Zavřít reklamu

Společnost Apple představila nový tarif předplatného své hudbu streamující služby Apple Music na říjnové keynote s tím, že bude tento Voice Plan dostupný do konce roku 2021. Nyní to vypadá, že bude spuštěn s vydáním iOS 15.2. Neznamená to ale, že byste jej chtěli používat výhradně na iPhonu. Jeho myšlenka je totiž trošku jiná. 

Apple Music Voice Plan je kompatibilní s jakýmkoli zařízením podporujícím Siri, které dokáže přehrávat hudbu z této platformy. To znamená, že do těchto zařízení spadají iPhone, iPad, Mac, Apple TV, HomePod, CarPlay a dokonce i AirPods. S integrací třetích stran, jako jsou zařízení Echo nebo Samsung Smart TV zatím nepočítejte.

Co Voice Plan umožňuje 

Tento „hlasový“ tarif Apple Music vám poskytne plný přístup ke katalogu Apple Music. Můžete s ním Siri požádat o přehrání libovolné skladby v knihovně nebo přehrát jakýkoli z dostupných seznamů skladeb nebo rádiových stanic. Výběr písní není nijak omezen. Kromě možnosti požadovat konkrétní skladby nebo alba Apple dramaticky rozšířil i tematické playlisty, takže můžete vznášet konkrétnější požadavky, jako třeba „Přehraj seznam skladeb na večeři“ atd.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Co Voice Plan neumožňuje 

Poměrně zásadní háček v tomto plánu je, že s ním nemůžete používat grafické rozhraní aplikace Apple Music – ani v iOS a ani v macOS či jinde, a k celému katalogu musíte přistupovat jen a pouze za pomoci Siri. Pokud tedy chcete přehrát nejnovější skladbu od daného interpreta, místo procházení uživatelského rozhraní v aplikaci Hudba na iPhonu musíte vyvolat Siri a říci jí svůj požadavek. Tento plán nenabízí ani poslech prostorového zvuku Dolby Atmos, bezeztrátové hudby, sledování hudebních videí nebo logicky také textů písní. 

Aplikace Hudba s hlasovým plánem 

Apple vám aplikaci Hudba ze zařízení automaticky neodinstaluje. Bude v něm tedy stále přítomna, nicméně její rozhraní se značně zjednoduší. Typicky bude obsahovat jen seznam požadavků, které můžete směrem k hlasové asistence Siri říci, najít byste zde měli i historii svého poslechu. K dispozici bude také speciální sekce, která pomůže naučit se komunikovat s Apple Music přes Siri. Proč tomu tak ale je?

K čemu je vhodný Voice Plan 

Hlasový tarif Apple Music není primárně určen pro iPhony nebo počítače Mac. Jeho smysl tkví v rodině reproduktorů HomePod. Tento chytrý reproduktor totiž umí pracovat zcela samostatně, nezávisle na propojení s jakýmkoli jiným zařízením. Apple zde tedy uvažuje tak, že pokud je HomePod vaším hlavním zdrojem přehrávání hudby, tak vlastně grafické rozhraní nepotřebujete, protože HomePod žádné vlastní samozřejmě nemá. Stejné tomu může být i autě a platformě Car Play, kde jen vyslovíte požadavek a přehrává se hudba, aniž byste byli rušeni jakoukoli grafikou a ručním výběrem. A stejně jsou na tom i AirPody. Protože ty podporují Siri také, stačí jim říci svůj požadavek. V těchto dvou případech už je ale samozřejmě nutné mít zařízení propojené s iPhonem. Ani v jednom ale pořád to grafické rozhraní vlastně nepotřebujete. 

Dostupnost 

Líbí se vám smysl celého Voice Planu? Využili byste jej? Tak v tuzemsku máte jednoduše smůlu. Voice Plan bude s příchodem iOS 15.2 dostupný v 17 zemích světa, tedy konkrétně: USA, Velké Británii, Austrálii, Rakousku, Kanadě, Číně, Francii, Německu, Hongkongu, Indii, Irsku, Itálii, Japonsku, Mexiku, Novém Zélandu, Španělsku a Tchaj-wanu. A proč ne u nás? Protože nemáme českou Siri, také proto se u nás oficiálně neprodává HomePod, a také proto zde není oficiální podpora pro Car Play.

Je nicméně poměrně zajímavé, jak si samotný plán aktivovat. Vzhledem k jeho smyslu tak totiž v podporovaných zemích a jazycích o to stačí požádat Siri. Přítomna je sedmidenní zkušební doba, následně je cena 4,99 dolarů, což je cca 110 Kč. Protože je u nás k dispozici individuální tarif za 149 Kč měsíčně, asi by to byla příliš vysoká cena. V USA nicméně Apple za 4,99 dolarů nabízí i studentský tarif Apple Music, který v tuzemsku stojí 69 Kč měsíčně. Dá se tak spíše předpokládat, že kdybychom se zde Voice Planu někdy dočkali, bylo by to spíše za tuto cenu. 

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více