Zavřít reklamu

Patříte mezi moderní uživatele a chcete využívat své mobilní zařízení naplno. Dokonce i přes jazykovou bariéru chcete využívat svého asistenta. A s postupem času narazíte na takové zvláštnůstky, které vám začnou při každodenním používání vadit. Já se s vámi dnes o jednu takovou zvláštnost podělím. A schválně si všimněte, jestli zjistíte při používání to samé.

Na svém mobilu máme každý takzvaného chytrého asistenta. Tři hlavní, a vlastně jediní kandidáti, jsou dnes Siri, Google Assistant a Bixby od Samsumgu. Jasně, je tu i Alexa, ale ta není rozšířená na mobilních telefonech. Nicméně chytří asistenti jednoduše existují a pro řadu z nás znamenají každodenního společníka a kamaráda. Asistenti sice mluví v angličtině, takže komunikovat přes ně či si zadávat schůzky do kalendáře není úplně jednoduché (až na Google, který to v češtině umí), ale spouštění aplikací, hledání a pouštění hudby, ovládání médií, volání rodiny, nebo nastavení budíku či časovače – k tomu všemu se dá se základy angličtiny asistent pohodlně využít.

 

My v jablečných zařízeních jsme si na naši Siri už zvykli. Dá se s ní ovládat opravdu hodně věcí, a tak ani jazyková bariéra není překážkou. Já osobně ji třeba používám pro rychlé spuštění aplikací, nebo pro rychlé hledání v nastavení. Taková věta „Voiceover settings“ anebo „Turn off Wi-Fi“ dokáže ušetřit mnoho dotyků na obrazovce. Postupem času jsem tak i Siri vzal na milost a používám jí denně, a to především pro situace, kdy teď hned rychle něco potřebuju – okamžitě potřebuji napsat poznámku, a tedy potřebuji otevřít rychle aplikaci k tomu určenou, anebo potřebuji rychle spárovat Bluetooth zařízení, takže chci rychle přejít do nastavení Bluetooth. A právě v té rychlosti je dost často potíž. Siri dokáže provést opravu hodně systémových úloh, ale jak bych to řekl… no prostě, je příšerně ukecaná.

siri iphone
Zdroj: 9to5Mac

Když v asistentovi Google zadám nějaký příkaz, tak se hned provede. Hned se otevře aplikace, spustí příslušné nastavení, apod. Siri ale nikoliv – jako správná ženská (čtenářkám a manželce se omlouvám, snad si tohle číst nebude) musí totiž všechno komentovat. Řeknete třeba „Bluetooth settings“ a ona místo toho, aby rychle otevřela nastavení a v něm sekci s bezdrátovým Bluetooth nastavením, nejprve řekne „Lets look at Bluetooth settings“, nebo „Opening settings for Bluetooth“. A až teprve potom se ráčí otevřít danou aplikaci nastavení. Jasně, řeknete si, vždyť to jsou sotva tři vteřiny, ale vezměte si, že já to dělám třeba padesátkrát denně. A když třeba potřebuju opravdu rychle otevřít nastavení, tak mě i ty tři vteřiny dokážou dost často rozčílit. Ještě bych kvůli přirozené komunikaci pochopil, kdyby se začala provádět příslušná úloha a mezi tím by Siri řekla to co má zrovna na srdci, ale ono je to bohužel obráceně. Zatím nejdelší věta oznamovala, že se otevírá nastavení pro jednu komunikační aplikaci, a měla téměř 6 vteřin. To už dá pořádný čas, nemyslíte?

Siri používám opravdu hodně, stejně jako asistenta na Androidu, a mohu tedy oba tyto asistenty srovnávat. A přiznám se, že ta „ukecanost“ jablečné asistentky či asistenta (podle toho, jaký si nastavíte hlas), dokáže být opravdu někdy příšerně otravná. Zaznamenali jste tohle drobné nepohodlí i vy, nebo vám to vůbec nevadí?

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více