Zavřít reklamu

Apple letos v iOS 15 provedl několik významných změn ve webovém prohlížeči Safari, kdy ta hlavní byla přesunutí adresního řádku dolů. I když je zde určité procento, kterému se to nelíbí, je to prostě praktické, protože je řádek snadno na dosah i na větších úhlopříčkách telefonů. Samsung s tímto nyní Apple, jako už mnohokrát předtím, následuje. 

Nové rozložení rozhraní bylo přidáno s aktualizací beta aplikace Samsung Internet, která je k dispozici pro smartphony společnosti. V nastavení zde tak nově najdete možnost určení si preferované pozice adresního řádku. Když jej umístíte dolů, vypadá jednoduše stejně jako v Safari v iOS 15. I on se tak zobrazuje nad ovládacími prvky.

Stojí za to poznamenat, že Apple nebyl první společností, která podobné rozložení prvků pro svůj mobilní webový prohlížeč vyzkoušela. Už před lety se o to pokusil i Google, adresní řádek při spodní straně displeje nabízí i další prohlížeče. Zdá se však, že se Samsung rozhodl změnit vzhled svého webového prohlížeče teprve poté, co tak učinil Apple. A z historického hlediska to pro něho není nic nového.

Další případy kopírování 

Zajímavé je, že Samsung Apple nekopíruje jen v těch případech, které jsou přínosné pro uživatele. Loni totiž Apple z balení iPhonů 12 odstranil napájecí adaptér a sluchátka. Samsung se mu za to patřičně vysmál, aby hned po Novém roce při představení Samsungu Galaxy S21 a jeho variant jim jaksi do balení adaptér zapomněl přibalit také.

Face ID je klíčová funkce společnosti, která je vázána na složitou a propracovanou technologii. Věděli jste ale, že ji poskytuje i Samsung? Soudě dle jeho prezentace na loňském CESu byste si to mohli myslet. Tak nějak si totiž od Applu vypůjčil jeho ikonu právě pro své ověřování uživatele za pomoci skenu obličeje. 

Dlouholetý patentový boj 

Vše výše uvedené jsou ale možná jen prkotiny oproti tomu, co se projednávalo v soudním sporu, který se táhnul od roku 2011 až do roku 2020. Loni totiž už oba techničtí giganti oznámili okresnímu soudu v San Jose v Kalifornii, že souhlasili s tím, že upustí od vzájemného sporu a vypořádají své zbývající nároky a protinároky v této věci mimosoudně. Podmínky dohody však nebyly veřejnosti sděleny.

Celá žaloba, kterou Apple podal v roce 2011, tvrdila, že smartphony a tablety Samsungu otrocky kopírovaly jeho produkty. Jednalo se např. o tvar obrazovky iPhonu se zaoblenými okraji, rámečkem a řadami zobrazených barevných ikon. Šlo ale také o funkce. Mezi ty patřily zejména „zatřesením zpět“ a „přiblížení klepnutím“. U nich bylo dáno Applu skutečně za pravdu a za tyto dvě funkce dostal od Samsungu 5 milionů dolarů. Jenže Apple chtěl víc, celkem konkrétně 1 miliardu dolarů. Samsung nicméně věděl, že mu teče do bot, a proto byl ochotný Applu zaplatit na 28 milionů dolarů podle jeho výpočtu okopírovaných komponent. 

Další a další žaloby 

I když se u výše řečené sporu jednalo o ten nejdelší, nebyl jediný. Jiné rozsudky totiž určily, že Samsung skutečně porušil některé patenty společnosti Applu. Během soudního procesu v roce 2012 tak padl rozsudek, že by Samsung měl společnosti Apple zaplatit 1,05 miliardy dolarů, avšak americká okresní soudkyně tuto částku snížila na 548 milionů dolarů. Samsung již dříve také zaplatil Applu na 399 milionů dolarů jako kompenzaci za porušení dalších patentů.

Apple dlouho tvrdil, že boj se Samsungem není o penězích, ale že je v sázce vyšší princip. Generální ředitel Applu Tim Cook údajně v roce 2012 porotě také řekl, že žaloba byla o hodnotách a že společnost sáhla k právním krokům velmi neochotně a až poté, co Samsung opakovaně žádala, aby přestal kopírovat její práci. A ten samozřejmě neuposlechl. 

.