Zavřít reklamu

Nový operační systém iOS 16 přinesl řadu parádních novinek. V souvislosti s touto verzí se však nejčastěji mluví o přepracované zamknuté obrazovce, zatímco zbytek funkcí spíše zůstává v závěsu. Jednou z takových funkcí je nová možnost pro vedení přehledu užívaných léků a sledování, zda je skutečně užíváte. Na první pohled se může jednat o poměrně nezajímavou změnu. Jenže opak je pravdou. Jablíčkáři, kteří pravidelně berou nějaké léky, si tuto novinku prakticky okamžitě oblíbili a nedají na ni dopustit.

Proč je sledování léků tak důležité

Jak už jsme zmínili výše, možnost sledování léků se může některým jablíčkářům jevit jako naprostá drobnost. U těch, které se to však dennodenně týká, jde o naprostý opak – v takovém případě jde o parádní novinku. Tito uživatelé se totiž doposud museli spoléhat na svou vlastní paměť, nebo na aplikace třetích stran. Nyní, když se software stává součástí operačního systému a stojí za ním přímo Apple, v něj mají jablíčkáři větší důvěru. O Applu se totiž obecně ví, že v rámci možností více dbá na soukromí a zabezpečení svých uživatelů, což lze očekávat i v tomto konkrétním případě. Veškerá data o užívaných lécích tak máte bezpečně uloženy a pod vlastní kontrolou, kdy se víceméně nemusíte obávat jejich zneužití.

Apple pro tyto účely také připravil poměrně jednoduché a praktické uživatelské prostředí. Jednoduše si tak můžete vést přehled o veškerých lécích a jejich užívání. V první fázi je samozřejmě nutné do iPhonu zapsat, jaké léky konkrétně vlastně užíváte. I v tomto ohledu si uživatelé pochvalují rozsáhlé možnost. Při přidání léku totiž nezapisují jen jeho název, ale zároveň vyplňují o jaký typ se vlastně jedná (tobolky, tablety, roztok, gel apod.), jakou má daný lék sílu, kdy a jak často se musí užívat a jaký má tvar či barvu. O každém léku tak máte v telefonu k dispozici všechny potřebné informace. To se může hodit především lidem, kteří užívají léku hned několik – nastavení tvaru a barvy jim v tomto ohledu může parádně pomoct. Právě tyto rozsáhlé možnosti a ona nezávislost na neznámých vývojářích dělají z této novinky jednu z nejlepších funkcí vůbec. Navíc pokud byste k těmto účelům chtěli skutečně kvalitní aplikaci, většinou si za ni budete muset zaplatit.

Sledování léků v iOS 16

Stále je co vylepšovat

Přestože možnost sledování léků sklízí u cílové skupiny úspěch, tak i navzdory tomu by se našlo hned několik námětů na vylepšení. Jak už jsme zmínili výše, celá funkce funguje poměrně jednoduše – do nativního Zdraví si stačí zapsat léky, které pravidelně užíváte, vytvořit si rozvrh a máte hotovo. Následně se vám iPhone či Apple Watch budou samy připomínat. Zároveň je nutné zakliknout, že jste lék skutečně užili – pokud tak totiž neučiníte, notifikace zůstane aktivní. Někteří jablíčkáři by to však chtěli posunout o něco dál. Podle jejich námětu by bylo nejlepším řešením, kdyby při zapomenutém užití léku přišla další, zcela nová notifikace, respektive že by telefon znovu vydal zvuk či zavibroval a zvukovým podnětem se tak připomněl.

Někteří jablíčkáři by také uvítali přímo specifický widget týkající se léků a jejich užívání. Díky tomu by mohli vždy na ploše vidět kupříkladu stručný přehled a informace o nadcházejícím užití. Zda se však takovýchto novinek dočkáme je prozatím nejasné. Zda se Apple chopí námětů od samotných jablíčkářů by rozhodně tuto novinku posunulo o krok vpřed.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Na aplikaci mi vadí, že v ní nelze nastavit něco jako alarm, připomenutí je nevýrazné a lze je přehlédnout/ přeslechnout. Jinak by to bylo fajn.

    Již léta používám bezplatnou verzi Medisafe app, která ma daleko víc funkcí než tá od Applu.Např.mě tam chybí možnost dát celkový počet léku s připomínkou na nízký zůstatek a nutnosti si objednat recept a doplnit je…a další připomínku jak bylo popsáno u p.Petra

celý text

Čtěte více.