Zavřít reklamu

Společnost Apple a zejména její výkonný ředitel Tim Cook (59) řeší u soudu neobvyklý problém. Cook byl totiž po dlouhou dobu pronásledován jistým 42letým mužem, který dokonce několikrát vstoupil na jeho pozemek a vyhrožoval mu zabitím.

U soudu o případu vypovídal bezpečnostní specialista pro ochranu vedoucích zaměstnanců Applu, William Burns. U soudu usvědčil Rakeshe „Rocky“ Sharmu z několika pokusů o pronásledování („stalking“) CEO společnosti Tima Cooka. Ze soudního spisu vyplývá, že i když byl Cook hlavním terčem útoků, vydíral Sharma také další zaměstnance a manažery společnosti.

Vše údajně začalo 25. září roku 2019, kdy měl Sharma zanechat několik znepokojivých vzkazů na telefonu pana Cooka. Incident se opakoval o týden později, 2. října 2019. Sharmovo chování přerostlo dne 4. prosince 2019 v neoprávněný vstup na Cookův pozemek. Tehdy, kolem půl jedenácté v noci, měl obviněný přelézt plot a zazvonit přede dveřmi Cookova domu s kyticí a lahví šampaňského. To se opakovalo ještě v polovině ledna. Cook tehdy zavolal policii, Sharma ovšem opustil pozemek ještě před jejím příjezdem.

Výkonní ředitel společnosti Apple, Tim Cook

Mezitím Sharma také nahrával na Twitter fotografie se sexuálním podtónem, na kterých označoval Tima Cooka, který na Twitteru vystupuje pod přezdívkou @tim_cook. Začátkem února pak Shatma nahral video, ve kterém ředitele Applu kritizoval a nutil ho, aby opustil oblast San Francisco Bay Area, kde bydlí: „Hele Time Cooku, tvá značka má vážné problémy. Musíš opustit Bay Area. V principu tě ženu pryč. Táhni, Time Cooku, vypadni z oblasti Bay Area!“

5. února obdržel Sharma od právního oddělení Applu poslední výzvu, která mu zakazuje jakkoliv kontaktovat Apple nebo jeho zaměstnance. Ještě v ten samý den výzvu porušil a kontaktoval technickou podporu AppleCare, na kterou spustil výlev výhrůžek a dalších znepokojivých komentářů. Kromě jiného uvedl, že ví, kde bydlí vedoucí členové firmy a ačkoliv sám nedrží zbraně, zná lidi, kteří ano. Prohlásil také, že Cook je zločinec a Apple obvinil z pokusu o vraždu, údajně souvisejícím s jeho hospitalizací.

Obviněný pro CNET uvedl, že šlo o nedorozumění. Prozatím nemá právníka, soud mezitím vydal předběžné opatření, které mu zakazuje přibližovat se k Cookovi a k Apple Parku. Jedná se o dočasné opatření, jehož platnost pomine 3. března, kdy bude soudní proces pokračovat.

.