Zavřít reklamu

Apple to má nastavené naprosto ideálně. Prodá vám zařízení, a ukáže služby, které s ním můžete využívat. Ty služby jsou samozřejmě jeho, a u každé vám dá nějaké to zkušební období, aby vás patřičně namlsal. Ať už se jedná jen o 5GB prostor iCloudu, nebo měsíc Apple Arcade. Toto ideální nastavení ale padá na jednom zásadním faktu – omezenosti samotných služeb. 

Nejdříve trochu chvály 

Za poslední dobu Apple značně vylepšil svůj iCloud, který v placené verzi přejmenoval na iCloud+ a poskytl mu užitečné bezpečností funkce a ty zaměřené na soukromí. V tomto ohledu je skutečně jedná o velice užitečnou službu, která má nedostatky zejména v aplikaci Soubory schraňující vaše dokumenty a další data.

Apple Music patří ke špičce. Nabízí skutečně bohatou knihovnu, pravidelně přidává nejnovější světový i tuzemský obsah, pravidelně aktualizuje playlisty a navíc nabízí bezztrátový a prostorový zvuk. Bez příplatku. Kdyby byly samotné aplikace Hudba trochu přehlednější, nebylo by této službě co vytknout.

Teď to horší 

Apple TV+ nabízí kvalitní obsah, ale je ho málo. I když nabírá přidávání toho nového na obrátkách a skoro každý pátek se dočkáme novinek, pořád je jich málo. I kdybyste do platformy přišly až teď, pořád je ho tak málo, že jej za chvíli zhlédnete a budete čekat na nový. Rada směrem k Applu, kterou si stejně k srdci nevezme, je jasná. Pokud chce navýšit podíl na poli VOD, musí v předplatném zpřístupnit i ten obsah, který dosud nabízí ke koupi nebo pronájmu. Kam jinam tuto službu posouvat jednoduše není. Tady je to prostě o kvantitě.

Apple Arcade nabízí 200 titulů, kdy jsou zde některé unikátní a originální, jiné zase kopiemi starých známých klasik. Prvním zásadním krokem by mělo být navýšení počtu titulů, což samozřejmě záleží na domlouvání se s vývojáři. Druhým krokem pak přechod ke skutečnému streamu her, kdy je nebudete muset instalovat. Pouze tehdy bude mít tato služba smysl. Dojde ale k tomuto kroku? Pravděpodobně ne, protože by Apple musel povolit i stream her z platforem, mezi které se řadí Google Stadia, Microsoft xCloud a další. Jednoduše se tak dá říci, že hry v Arcade vás musí bavit natolik, aby vám za ně měsíční předplatné dávalo smysl.

Co dál? 

Na jaře loňského roku společnost rozšířila své Apple Podcasty o možnost přidávání placeného obsahu. Tvůrci tak vytvoří speciální epizody, a posluchači jim za ně platí. Apple si z každého předplatného bere 30 %, od tvůrců chce i roční poplatky. Výměnou za to jim dává zpola funkční platformu, do které mnohdy nejde nahrát nový obsah. Chtělo by to tedy zapracovat nejen na aplikaci, ale přehodnotit i svůj finanční plán, který bere na hůl nejen samotné tvůrce, ale ostatně i posluchače. Na jiných platformách (Patreon a ostatně i Spotify) mají totiž to samé za méně peněz.

Apple News+ je služba přinášející uživatelům v podporovaných zemích redaktory kontrolované novinky. U nás ale není dostupná, stejně jako Apple Fitness+, které je vázané na Siri. Až bude u nás mluvit češtinou, možná se dočkáme i této služby. Pak je zde ještě platforma Apple Books, o které ale není příliš slyšet, a to i když je tato služba dostupná i u nás. A zde by právě Apple mohl vymyslet něco nového.

Samozřejmě se jedná o audioknihy, které už Apple v rámci Books prodává, ale mohl by zde přejít na předplatné, kdy by vám za jednu cenu nabídl celou knihovnu. Tímto krokem by mohl začít konkurovat zejména v USA populární platformě Amazon Audible. V každém ohledu už nemá moc co nového vymýšlet a zaměřit by se tak měl na zkvalitňování stávajícího.

Diskuze k článku

    Icloud používám, ale pořád mám i gdrive, protože spousta aplikací s iclodem neumí pracovat. Apple Music mám jen kvůli HomePodu, který nic jiného nepodporoval a máme tam nějaké rodiné sdílení a už v tom jede víc lidí, jinak Spotify bylo asi lepší, navíc třeba integrace ve Waze, ale tak co už. Ostatní služby jako TV+ a Arcade jsou k smíchu. TV+ je plná odporného agitačního škváru, Arcade je pro děcka. Ale tak snaží se, to zase jo.

celý text

Čtěte více