Zavřít reklamu

Před maličkou chvílí jsme se konečně dočkali. Při příležitostí úvodní Keynote letošní konference WWDC 2020 došlo k představení nových operačních systémů, přičemž světla reflektorů upadla především na platformu Mac. Není se samozřejmě čemu divit. Mac OS Big Sur přináší extrémní změny na poli vzhledu a posouvá design o několik úrovní kupředu. V závěru prezentace jsme měli navíc měli příležitost vidět jablečný čip pohánějící MacBook, přičemž si navíc vedl extrémně skvěle. Obrovských změn se také dočkal nativní prohlížeč Safari. Co je v něm nového?

Safari Big Sur
Zdroj: Apple

Je důležité poukázat na fakt, že je Safari jakožto prohlížeč jedním z nejoblíbenějších vůbec a drtivá většina jablíčkářů se spoléhá výhradně na něj. Tento fakt si uvědomil i samotný Apple, a proto se rozhodl pro značné zrychlení. A když už Apple něco dělá, tak to chce dělat pořádně. Nově se totiž ze Safari stává nejrychlejší prohlížeč světa, přičemž by měl být až o 50 procent rychlejší než konkurenční Google Chrome. Kalifornský gigant si navíc přímo zakládá na soukromí svých uživatelů, což je bezesporu úzce spjaté s prohlížením internetu. Z tohoto důvodu do Safari přibyl nový čudlík s názvem Soukromí. Po kliknutí na dané tlačítko se uživateli zobrazí veškerá připojení informující o tom, zdali jej daná internetová stránka nesleduje.

Další novinka potěší nejen jablíčkáře, ale také vývojáře. Safari totiž přijímá nový standard doplňků, což programátorům umožní, aby převáděli různá rozšíření původně z jiných prohlížečů. V tomto směru si můžete klást otázku, zdali tato novinka nenaruší zmiňované soukromí. To si samozřejmě Apple nechal pojistit. Uživatelé daná rozšíření totiž budou muset nejprve potvrdit, přičemž je nutné nastavit práva. Bude možné rozšíření zapnout například pouze na den a navíc je k dispozici možnost jej nastavit pouze pro vybrané webové stránky.

macOS Big Sur
Zdroj: Apple

Do Safari také zamíří nový nativní překladač, který se postará o překlad napříč nejrůznějšími jazyky. Díky tomu již nebudete muset přecházet na weby internetových překladačů, ale vystačíte si jen a pouze s „pouhým“ prohlížečem. V poslední řadě došlo na jemné vylepšení designu. Uživatelé si totiž budou moci daleko lépe přizpůsobit domovskou stránku a nastavit si vlastní obrázek na pozadí.

Diskuze k článku

    Velkohubym slibem prostě nikdy nezarmoutis. Safari má celosvětově mizerný podíl, od posledních změn má minimum použitelných doplňků a většina lidí ho používá, protože Appke hází ostatním prohlížečům na všech svých platformách klacky pod nohy a tím pádem Safari nejlíp funguje, i když jsou jeho funkce dost omezené – viz. neexistující překladač, což se snad už konečně změní.

    Dobrý den, podle čeho usuzujete, že Apple hází klacky například ostatním prohlížečům například na macOS? Safari funguje báječně – je to snadný a poměrně rychlý způsob pro nenáročné uživatele. Samozřejmě má své chyby, mezi které můžeme zařadit například neschopnost přehrát 4K video z YouTube. Mizerný podíl je samozřejmě pochopitelný a bylo by naivní, kdyby někdo očekával, že se Safari alespoň z půlky vyrovná v počtu uživatelů zmiňovanému Chromu. Maců je několikanásobně méně než počítačů s Windows. ??‍♂️??‍♂️

    Take moc nerozumím vašemu komentáři. Používám jak pc, tak i Mac. Na Windows samozřejmě prohlížeč chrome. Ale kdykoliv jsem na Macu, tak je oblíbený vždy safari.

    včera jsem měl možnost poprvé vyzkoušet iPad a uz bych neměnil. Abych byl přesný, neměnil bych jakékoli zařízení s androidem, windows, linuxem za iOs. Safari je možná nejrychlejší, ale když zobrazuje jen pozadí stránky a ne prvky na ní, tak je to jako tvrdit, že v závodě na kilometr byl nejrychlejší běžec, který běžel jen prvních sto metrů… Ale jsem spokojen s tím, že jsem tu zkušenost udělal, teď si můžu udělat mnohem lepší obrázek o applu. Dokonce bych měl i návrh na zlepšení – nejdražší na celém zařízení je přece obrázek ohryzku, tak by mohli vyrábět jen odznaky a samolepky. Jednoduchost by byla zachována, uživatelský komfort a funkcnost taky a nemuseli by se prdět s tou elektronikou. Cena pro jablickare tak 300-500 dolarů, za příplatek špendlík (200$)…

celý text

Čtěte více