Zavřít reklamu

Před krátkou dobou jsme vás na našem magazínu informovali o tom, že Facebooku unikla data o více než 500 milionech jeho uživatelů. V případě, že patříte mezi uživatele této sociální sítě, tak je dosti možné, že došlo také k úniku vašich osobních dat. Oficiálně samozřejmě Facebook žádným způsobem nezveřejní přesné informace o tom, jaká data unikla, naštěstí ale existuje možnost, pomocí které můžete únik vašich osobních dat odhalit rychle a jednoduše.

Aktuální únik dat není ani prvním, ani posledním únikem v historii. Je už takovou tradicí, že jakmile se na jeden masivní únik dat zapomene, tak se najednou objeví další. Postup řešení tohoto problému je pro konkrétního technologického giganta velmi jednoduchý – zaplatí se vysoká pokuta a vše je rázem v pořádku. S největší škodou se tedy musí vypořádat samotní uživatele, bez jakékoliv kompenzace. Pokud byste chtěli zjistit, zdali došlo k úniku přímo vašich osobních dat, tak stačí, abyste se přesunuli na stránky haveibeenpwned.com. Jedná se o obsáhlou databázi, ve které si můžete ověřit, zdali se vaše osobní data stala součástí masivních úniků. Na stránce jednoduše stačí, abyste do textového pole zadali vaši e-mailovou adresu či telefonní číslo (s předvolbou), které na internetu využíváte. Poté už jen stačí s okousanými nehty čekat na verdikt. Nemusíte se žádným způsobem obávat toho, že by mohla tato stránka sbírat nějaká uživatelská data.

Jestliže podle stránky haveibeenpwned.com k úniku vašich osobních dat nedošlo, tak máte velké štěstí. V rámci posledního zmíněného úniku se totiž dostala „ven“ také data více než 1 milionu Čechů. Pokud vám naopak stránka zahlásila, že k úniku dat došlo, tak byste měli zůstat na pozoru. Ve většině případech postačí, když provedete změnu přístupových údajů, a to ideálně na všech důležitých sociálních sítích a portálech. Případní hackeři se totiž podle uniklých dat mohou pokusit o přihlášení k vaším účtům. V tom horším případě mohou být uniknutá data zneužita, například pro přípravu nějakého podvodu, který může být aplikován na vašich nejbližších. Všechny vaše blízké tak doporučujeme informovat o tom, že došlo k úniku vašich osobních dat, aby se předešlo případným problémům.

.