Zavřít reklamu

Na akci Peak Performance, kterou pořádal Apple minulý týden, jsme se dozvěděli, že si pro nás tento týden chystá vydání aktualizací jeho operačních systémů. Mezi ty samozřejmě patří i iOS 15.4, které mimo jiné přináší i možnost, kdy nás Face ID identifikuje i se zakrytými dýchacími cestami. Není to ale trochu pozdě? 

COVID-19 je vysoce infekční onemocnění, které je způsobeno koronavirem SARS-CoV-2. První případ byl identifikován v čínském Wu-chanu v prosinci 2019. Od této doby se virus rozšířil po celém světě a uvrhl nás do domácích izolací a home officů (v tom lepším případě). Společnosti po celém světě zavíraly své obchody, mnohdy i výrobní a montážní linky. Jako první opatření proti nákaze přišlo povinné nošení roušek, později respirátorů.

Face ID je systém umožňující biometrickou autentizací pro rozpoznávání tváře odemknout zařízení, a je přítomný v iPhonech a iPadech Pro. U druhého jmenovaného to takový palčivý problém jistě nebyl a není, ale v případě iPhonů jsme byli všichni odkázáni na zadávání kódového zámku displeje, pokud jsme jej chtěli odemknout a používat se zakrytými dýchacími cestami. Face ID nás totiž jednoduše nerozeznalo. 

Vyjma hlášení expozice a získávání informací o potenciálním kontaktu s nakaženou osobou se dlouho v oblasti softwaru nic nedělo. Samozřejmě jsme zde měli několik verzí eRoušky, přišla i Tečka, např. Mapy.cz pořád sdílí polohu za účelem informací o potenciálním kontaktu s nakaženou osobou. Až iOS 14.5 ale přineslo první vlaštovku v podobě možnosti odemykat iPhone za pomocí Apple Watch, i když jste měli rouškou či respirátorem zakrytý nos a ústa. Bylo tomu v loňském dubnu, a podporován byl iPhone X a novější v kombinaci s Apple Watch Series 3 a novějšími.

Jen ve zdravotnických zařízeních a veřejné dopravě 

Samozřejmě ne každý je majitelem Apple Watch, takže tuto funkcionalitu využili jen ti, kteří je nosí na svém zápěstí. Všichni ostatní museli pořád zadávat kód. O rok později, tedy v březnu roku 2022 plánuje Apple vydat aktualizaci na iOS 15.4, která nám umožní provést nový sken Face ID zaměřující se na oblast očí, a který tedy bude fungovat i se zakrytými dýchacími cestami. Jenže pokud budeme sarkastičtí, zajímá to ještě někoho? Ostatně jak píše web Vláda.cz: 

Všem osobám se s účinností ode dne 14. března 2022 od 00:00 hod. do odvolání tohoto mimořádného opatření zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa), kterými jsou respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem, které brání šíření kapének (dále jen „respirátor“), a to: 

  • ve vnitřních prostorech staveb, které slouží jako zdravotnické zařízení, nebo zařízení sociálních služeb, kterými jsou týdenní stacionáře, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem, a zařízení poskytující odlehčovací sociální služby v pobytové formě, 
  • v prostředcích veřejné dopravy, včetně prostředků silniční dopravy pro cizí potřebu, jejímž předmětem je přeprava osob (zejména taxislužba); v případě lanové dráhy jen, jde-li o uzavřenou kabinu. 

Z toho jasně vyplývá, že nově si můžeme volně dýchat prakticky už kdekoli, tedy samozřejmě vyjma výše uvedených bodů, a tím pádem novinku Applu využijeme jen minimálně. Samozřejmě je dobře, že ji Apple zavádí, protože pandemie může opět získat na síle, nebo může přijít jiná, kde tuto možnost opět plnohodnotně využijeme. Problém je jen v tom, že se s ní Apple zbytečně loudal, když už tady mohla být dávno, a mohla být uživatelům ku prospěchu mnohem dříve.

Zdlouhavé betatestování 

Otázka, samozřejmě je, proč to Applu trvalo více než dva roky, aby podobnou funkci přinesl. Určitě na ní pracoval již dříve, než s prvním beta testování iOS 15.4, kdy ji mohl uvolnit k vyzkoušení i vývojářům. První beta iOS 15.4 nicméně vyšla už na konci ledna. Jenže pak přišla druhá, třetí, čtvrtá, a nyní se tedy konečně po měsíci a půl dočkáme.

koronavirus

Testování je samozřejmě nutností, ale skutečně musí trvat tak dlouho, když má Apple takovou bohatou základnu uživatelů ochotných hlásit mu chyby? Je to škoda, protože rozšíření funkcionality Face ID je skutečně skvělým krokem, který se ale v mnoha zemích světa, které rozvolňují podobně jako my, z velké části mine účinkem. Ostatně vyjma rozšíření možností Face ID přinese iOS 15.4 ještě možnost nahrát si očkovací certifikát do Zdraví a aplikace Wallet. Ano, i toto už může ve světle aktuálních událostí vypadat jako výkřik do tmy. 

.