Zavřít reklamu

Společnost Google se podle všeho rozhodla, že vyjde vstříc vývojářům, kteří umisťují své aplikace do jejího Google Play Store. Od léta jim totiž za určitých podmínek o polovinu sníží provize, které až dosud činily 30 % z výdělku – k podobnému kroku se již v průběhu loňského roku odhodlal Apple. Čína se zase rozhodla, že učiní přítrž používání komunikační aplikace Signal. Tento populární nástroj, který si získal oblibu mimo jiné i pro svůj systém šifrování, byl počátkem tohoto týdne v Číně zablokován. V našem dnešním souhrnu dne bude řeč také o herních konzolích PlayStation od společnosti Sony, tentokrát v souvislosti s ukončením některých služeb.

Konec služeb PlayStation

Společnost Sony tento měsíc potvrdila odstranění hned dvou funkcí u svých herních konzolí PlayStation 4. Na svých webových stránkách firma potvrdila, že od dubna nebude pro majitele PlayStation 4 k dispozici služba PlayStation Communities. Společnost Sony v souvisejícím prohlášení poděkovala uživatelům za to, že zmíněnou funkci používali. Funkce PlayStation Communities sloužila hráčům k tomu, aby mohli společně hrát hry, zakládat skupiny, sdílet snímky obrazovky a chatovat o tématech, která je zajímala. Vzhledem k tomu, že funkce PlayStation Communities není u PlayStation 5 k dispozici, tak to vypadá, že s ní Sony končí nadobro – firma se navíc ani nezmínila o tom, že by ji měla v plánu nahradit jinou podobnou službou. Počátkem března společnost Sony také oznámila, že si uživatelé již nebudou moci na konzolích PlayStation 5, PlayStation 4 a PlayStation 4 Pro zakoupit nebo vypůjčit filmy. Toto omezení by mělo vstoupit v platnost 31. srpna tohoto roku.

Konec Signalu v Číně

V Číně přestala počátkem tohoto týdne fungovat šifrovaná komunikační aplikace Signal. Jednalo se o jednu z posledních “západních” aplikací tohoto druhu, kterou bylo možné v Číně legálně používat. Aplikace, kterou pro její vysokou míru zabezpečení a ochrany soukromí často používali například novináři a příslušníci dalších podobných profesí, přestala v pevninské Číně fungovat v úterý brzy ráno. Ke kompletnímu zablokování webové stránky Signalu došlo v Číně již o jeden den předem. Aplikace Signal je nicméně i nadále ke stažení v čínském App Storu – znamená to, že čínská vláda zatím nenařídila společnosti Apple, aby ji z App Storu odstranila. Aplikaci Signal lze v současné chvíli v Číně používat pouze po připojení na VPN. Signal si v Číně stáhlo více než půl milionu uživatelů, čímž se tato aplikace nyní zařadila po bok populárních nástrojů jako je třeba Facebook, Twitter nebo Instagram, k jejichž zablokování došlo v Číně v předchozích letech.

Google vychází vstříc vývojářům

Jednou z věcí, na kterou si stěžují někteří vývojáři u Google Play Storu a u App Storu od Applu, jsou nepřiměřené vysoké provize, které musí zmíněným firmám odvádět ze zisku ze svých aplikací. Společnost Apple již před nějakou dobou snížila zmíněné provize pro vývojáře, jejichž roční příjem z aplikací v App Storu nepřesahuje jeden milion dolarů. Nyní se přidal také Google, který vývojářům sníží provize na 15 % za první milion dolarů, který tvůrci aplikací vydělají v Google Play Store. Změna bude uvedena do praxe začátkem letošního července a podle Googlu se bude vztahovat na všechny vývojáře bez ohledu na velikost a výdělky jejich firmy. Poté, co vývojáři vydělají ročně více než zmíněný jeden milion dolarů, vyskočí výše provize opět na standardních 30 %.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.