Zavřít reklamu

V horní liště operačního systému macOS si můžete nechat zobrazit všemožné ikony, které mohou mít rozdílné funkce. Zatímco některé ikony slouží pro změnu systémového nastavení, jiné mohou sloužit pro rychlý přístup k aplikacím. V pravé části horní lišty si můžete mimo jiné nechat zobrazit také datum, společně s časem. Většina z vás by zajisté očekávala, že se po klepnutí na datum s časem zobrazí malá forma kalendáře, ve kterém si například rychle zkontrolujete, na jaký den určité datum připadá. To se ale bohužel nestane – namísto toho se totiž otevře oznamovací centrum. I přesto ale existuje možnost, pomocí které je možné do horní lišty malý kalendář přidat.

Jak na Macu v horní liště zobrazit malý kalendář

Jak už nejspíše z úvodu tušíte, tak nativně neexistuje žádná možnost, pomocí které byste si mohli v horní liště nechat malý kalendář zobrazit. Přesně od toho tady ale jsou vývojáři aplikací třetích stran, kteří mohou takovou možnost zpřístupnit. Osobně již po dobu několika let používám bezplatnou aplikaci Itsycal, která dokáže v horní liště zobrazit aktuální datum a po rozkliknutí také malý kalendář, což je velmi praktické. Pro instalaci a nastavení Itsycal postupujte následovně:

  • Prvně je samozřejmě nutné, abyste si aplikaci Itsycal stáhnuli – stačí klepnout na tento odkaz.
  • Tímto se ocitnete na webové stránce vývojáře, kde stačí níže klepnout na tlačítko Download.
  • Po dokončení stažení se vám zobrazí samotná aplikace, kterou přetáhněte do složky Aplikace.
  • Jakmile tak učiníte, tak aplikaci Itsycal dvojitým poklepáním spusťte.
  • Nyní je po prvním spuštění nutné, abyste povolili přístup k událostem.
    • Toho docílíte v Předvolby systému -> Zabezpečení a soukromí -> Soukromí, kde v kategorii Kalendáře povolte Itsycal přístup.
  • Po spuštění se v horní liště zobrazí malá ikona kalendáře.
  • Pro přenastavení zobrazení a dalších možností na ikonu klepněte, poté vpravo dole rozklikněte ikonu ozubeného kola a nakonec se přesuňte do Preferences…, kde najdete vše potřebné. Nezapomeňte si také aktivovat automatické spuštění po přihlášení.

Zcela upřímně už si nedovedu představit, že bych mohl bez Itsycal fungovat – využívám jej totiž opravdu každý den. Přijde mi velmi nepraktické, abych musel při každé kontrole data v kalendáři otevírat nativní aplikaci Kalednář a čekat, než se načte. Díky Itsycal mám potřebná data k dispozici ihned a kdekoliv v systému. V rámci Itsycal si mimo jiné můžete nastavit zobrazení ikony v horní liště, tak samo tato aplikace dokáže pracovat s daty z aplikace Kalendář a u jednotlivých dat zobrazit události. Abyste v horní liště neměli dvakrát datum, tak je nutné, abyste to nativní skryli. Stačí přejít do Předvolby systému -> Dock a řádek nabídek, kde vlevo rozklikněte možnost Hodiny, a poté případně odškrtněte možnost Zobrazit den v týdnu a Zobrazit datum.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více