Zavřít reklamu

Vypadá to, že se v letošním roce můžeme těšit na hrstku nových zajímavých aplikací od Facebooku. Jednou z nich by měla být Sparked, určená pro video seznamování. Facebook tuto aplikaci včera začal testovat. O něco hůře si vede WhatsApp, u kterého byla objevena poměrně závažná bezpečnostní chyba.

Seznamovací aplikace od Facebooku

Společnost Facebook se v poslední době pouští do řady různých projektů. Po spuštění zkušebního provozu hlasové audio chatovací aplikace, která má konkurovat Clubhousu, se Zuckerbergova firma pustila do vod seznamování. Počátkem tohoto týdne začal Facebook s testováním video aplikace, která má sloužit jako virtuální forma takzvaného speed datingu, tedy rychlého seznamování. Podmínkou pro používání zmíněné aplikace bude z pochopitelných důvodů aktivní facebookový profil. Za vývoje aplikace stojí tým s názvem New Product Experimentation, který má ve společnosti Facebook na starost práci na experimentálních projektech. Seznamovací aplikace nese název Sparked a její tvůrci slibují “video schůzky s milými lidmi”. Uživatelé se dále budou moci těšit na neveřejný profil, absenci soukromých zpráv a absenci posouvání profilů, které mohou znát například z populárního Tinderu. Každá ze schůzek by měla trvat čtyři minuty, zatím ale není jasné, jakým způsobem bude probíhat vzájemný výběr obou kandidátů.

Facebook zatím také neupřesnil, kolik videoschůzek bude moci každý z uživatelů absolvovat, slibuje ale, že si aplikaci jistě všichni náramně užijí. Pokud bude úvodní čtyřminutová schůzka úspěšná, bude následovat druhá o délce deset minut. Pokud zavládne oboustranný zájem, umožní aplikace Sparked oběma stranám vzájemný kontakt prostřednictvím Instagramu, iMessage nebo e-mailu. Jak jsme již zmínili v úvodu, aplikace je prozatím ve své testovací fázi, nelze ji tedy využít naplno a podle všeho zatím ani není k dispozici ve všech regionech.

facebook ikona

Redaktoři serveru The Verge se pokusili vytvořit zkušební profil a dostali se na čekací listinu. Všechny žádosti o založení profilu na platformě Sparked jsou posuzovány individuálně a zaměstnanci Facebooku je na základě pevně daných instrukcí schvalují vždy manuálně. Sparked bude již druhou seznamnovací aplikací od Facebooku. Ta první nesla název Facebook Dating a byla uvedena do provozu ve Spojených státech v roce 2019. Od té doby stihla expandovat do několika dalších regionů.

Bezpečnostní chyba ve WhatsAppu

Komunikační aplikace WhatsApp je ohrožena zvláštní bezpečnostní chybou. Kvůli zmíněné zranitelnosti je teoreticky možné, aby případní útočníci na dálku zcela deaktivovali účet nic netušícího uživatele – vše, co k tomu potřebují, je jen jeho telefonní číslo. Při znalosti telefonního čísla pak útočníkovi stačí jen nainstalovat si aplikaci WhatsApp na nový telefon, a poté s pomocí cizího telefonního čísla na tomto přístroji aktivovat službu WhatsApp. Poté, co druhá osoba aktivuje účet, se aplikace WhatsApp pokusí za pomoci dvoufaktorového ověření zjistit, kdo aktivaci provedl. V případě, že touto osobou nebyl původní majitel daného telefonního čísla, dojde k opakovanému selhání a následné deaktivaci účtu na dobu dvanácti hodin. Poté následuje další krok, v jehož rámci útočník odešle do WhatsAppu e-mail, ve kterém uvede, že byl jeho telefon ukraden nebo ztracen a požádá o propojení účtu aplikace WhatsApp s novým telefonem. WhatsApp údajně neověřuje žádné další detaily a původní účet deaktivuje. Zmíněný proces se pokusili zopakovat bezpečnostní experti Luis Márquez Carpintero a Ernesto Canales Pereña, kteří potvrdili, že je skutečně možné tímto způsobem deaktivovat účet na WhatsAppu bez vědomí uživatele. Zástupci WhatsAppu se k tomuto problému v době psaní tohoto článku zatím nijak nevyjádřili.

Spotify přichází s vlastním hardwarem

Společnost Spotify včera představila svůj vlastní první hardware. Novinka nese název Car Thing a jedná se o přehrávač hudby a podcastů určený pro používání v autě. Přehrávač Car Thing se jednoduše připevní na palubní desku jakéhokoliv automobilu – k připojení může posloužit Bluetooth konektivita nebo AUX či USB kabel. Přísun energie pak zajistí USB kabel nebo autozásuvka. Pro své fungování vyžaduje přehrávač Car Thing spárování s chytrým telefonem, na kterém bude mít uživatel aktivovanou službu Spotify Premium.

Přehrávač Car Thing je vybaven dotykovým displejem s důvěrně známým uživatelským rozhraním aplikace Spotify, fyzickým tlačítkem pro ovládání hlasitosti a několika konfigurovatelnými tlačítky, kterým budou uživatelé moci přidělit specifické funkce. Car Thing bude zpočátku dostupné pouze ve Spojených státech, a to za minimální náklady – Spotify tak chce zjistit, jak bude veřejnost na jeho novinku reagovat. Po uplynutí zkušební lhůty by mělo být možné Car Thing zakoupit za necelých osmdesát dolarů.

.