Zavřít reklamu

Minulý týden jsme se na speciální Keynote společnosti Apple dozvěděli, že ta tento týden uvolní nové operační systémy široké veřejnosti. Ihned po skončení události totiž byly vydány finální vývojářské bety iOS 15.4, iPadOS 15.4, tvOS 15.4, watchOS 8.5 a macOS 12.3. Co za novinky v nich očekávat? 

Technologický gigant na své akci i oznámil, že konkrétně iOS 15.4 dorazí k uživatelům v příštím týdnu, tedy nyní už v tomto. Je tomu z toho důvodu, že v pátek spustil předprodej iPhonu SE 3. generace a nových zelených variant iPhonů 13 a 13 Pro, které právě už s tímto operačním systémem budou distribuovány zákazníkům.

iOS 15.4 

Face ID se zakrytými dýchacími cestami 

Zatímco iOS 14.5 umožňuje odemknout iPhone s pomocí Apple Watch v případě, že Face ID nerozezná uživatele zařízení, tak v případě připravované verze systému posouvá Apple tuto možnost ještě dál. Samozřejmě ne každý majitel iPhonu vlastní i chytré hodinky společnosti, a ta tak po dvou letech, co je zde s námi pandemie COVID-19 konečně přichází s takovou funkcí, která nám umožní odemknout naše iPhony i s nasazeným respirátorem nebo rouškou.

Emoji 

V rámci vydání sady Emoji 14.0 konsorciem Unicode přijde spolu s novým systémem i několik desítek nových emoji. Patří mezi ně tající nebo salutující obličej, kousnutí se do rtu, fazole, rentgen, záchranný kruh, vybitá baterie nebo i poměrně kontroverzní těhotný muž.

Nový hlas pro Siri 

Čtvrtá beta verze iOS 15.4 přináší i nový hlas Siri Voice 5. Ten ale není výslovně mužský ani ženský a podle společnosti jej nahrál člen komunity LBGTQ+. Jde o další krok v úsilí Applu o rozmanitost, které začalo v systému iOS 14.5 loni v dubnu, kdy byl odstraněn výchozí ženský hlas a byly přidány dva nahrané černošskými herci. 

Záznamy o očkování v EU 

Aplikace Zdraví nyní bude podporovat formát EU Digital COVID Certificate, takže můžete přidat svůj záznam o očkování i do aplikace Wallet (v podporovaných regionech). 

Tap to Pay on iPhone 

Jak Apple již dříve oznámil, přidal do iOS 15.4 funkci Tap to Pay. iPhony tak mohou přijímat platby, aniž by potřebovaly terminál pro platební karty nebo další hardware. Framework ale není zatím aktivní a beta testeři jej zatím nemohou používat, takže se nedá říci, že Apple službu s iOS 15.4 spustí už naostro.

ProMotion v aplikacích třetích stran 

iPhony 13 Pro a 13 Pro Max přišly se 120Hz adaptivní obnovovací frekvencí displeje, ale podpora v aplikacích třetích stran byla dosud omezená kvůli chybě, která krátila většinu animací na 60 Hz. V iOS 15.4 je tato chyba konečně opravena. 

iPadOS 15.4 

Jas klávesnice 

V iPadOS 15.4 je k dispozici nová možnost Jas klávesnice, kterou lze přidat do Ovládacího centra. Jednoduše slouží k tomu, abyste s její pomocí mohli upravit jas připojené klávesnice s podsvícením.

keyboard-brightness-ipad

Poznámky 

Aplikace na psaní poznámek se naučí nová gesta, kterými vyvoláte vámi definované funkce, když přejedete do rohu aplikace. Rozšiřuje se tím tedy funkcionalita Rychlých poznámek. 

ipadOS 15.4

Univerzální ovládání 

iPadOS 15.4 a macOS 12.3 konečně nabízejí dlouho očekávanou funkci Universal Control, která má umožnit ovládání iPadů a Maců přihlášených k jednomu účtu iCloud jediným kurzorem myši a jednou klávesnicí. Pokud tedy vlastníte MacBook a iPad, můžete například trackpad a klávesnici MacBooku používat i přímo na displeji iPadu.

macOS 12.3 a ostatní 

I v případě macOS 12.3 tedy přijde jako hlavní novinka právě „univerzální ovládání“. Vyjma jeho se rozšíří i paleta emotikon o stejné symboly, které budou dostupné na iOS a ostatně i v iPadOS. Nově také budete moci aktualizovat své AirPody i právě přes počítač Mac a nejen přes iPhone nebo iPad. Mezi další nové funkce k patří podpora ovladače PS5 DualSense nebo vylepšení ScreenCaptureKit pro vysoce výkonné nahrávání obrazovky. Ani watchOS 8.5 a ani tvOS 15.4 pak nepřinášejí žádné vyloženě zajímavé funkce a spíše jen odstraňují známé chyby. 

.