Zavřít reklamu

Páteční ranní souhrn se tentokrát nese zcela v duchu sociálních sítí. Řeč bude konkrétně o Facebooku a Instagramu – Facebook má nově v plánu začít zobrazovat reklamy ve hrách pro VR headset Oculus. Kromě toho také spustí nový nástroj, který mu pomůže s detekcí deepfake videí. V souvislosti s reklamou bude řeč také o Instagramu, který nově zavádí v prostředí svých krátkých videí Reels reklamní obsah.

Facebook začne zobrazovat reklamy ve VR hrách pro Oculus

Společnost Facebook má v plánu spustit již v blízké budoucnosti zobrazování reklam ve hrách pro virtuální realitu v prostředí headsetu Oculus Quest. V současné chvíli již nějakou dobu probíhá testování zobrazování těchto reklam a v průběhu několika příštích týdnů by mělo již dojít k jejich plnému spuštění. První hrou, ve kterých se budou tyto reklamy zobrazovat, se má stát titul Blaston – futuristická střílečka z dílny vývojářského herního studia Resolution Games. Facebook chce začít se zobrazováním reklamy také v několika dalších, blíže nespecifikovaných programech od jiných vývojářů. Herním společnostem, v jejichž titulech se budou reklamy zobrazovat, připadne pochopitelně také jistý zisk z těchto reklam, přesné procento ale mluvčí Facebooku nijak nespecifikoval. Zobrazování reklam má společnosti Facebook pomoci s částečným návratem investice do hardwaru a s udržením cen za headsety pro virtuální realitu na snesitelné úrovni. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg podle svých vlastních slov vidí v zařízeních pro virtuální realitu velký potenciál, co se týče budoucí mezilidské komunikace. Vedení divize Oculus se zpočátku zdráhalo přistoupit na reklamy od Facebooku z důvodu obav z reakce uživatelů, od počátku loňského roku se ale propojení platformy Oculus s Facebookem stalo ještě pevnějším, když pro nové uživatele Oculus vznikla podmínka založení vlastního facebookového účtu.

Facebook má novou zbraň v boji proti deepfake obsahu

Michiganská státní univerzita uvedla ve spolupráci se společností Facebook novou metodu, která má pomoci nejen s detekcí deep fake obsahu, ale také s odhalením jeho původu, a to za pomoci reverzního inženýrství. Zmíněná technika sice není podle jejích tvůrců nijak výrazně průlomová, výrazně ale přispěje k odhalování vzniku deepfake videí. Nově vyvinutý systém navíc disponuje také schopností vzájemného porovnání společných prvků mezi sérií více deepfake videí, a tím pádem také vysledovat více zdrojů. Facebook již počátkem loňského roku oznámil, že hodlá velmi přísně zakročit proti deepfake videím, jejichž tvůrci mohou s využitím technologie strojového učení a umělé inteligence vytvářet zavádějící, ale na první pohled důvěryhodně vyhlížející videa. Na Instagramu například koluje deepfake video se samotným Zuckerbergem.

Instagram zavádí reklamy ve svých Reels

Kromě Facebooku se tento týden rozhodl v reklamách přitvrdit také Instagram, který ostatně pod Facebook spadá. Tato sociální síť nově zavádí zobrazování reklam ve svých Reels, což jsou krátká videa ve stylu TikToku. Přítomnost reklam v Reels videích se postupně rozšíří mezi všechny uživatele po celém světě, přičemž reklamy budou přímo ve stylu Reels – budou se zobrazovat v režimu celé obrazovky, jejich stopáž může činit až třicet sekund, a budou se promítat ve smyčce. Uživatelé rozpoznají reklamu od běžného videa díky nápisu vedle názvu účtu inzerenta. Testování reklam v Reels nejprve proběhlo v Austrálii, Brazílii, Německu a Indii.

Reklamy Reels
.