Zavřít reklamu

Ač se to na první pohled nemusí zdát, je právě Siri pravděpodobně tou největší novinkou, kterou Apple ukázal světu během “Let’s talk iPhone” keynote. Nový asistent může během pár let změnit způsob práce s mobilním telefonem, alespoň u části populace. Podívejme se, co všechno Siri umí.

O tom, že Apple představí nové hlasové ovládání se mluvilo již poměrně dlouho. Až nyní v Cupertinu konečně ukázali, proč společnost Siri v dubnu loňského roku kupovali. A že je o co stát.

Siri je exkluzivitou nového iPhonu 4S (kvůli A5 procesoru a 1 GB RAM) a pro uživatele se stane jakýmsi asistentem, pomocníkem. Asistentem, který bude plnit příkazy na základě hlasových pokynů. Siri je navíc velice chytrý, takže nejen, že rozumí, co říkáte, ale také zpravidla ví, co přesně máte na mysli, a dokonce s vámi komunikuje.

Předem ovšem upozorňuji, že v současné chvíli je Siri ve fázi beta a dostupná pouze ve třech jazycích – angličtině, francouzštině a němčině.

Rozumí, co říkáte

Nemusíte se bát, že byste museli mluvit v nějakých strojových větách či předpřipravených frázích. K Siri můžete mluvit jako ke komukoliv jinému. Stačí říct “Řekni mé ženě, že přijdu později” nebo “Připomeň mi, že mám zavolat veterináři” či “Je tu poblíž nějaké dobré občerstvení s hamburgery?” Siri vám odpoví, v okamžiku udělá přesně to, co po něm žádáte, a znovu k vám promluví.

Ví, co máte na mysli

Nejen, že Siri rozumí tomu, co říkáte, ale především je natolik chytrý, že ví, co máte na mysli. Když se tedy zeptáte “Je tu poblíž nějaké dobré občerstvení s hamburgery?, Siri odpoví “Našel jsem v blízkosti několik podniků s hamburgery. Pak stačí říct “Hmm, co třeba tacos? a jelikož si Siri pamatuje, že jsme se předtím ptali na občerstvení, vyhledá všechny mexické restaurace, které jsou poblíž. Siri je navíc proaktivní, takže se bude dotazovat, dokud nepředloží tu správnou odpověď.

Pomůže s každodenními úkoly

Řekněte, že chcete napsat zprávu tátovi, připomenout, že máte zavolat zubaři nebo najít cestu na určité místo a Siri vyhodnotí, jakou aplikaci má pro danou činnost použít, a o čem vlastně vůbec mluvíte. Pomocí webových služeb jako Yelp či WolframAlpha umí najít odpovědi na všemožné otázky. Skrze lokalizační služby zase zjistí, kde bydlíte, kde pracujete nebo kde jste právě teď a podle toho vám pak vyhledá nejbližší výsledky.

Informace čerpá také z kontaktů, takže zná vaše přátele, rodinu, šéfa a spolupracovníky. Rozumí tedy příkazům jako “Napiš Michalovi, že jsem na cestě“ nebo “Až přijedu do práce, připomeň mi, že si mám domluvit návštěvu u zubaře“ či “Zavolej taxi“.

Velice užitečnou funkcí je také diktování. Vedle mezerníku se nově nachází ikonka mikrofonu, kterou když zmáčknete, aktivuje se Siri, který vaše slova převádí do textové podoby. Diktování funguje napříč celým systémem, včetně aplikací třetích stran.

Může toho spoustu říct

Když něco potřebujete, stačí říct Siri, který využívá skoro všechny základní aplikace iPhonu 4S. Siri zvládá napsat a poslat textové zprávy či emaily, také je obráceně dokáže přečíst. Na webu vyhledá cokoliv, co právě potřebujete. Přehraje písničku, jakou si přejete. Pomůže s hledáním cesty a navigováním. Plánuje schůzky, budí vás. Siri vám zkrátka řekne prakticky o všem, a taky si mluví sám pro sebe.

A jaký to má všechno háček? Zdá se, že žádný. Pokud ovšem chcete Siri využívat, musíte být neustále připojen k internetu, protože váš hlas se posílá ke zpracování na vzdálené servery Applu.

Ačkoliv se v současné chvíli může zdát, že ovládání telefonu hlasem je trochu zbytečné, není vyloučeno, že za pár let bude komunikace s vlastním mobilním zařízením zcela běžnou věcí. Okamžitě ovšem Siri uvítají bezpochyby lidé s tělesným postižením či nevidomí. Pro ně tím totiž dostává iPhone zcela nový rozměr, respektive se stává zařízením, který mohou i oni relativně bez problémů ovládat.

.