. V srpnu 2008 neexistovala čeština pro iPhone a psaní na klávesnici nebylo ideální jak mělo být. Proto jsem měl nápad vytvořit něco jako diktafon na poznámky. Z licenčních důvodů jsem aplikaci pojmenoval Audio Notes.

Prodeje byly oproti současnosti naprosto šílené a to i 3 týdny po startu. Tehdy jsem ještě nevlastnil žádný Apple počítač, takže po první „výplatě“ jsem si hned šel koupit nový hliníkový Macbook.Na čem jsi tedy svojí první aplikaci naprogramoval?

Měl jsem asi 2 roky starý stolní počítač s Intel Celeronem. Celkově to byl takový průměrný až horší počítač, ale důležité bylo, že na něm šel spustit upravený Mac OS. Ale nebylo to bez problémů, podařilo se mi ho nainstalovat asi až po patnácté a kvůli aktualizacím Mac OS jsem toto musel podstupovat několikrát. Byly to krásné časy.

Každopádně takový úspěch tě jistě musel inspirovat k další práci. Jak se vývoj ubíral dál a jak bylo těžké se potom prosadit, když počet aplikaci v App Store rostl geometrickou řadou?

Prvně mě překvapilo, kolik pracovních nabídek jsem dostával. Ozývali se lidi ze států, Norska, Británie a podobně. Moc se jim aplikace líbila a vývojářů pro iPhone byl nedostatek. Já tehdy byl na střední škole takže odjet pracovat někam do států jsem si netroufal. Pár týdnů potom jsem udělal převodník jednotek Units a další měsíc nato finanční manažer Expenses. Prodeje šli samozřejmě časem dolů, ale já měl výhodu, že jsem byl v App Store od začátku a těžím z toho doteď. Jsou jen dva způsoby jak kompenzovat snižování prodejů – lepší marketing nebo zvýšit počet aplikací. Já jsem se vydal druhou cestou…

Do českého App Store jsi také přispěl skvělou aplikací Connections, co tě vedlo k tomu udělat aplikaci určenou výhradně pro český trh?

Do té doby (konec roku 2009) jsem se českému trhu vůbec nevěnoval. Neviděl jsem důvod proč udělat aplikaci výhradně pro Čechy, když by prodeje byly tak malé. Začal jsem ale studovat v Praze a tam je dobrá aplikace na MHD prostě potřeba. Začal jsem ji tvořit okolo Vánoc 2009 a po měsíci byla hotová. Byla ale jen pro moji potřebu a nevydal jsem ji ještě několik měsíců, protože jsem viděl licenční problémy. Na trhu se ale objevila konkurenční aplikace, která byla podle mého názoru daleko horší. Chtěl jsem ukázat, jak by taková MHD aplikace měla vypadat a proto jsem po získání souhlasu firmy Chaps koncem března uvedl Connections.


A jaký měla aplikace na malém českém trhu úspěch?

Všechno je to o marketingu, což se projevuje hlavně s přibývajícím množstvím aplikací v App Storu. Ale musím uznat, že mě prodejnost příjemně překvapila. Také mě těšili a stále těší pozitivní ohlasy na tuto aplikaci. Možná byla chyba, že jsem se českému trhu dlouho nevěnoval…

Hodláš tedy v budoucnu věnovat českému trhu větší pozornost než doposud?

Že bych udělal aplikaci jen pro Čechy? To asi ne. Hlavní důvod je ten, že taková aplikace by musela poskytovat služby nějaké české společnosti a do spolupráce se společností se mi moc nechce.

Jak je to vlastně se současným trhem v App Store? Dá se pouze vývojem aplikací uživit?

Nevím jak by to bylo u někoho, kdo by začal s vývojem někdy teď, jelikož začít vyvíjet a nabízet aplikaci teď, když je v nabídce dalších 300 000 aplikací je daleko složitější než před lety. Ale pokud by jste měli dostatečné portfolio aplikací, jejíchž výkyvy prodejů by se kompenzovaly tak to rozhodně lze. Je tam ovšem to riziko, že nikdy nevíte, jaký výdělek budete mít příští měsíc. Bavíme se ale průměrných aplikacích, které je schopen vytvořit jedinec, ne o firmách. Tam je to úplně někde jinde…

Když už je řeč o portfoliu, prozradil bys našim čtenářům, jakou aplikaci plánuješ do budoucna?

Rozdělaných aplikací mám za ty roky spoustu, ale času na ně je málo, jelikož aplikace vyvíjím ve svém volném čase. A také vždycky musím uvažovat, jestli se mám věnovat současným aplikacím, co jsou v prodeji nebo začít vyvíjet další. Pokud jde o moje rozdělané aplikace, tak v současnosti vyvíjím jednu pro iPad, konkrétnější ale nebudu.

Asi není snadné najít při studiu na vysoké škole čas i na vývoj aplikací. Jak dlouho v průměru aplikaci vyvíjíš?

Přes týden vůbec, to vyřizuji e-maily a dělám administrační věci, jako úpravy textu v App Store a sleduji konkurenty, případně dělám marketingové práce. Takže mi pak už jen zbývá víkend. Výhodou ale je, že pokud nechci tak nemusím programovat. Někdy neprogramuji celé týdny, protože se mi nechce, někdy zase třeba 8 hodin v kuse.

U vývojářu pro platformu iOS je k vidění nový fenomén, kdy portují své aplikace na OS X. Jak to vnímáš ty? Plánuješ také nějaký port či úplně novou aplikaci pro Mac?

Není se čemu divit, z programátorského hlediska je iOS i Mac OS každou verzí k sobě blíž a blíž, takže se stírají rozdíly mezi vyvíjením aplikací pro Mac nebo iPhone. V tom případě se přímo nabízí udělat verzi i pro Mac OS a nabízet ji na Mac App Store. Problémem ale je, že od aplikace pro Mac se očekává i větší funkčnost než od aplikace pro iPhone. Já momentálně neplánuji žádnou aplikaci pro Mac OS.

Ještě zpět k tvým aplikacím. V současné době jich máš na kontě deset. Kterou z nich považuješ za nejvydařenější, kterou za nejúspěšnější a která by si podle tebe zasloužila větší pozornost, než se jí zatím dostalo?

Dřív jsem měl aplikací víc, ale na jednoho vývojáře je deset aplikací až moc. Za naprosto nejvydařenější považuji aplikaci, kterou vydám až za pár týdnů. Víc o ní bohužel nemohů říci. Nejúspěšnější je nejspíš Events, a to i přesto, že nemá nejvíc zákazníků, protože jsem nikdy nehýbal s její cenou. Větší pozornost si podle mě zaslouží Audio Notes, ale když vezmu v úvahu, že od iOS 3.0 nabízí Apple vlastní nahrávač poznámek, tak musím uznat, že jsou prodeje dobré.

Jako vývojář, co bys do budoucna u dalších verzích iOS uvítal a čeho se podle tebe v příští velké aktualizaci nevyhnutelně dočkáme?

Jako vývojář jsem naprosto spokojen, jelikož iOS je krásný i takhle zevnitř a vývojáři v Apple udělali kus práce za nás. Řeknu příklad. Před rokem jsem nabízel aplikaci Travel Alarm, která vás měla vzbudit, pokud jedete vlakem a dostanete se do nějakého oblasti (třeba 15 km od Prahy). Aplikace nebyla pod iOS 3.0 použitelná, chyběl multitasking a práce s mapou byla otřesná. Nešlo jednoduše posouvat špendlíkem, nešly vykreslovat dynamicky kružnice. Podle iOS 4.0 bych skoro řekl, že chtěli, aby někdo takovou aplikaci udělal, protože přidali všechny věci, které jsem já musel složitě vymýšlet a stejně občas nefungovaly. I ten multitasking dodali.

A hodláš tedy díky těmto vylepšením v iOS vrátit Travel Alarm do App Store?

Pracuji na tom, ale musí se díky tomu udělat celá od začátku. Dost lidí mi totiž vzkazuje, že by takovou aplikaci využili, a bude rozhodně lepší než její předchůdce.

Budeme se na to těšit. Za celou redakci mockrát děkuji za vyčerpávající rozhovor a přeji hodně štěstí s vývojem dalších aplikací.

Taky děkuju.

Všechny aplikace Petra Jankuje

.