Zavřít reklamu

Počátek a první polovina letošního roku se pro společnost Microsoft zjevně nese ve znamení nákupů a akvizicí. Zatímco relativně nedávno přešla pod Microsoft společnost ZeniMax, nyní redmontský gigant provedl akvizici společnosti Nuance Communications, která se zabývá tvorbou technologií pro rozpoznání hlasu. Dále se v dnešním souhrnu podíváme také na podvodné kampaně na Facebooku. Vrhněme se přímo na věc.

Podvodné kampaně na Facebooku

Společnost Facebook vyvinula v průběhu poslední doby řadu nástrojů, s jejichž pomocí se stejnojmenná sociální síť má stát pokud možná co nejférovějším a transparentním místem. Ne vždy se vše podaří tak, jak by mělo. Některým vládním a politickým subjektům se totiž podařilo přijít na způsob, jak si na Facebooku získat falešnou podporu a zároveň ztrpčovat život svým oponentům – a zjevně se tak děje s tichým přispěním samotného Facebooku. Zpravodajský server The Guardian počátkem tohoto týdne uvedl, že odpovědní zaměstnanci Facebooku přistupují rozdílně ke koordinovaným kampaním, které mají za cíl ovlivnit politické názory uživatelů. Zatímco v bohatších regionech jako jsou třeba Spojené státy, Jižní Korea nebo Tchajwan, Facebook proti kampaním tohoto typu provádí celkem razantní zákroky, avšak v chudších oblastech jako je třeba Latinská Amerika, Afghánistán nebo Irák je prakticky ignoruje.

Upozornila na to bývalá datová odbornice ze společnosti Facebook Sophie Zhang. Ta v rozhovoru pro zmíněný The Guardian například uvedla, že jednou z příčin tohoto přístupu je fakt, že společnost nespatřuje v kampaních tohoto typu v chudších částech světa za natolik závažné, aby kvůli nim Facebook riskoval své PR. Vládní a politické subjekty se pak mohou podrobnějšímu a přísnějšímu zkoumání svých kampaní ze strany Facebooku jednoduše vyhnout tak, že za pomoci aplikace Business Suite vytváří falešné účty, od kterých pak získávají podporu.

Aplikace Business Suite sice slouží primárně k vytváření účtů organizací, podniků, neziskových organizací nebo charitativních spolků. Zatímco používání více účtů jednou a tou samou osobou Facebook potírá, v rámci aplikace Business Suite si může jeden uživatel vytvořit větší počet “firemních” účtů, které lze ale posléze upravit tak, že mohou na první pohled vypadat jako osobní účty. Podle Sophie Zhang jsou to právě chudší země světa, ve kterých Facebook aktivitu tohoto typu nepotírá. Sophie Zhang pracovala pro Facebook do září loňského roku, v průběhu svého působení ve firmě se podle svých vlastních slov pokoušela na zmíněné aktivity upozornit, Facebook ale nereagoval patřičně pružně.

Microsoft odkoupil Nuance Communcations

Společnost Microsoft počátkem tohoto týdne odkoupila společnost jménem Nuance Communications, která se zabývá vývojem systémů pro rozpoznání řeči. Cena ve výši 19,7 miliardy dolaru bude uhrazena v hotovosti, přičemž celý proces by měl být oficiálně dokončen v průběhu letošního roku. O tom, že se k této akvizici schyluje, se intenzivně spekulovalo již v průběhu minulého týdne. Microsoft se nechal slyšet, že společnost Nuance Communications odkoupí při ceně 56 dolarů za akcii. Firma má podle všeho v plánu využít technologie Nuance Communications pro svůj vlastní software a služby. Microsoft v oblastí akvizicí v poslední době podniká poměrně odvážné kroky a rozhodnutí – počátkem tohoto roku koupil například společnost ZeniMax, pod kterou spadá herní studio Bethesda, a nedávno se spekulovalo také o tom, že by mohl odkoupit komunikační platformu Discord.

microsoft budova
Zdroj: Unsplash
Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.