Zavřít reklamu

Ovládat zařízení dotykem pro nevidomé není nijak složité. iPhone totiž můžete bez zraku používat opravdu jednoduše. Někdy je ale jednodušší říct jeden hlasový příkaz, než něco hledat na obrazovce. V tomto článku si ukážeme, jak používám Siri já jako nevidomý, a jak by mohla usnadnit život i vám.

I když se to pro české uživatele zdá jako neproveditelné, využívám Siri na vytáčení kontaktů. Ne, že bych takto volal každému, spíše nejčastějším kontaktům. V Siri totiž existuje vychytávka, kdy si můžete k jednotlivým kontaktům přiřadit štítky jako matka, otec, sestra, bratr, přítelkyně/přítel a mnoho dalších. Poté už jen stačí vyslovit například „Call my girlfriend/boyfriend“, pokud chcete volat přítelkyni nebo příteli. Pro přidání štítků musíte Siri spustit a vyslovit příkaz, kterému příslušníkovi rodiny nebo kamarádovi chcete zavolat. Pokud tedy voláte například svému otci, vyslovte „Call my father“. Siri vám oznámí, že nemáte takto nikoho uloženého a zeptá se vás, kdo je váš otec. Vy vyslovíte jméno kontaktu, a pokud vám nerozumí, snadno jej můžete napsat do textového pole. Samozřejmě si často používané kontakty můžete uložit do oblíbených, pokud ale chcete někomu zavolat s Bluetooth sluchátky a telefon zrovna nemáte po ruce, Siri je opravdu jednoduché řešení.

Další věc, která se mi na Siri líbí, je ta, že umí otevřít jakékoliv systémové nastavení a vpodstatě libovolnou funkci zapnout nebo vypnout. Ve chvíli, kdy si například rychle chci zapnout režim Nerušit, stačí vyslovit příkaz „Turn on Do not disturb.“ Další skvělá věc je nastavování budíků. Je opravdu daleko jednodušší říci „Wake up me at 7 A.M.“, než vše hledat v aplikaci. Také můžete nastavit minutku – pokud ji chcete zapnout na 10 minut, použijete příkaz „Set timer for 10 minutes“. Trochu škoda je, že si pomocí Siri prostě nezapíšete události a připomínky v češtině, protože jak jistě víte, tak Siri česky neumí a „skladovat“ poznámky či připomínky v angličtině není úplně ideální. Ne snad proto, že bych angličtině nerozuměl, vadí mi ale, když mi český hlas předčítá například anglický obsah a podobně.

I když Siri na konkurenty v podobě asistenta od Googlu v mnohém ztrácí, její využitelnost rozhodně špatná není a práci usnadní. Chápu, že každému není po chuti na telefon, tablet nebo hodinky nahlas mluvit, já s tím ale problém nemám a rozhodně mi hlasová asistentka ušetří spoustu času.

.